Otręby pszenne, zbożowe, żytnie, orkiszowe
( ilość produktów: 7 )Ekologiczne otręby to prawdziwa bomba niezbędnych składników! Sprawdź nasz bogaty asortyment.
Znajdziesz w nich wszystko, co najlepsze w zbożu. Stanowią bogate źródło błonnika, witamin i składników mineralnych, a do tego są bardzo uniwersalne - możesz dodać je do niemal wszystkich potraw, np.: jogurtu, musli, panierki do kotletów, pieczywa czy słodkich wypieków. W naszej ofercie znajdziesz bio otręby wszystkich najwartościowszych zbóż, w tym owsiane, gryczane, orkiszowe i żytnie. Oferowane przez nas produkty pochodzą z ekologicznych upraw i nie zawierają zbędnych dodatków.
Co to są otręby? To, co najzdrowsze z ziarna
Otręby to pozostałość otrzymywana w wyniku przemiału (oczyszczania) ziaren zbóż (np. w trakcie produkcji mąki). W ich skład wchodzi głównie zewnętrzna, najwartościowsza, warstwa ziarna i to ona decyduje o bogactwie składników prozdrowotnych kryjących się w tym produkcie.
Walory zdrowotne
Przede wszystkim stanowią ogromną dawkę błonnika. Błonnik jest frakcją węglowodanów, która wspomaga i reguluje procesy trawienne, a dzięki spowolnieniu opróżniania żołądka, korzystnie wpływa na poziom poposiłkowej glikemii oraz wydłuża odczuwanie sytości.
Co więcej, produkty te zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują gospodarkę lipidową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy oraz wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, otręby wykazują działania profilaktyczne w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, otyłość i nowotwory.
Otręby a odchudzanie
Jest to produkt bardzo chętnie spożywany przez osoby na diecie redukcyjnej, nie tylko przez obecność witamin i minerałów. Te cenne łuski nasion dostarczają mało kalorii, ale zwiększając swą objętość w żołądku, powodują uczucie sytości. Należy pamiętać, że spożywając je, należy zwiększyć ilość wypijanej wody.
Jak spożywać?
Otręby fantastycznie komponują się z przetworami mlecznymi, stanowiąc wartościowy dodatek do musli i innych płatków śniadaniowych, twarożków, jogurtów czy sosów, ale także panierki, chleba i zup. Znakomitym pomysłem będzie także zastąpienie nimi części mąki w domowych wypiekach czy innych potrawach mącznych (np. kopytkach).
Rodzaje zbóż
Otręby gryczane
Jest to zboże bezglutenowe, produkty gryczane będą więc odpowiednie dla osób przebywających na diecie eliminującej gluten. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E, żelaza, cynku i polifenoli. Dzięki zawartości prozdrowotnych związków obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi oraz zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
Otręby żytnie
W składzie tego zboża znajdziemy potas, fosfor, wapń i żelazo. Jest także bogaty w fitoestrogeny, czyli przeciwutleniacze, które działają przeciwnowotworowo i opóźniają procesy starzenia.
Otręby orkiszowe
Orkisz to stara odmiana pszenicy, szczególnie popularna w średniowieczu, w obecnych czasach uprawiana dużo rzadziej. Jako stary i aktualnie mało popularny rodzaj zboża, jest ona równocześnie mniej modyfikowana przez lata. Charakteryzuje się większą zawartością białka (o korzystniejszym składzie aminokwasowym), witamin oraz składników mineralnych niż zwykła pszenica. Niektóre badania wskazują, że regularne spożycie produktów orkiszowych wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia oraz układ nerwowy. Zawartość fitosteroli obniża poziom cholesterolu LDL.
Otręby owsiane czy pszenne?
Produkt pszenny wyróżnia się najmniejszą ilością kalorii wśród wszystkich innych. Zawiera błonnik, witaminę E i PP. Owsiany przeciwnie - jest najbardziej kaloryczny. Ma za to najwięcej białka, sporo kwasu foliowego, pantotenowego i manganu. Jaki więc wybrać? Zdecydujmy się na ten, który najbardziej nam smakuje i najlepiej odpowiada naszym aktualnym potrzebom żywieniowym!
Sprawdź także inne produkty śniadaniowe w naszym sklepie: