Jak zrobić idealną tempurę? - odpowiednie warzywa i podanie
Jak zrobić idealną tempurę? Z jakimi warzywami? Jak ją podać? Sprawdźcie sami!
Wszystkim, którym znudziły się tradycyjnie przygotowywane warzywa, owoce morza lub grzyby i chcieliby ich spróbować w wersji chrupiącej, można polecić tempurę - to znaczy wymienione powyżej produkty w delikatnym chrupiącym cieście. To przysmak Japończyków, którzy są znani z zamiłowania do zdrowej kuchni i ciekawych potraw. Odkrywanie nowych smaków, może być prawdziwą przyjemnością i udaniem się w kulinarną podróż.
Z Portugalii do Japonii
Jej obecność w Japonii trwa już kilka wieków i jest efektem przybycia do tego kraju marynarzy portugalskich w XVI wieku. Japończycy będący w trakcie wojny domowej zaczęli handlować z Portugalczykami, co z czasem doprowadziło do przenikania tradycji kulinarnych. Portugalczycy przybywający do Japonii, spopularyzowali tam potrawę peixinhos da horta, czyli fasolkę szparagową w panierce smażoną w głębokim tłuszczu. To danie zapoczątkowało japońską tempurę, czyli kawałki owoców morza, ryb, warzyw oraz grzybów otaczane w panierce z lekkiego ciasta z mąki pszennej i smażone w głębokim tłuszczu.
Jak zrobić tempurę zgodnie z tradycją?
Tempura to po pierwsze sposób przygotowywania potraw – smażenie ich głębokim tłuszczu i w cieście. Danie tak wrosło w mentalność Japończyków, że większość z nich nie wie, że ich przysmak nie pochodzi z Japonii. Potrawa ta była popularna wśród marynarzy żeglujących w odległe strony, ponieważ pozwalała przedłużyć trwałość warzyw. Smażenie stanowiło formę konserwowania żywności.
Panierka powstaje z mąki pszennej, ma konsystencję ciasta naleśnikowego i może, a nawet powinna zawierać grudki. Bardzo ważna jest temperatura ciasta. Musi być ono lodowate, a temperatura oleju powinna wynosić około 170 st. C.
Oleje używane do smażenia tempury to: olej sezamowy, olej rzepakowy i olej ryżowy, które dają pewność, że powstałe danie będzie chrupiące, lekkie, pełne smaku i aromatu.
Z jakich składników zrobić idealną tempurę w domu?
Przyrządza się ją z krewetek, kałamarnic oraz warzyw lub świeżych grzybów. W składzie mogą być takie warzywa jak:
- brokuły
- papryka
- cukinia
- bakłażany
- fasolka szparagowa
- dynia
- szparagi
- grzyby
- kinoko
Kawałki muszą mieć podobne rozmiary i dokładnie obtoczone w cieście. Muszą być wysmażone. Precyzja przygotowania tempury nie dopuszcza, aby kawałki były niedogotowane lub przegotowane. Jak zatem zrobić idealną tempurę? Japończycy mówią, że z jak największą dokładnością.
Jak zrobić panierkę?
Kluczowym składnikiem jest panierka, która w zasadzie decyduje o całym smaku dania. Jej sekretem są grudki mąki, które nadają jej chrupkości. W niej zanurza się kawałki przed smażeniem. Ma ona konsystencję ciasta naleśnikowego. Podstawowy przepis na panierkę do tempury składa się z:
- lodowatej wody
- mąki pszennej (można użyć także mąkę sojową)
- żółtka jaja
Można go jednak zmieniać, zależnie od swojego smaku, dodając:
- wodę gazowaną
- sodę oczyszczoną
- skrobię kukurydzianą lub ziemniaczaną
Panierka musi być świeża i bardzo zimna, ponieważ niska temperatura i krótki czas kontaktu z wodą uniemożliwiają aktywację glutenu w mące pszennej. Ciasto do tempury powinno być także dobrze napowietrzone i zawierać sporą ilość pęcherzyków powietrza. Ważne jest to, aby ciasto nie osiadało w naczyniu i nie było płaskie. Źle przygotowanego ciasta nie można wykorzystać i trzeba ten główny składnik sporządzić po raz kolejny.
Ważne porady
Najlepsza do przygotowania tego hitu japońskiej kuchni będzie mieszanka mąki pszennej i kukurydzianej lub z tapioki, w stosunku 3:1. Danie jest gotowe, kiedy jest ładnie zarumienione. Krótko smaży się warzywa, dłużej mięso. Po wyjęciu odkładamy je na papierowy ręcznik, by odsączyć tłuszcz i dzięki temu uzyskać idealną chrupkość.
Jak podać tempurę z sosem
Może stanowić pełny posiłek, jeżeli podawana jest z sosem na bazie bulionu dashi i sosu sojowego. W regionie Kansai najpopularniejsze są warzywa w tempurze smażone w oleju o neutralnym smaku i podawane z wodorostami nori.
Ta japońska specjalność jest także jedzona z cytrusowym sosem sojowym oraz tartą białą rzodkwią. Podaje się ją także z ryżem, makaronem gryczanym lub makaronem z mąki udon.
Japończycy przykładają wagę do estetyki potraw, dlatego potrawa musi być odpowiednio ułożona na talerzu – ryż układa się na środku, a na nim podaje świeżo usmażoną tempurę. Makaron może być serwowany w misce na gorąco, w bulionie lub na zimno w bambusowym koszyku.
Danie dla wszystkich
To wręcz danie narodowe w Japonii – podaje się ją zarówno w eleganckich restauracjach, jak i w ulicznych budkach. Restauracje specjalizujące się w tym produkcie noszą nazwę „tempura-ya”. Jednak można jej skosztować w praktycznie każdym japońskim lokalu gastronomicznym. Jest to zarówno danie wykwintne, jak i jedna z najpopularniejszych japońskich przekąsek street food.