Płatki jaglane
( ilość produktów: 13 )Oferujemy bogaty wybór płatków jaglanych. Błyskawiczne śniadanie, bio, doskonałe dla osób na diecie bezglutenowej.
Płatki jaglane stanowią źródło dobrej dla organizmu energii, błonnika oraz cennych witamin i minerałów. Znane są ze swojego neutralnego smaku i chrupkości. Sprawdzą się zarówno jako samodzielny posiłek, jak i jako dodatek do batoników czy ciast. Zapewniamy certyfikowane składniki ekologiczne, bez dodatku sztucznych ulepszaczy czy konserwantów.
Płatki jaglane - jak je ugotować?
Płatki należy gotować, zachowując proporcje 1:2 (1 porcja płatków na 2 porcje wody lub mleka), w garnku na wolnym ogniu przez około 5 minut, od czasu do czasu zamieszać.
Czy płatki jaglane trzeba gotować? Nie, można je również spożywać w postaci surowej, na przykład jako uzupełnienie jogurtu.
Czy płatki jaglane są kaloryczne?
Płatki jaglane posiadają wartość energetyczną zbliżoną do płatków owsianych. W 100 gramach płatków znajdują się ok. 363 kcal. Pomimo kaloryczności warto je dodać do swojej diety. Znajdujący się w płatkach jaglanych krzem pozytywnie wpływa na przemianę materii. Warto spożywać je rano, dodadzą wtedy energii na cały dzień.
Wartość odżywcza w 100 g płatków jaglanych:
Wartość energetyczna | 1536 kJ / 363 kcal |
Tłuszcz / w tym kwasy tłuszczowe nasycone | 3,9 g / 0,9 g |
Węglowodany / w tym cukry | 69 g / 1,6 g |
Białko | 11 g |
Sól | 0 g |
Korzyści dla zdrowia
- Płatki jaglane stanowią doskonałe źródło witamin z grupy B, pozytywnie oddziałując na funkcjonowanie organizmu.
- Są bogate także w fosfor, miedź, żelazo oraz magnez.
- Mają dobry wpływ na układ krążenia, obniżając ciśnienie krwi.
- Zapobiegają wystąpieniu niedokrwistości.
- Obniżają także poziom cholesterolu we krwi.
- Za pomocą cynku poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.
- Natomiast dzięki zawartości magnezu pozytywnie wpływają na regenerację mięśni.
Indeks glikemiczny
Płatki jaglane mają wysoki indeks glikemiczny - 71. Diabetycy powinni spożywać je na surowo na przykład jako dodatek do jogurtu. Korzystniej pod tym względem wypadają płatki owsiane i to one zalecane są jako częstszy posiłek dla diabetyka.
Płatki jaglane dla niemowlaka
Płatki jaglane można podawać już od 5-6 miesiąca życia. Stanowią idealną alternatywę na pyszne i zdrowe śniadanie dla dziecka. Przygotowane na mleku i podane z owocami powinny przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającego maluszka.
Z czym podawać?
Oprócz tradycyjnych posiłków z płatkami jaglanymi tj. płatki na mleku, można przygotować je jako dodatek do obiadu. Doskonale sprawdzą się jako zamiennik tradycyjnej panierki do mięsa. Oprócz dobrego smaku, dostarczą większą dawkę składników odżywczych.
W połączeniu z kaszą jaglaną stanowią wyśmienitą podstawę do przyrządzenia placków, które można usmażyć lub upiec w piekarniku.
Mogą być też świetnym składnikiem do zdrowych i dietetycznych deserów. W połączeniu z czekoladą, mlekiem sojowym i wiórkami kokosowymi stworzą wegański deser bez dodatku cukru.
Stwórz błyskawiczne i pyszne śniadanie z płatkami jaglanymi!
Potrzebujesz:
- Około pół szklanki płatków jaglanych
- Szklanka mleka zwykłego lub roślinnego np. migdałowego
- Łyżka miodu
- Garść ulubionych owoców
Przygotowanie: Mleko zagotować w niewielkim garnuszku, po czym dodać do niego płatki jaglane. Gotować przez kilka minut aż cały płyn wsiąknie w płatki. Po zdjęciu z ognia i delikatnym przestudzeniu dodać do potrawy miód i świeże owoce. Na tym etapie można cieszyć się dobrym i pożywnym śniadaniem. Smacznego!
Brzmi kusząco? Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą płatków jaglanych!