Tahini
( ilość produktów: 5 )Gęsta pasta sezamowa, tahini, to podstawa wielu dań kuchni orientalnej oraz śródziemnomorskiej. Jest świetnym, bezglutenowym źródłem białka dla wegan i wegetarian.
Zyskuje coraz większe grono zwolenników ceniących mnogość właściwości prozdrowotnych oraz jej uniwersalność. Wykorzystasz ją jako dodatek do past kanapkowych, dipów, zup czy deserów. W ofercie naszego sklepu zakupisz zarówno bio tahini klasyczne, jak i wersję z dodatkami, na przykład z daktylami lub miodem.
Właściwości tahini
Źródło zdrowych tłuszczów
Tahini to gęsta pasta wytwarzana z nasion sezamu (łuskanych lub niełuskanych). Stanowi bazę wielu potraw kuchni azjatyckiej i arabskiej, np. hummusu.
Jest to produkt dostarczający dużo energii, łyżka tej pasty to około 80 kcal. Energia ta pochodzi głównie z białka oraz tłuszczów - nie musisz się jednak martwić o cholesterol czy powstanie ?boczków?, ponieważ to głównie korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.
Wartość odżywcza przykładowej klasycznej pasty tahini (na 100 g produktu)
Wartość energetyczna | Tłuszcz (w tym NKT) | Węglowodany (w tym cukry) | Białko | Sól | |
tahini klasyczne | 683 kcal | 61,7 g (10,6 g) | 11,3 g (1,0 g) | 23 g | 0,0 g |
Korzyści zdrowotne
Dzięki obecności błonnika wspomaga pracę trawienną jelit. Bogactwo witamin i składników mineralnych (m.in.: witaminy z grupy B, witaminy A i E, kwas foliowy, cynk, potas, żelazo, magnez) niesie za sobą wiele korzyści prozdrowotnych, między innymi regulację profilu lipidowego i ciśnienia krwi, profilaktykę chorób cywilizacyjnych (np. nowotworów, cukrzycy), wzmocnienie włosów i paznokci.
Odpowiedni dla wegetarian
Pasta sezamowa to nieoceniony produkt w kuchni wegan i wegetarian. Osoby, które wyeliminowały ze swojego codziennego jadłospisu produkty odzwierzęce, muszą szukać zastępczych źródeł białka.
Poza białkiem sezam dostarczy także cennych witamin z grupy B oraz żelaza, czyli składników, na których niedobory szczególnie narażeni są zwolennicy diety roślinnej.
Zastosowanie w kuchni
Jak jeść tahini?
Poza przygotowaniem domowej wersji hummusu, tahini wykorzystasz także do:
- innych kremów kanapkowych (np. z pieczonych warzyw albo nasion roślin strączkowych),
- dipów i sosów,
- zup (np. kremów),
- smoothie (zyskają orzechowy smak),
- a nawet deserów (wszędzie tam, gdzie pasowałyby orzechy).
Z powodzeniem wykorzystasz je w przepisach dedykowanych masłu orzechowemu. Pastę sezamową możesz dodać praktycznie do każdej potrawy, wprowadzając w ten sposób orientalną nutę.
Sos tahini
Jednym z przykładów zastosowania pasty sezamowej jest bliskowschodni, kremowy sos. Przygotowuje się go mieszając tahini z jogurtem naturalnym, czosnkiem i sokiem z cytryny. W kuchni arabskiej towarzyszy on każdemu daniu.
Spróbuj przyrządzić taki sos samodzielnie (w wersji wegańskiej - zamiast jogurtu użyj odrobiny wody). Sprawdzi się jako fantastyczny dodatek do wegańskich burgerów, falafeli, pieczonych warzyw czy dań z rybą.