Napoje roślinne
Wegańskie i ekologiczne napoje roślinne o różnych smakach. W naszym sklepie kupisz naturalne, wysokie jakościowo produkty.
To niezastąpione produkty w diecie każdego weganina. Stanowią źródło niezbędnego białka oraz świetny zamiennik mleka krowiego, np. w kawie, owsiankach, koktajlach czy deserach. W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór wśród bio napojów roślinnych, w tym produktach smakowych, wzbogaconych w minerały oraz niezawierających dodatku cukru. Oferowane przez nas napoje spełniają najwyższe normy, a ich skład oparty jest jedynie na naturalnych składnikach.
Napoje roślinne w naszym sklepie
Oferta napojów roślinnych w Arkanach Smaku
Wśród naszego asortymentu kupisz napój:
- sojowy,
- kokosowy (mleczko oraz wodę),
- orkiszowy,
- owsiany,
- jaglany,
- migdałowy,
- ryżowy,
- gryczany,
- z konopi,
- z orzechów nerkowca,
- z orzechów laskowych,
- mieszane, np. orkiszowo-migdałowy, owsiano-kokosowy, ryżowo-kokosowy,
- bezglutenowy,
- bez dodatku cukru,
- wzbogacane w wapń,
- smakowe, np. waniliowe, czekoladowe.
Napój sojowy a mleko sojowe
Zgodnie z aktualnymi regulacjami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej handlowe nazwy napojów roślinnych nie mogą zawierać słowa mleko, gdyż określenie to zarezerwowane jest jedynie dla produktów pochodzenia zwierzęcego. W mowie potocznej popularne jest jednak stosowanie określenia "mleko sojowe" czy "mleko migdałowe" właśnie wobec napojów.
Napój sojowy otrzymuje się w wyniku namaczania w wodzie nasion soi. Powstał w Chinach, lecz obecnie stosowany jest na całym świecie jako zamiennik mleka krowiego w diecie roślinnej lub u osób z nietolerancją laktozy. Charakteryzuje się on zbliżoną zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. To właśnie napoje sojowe, dodatkowo wzbogacone w wapń, będą stanowić najlepszy, pod względem wartości, odpowiednik mleka krowiego.
Co więcej, sojowy odpowiednik mleka jest źródłem witamin z grupy B i wielu minerałów, m.in. wapnia, żelaza i magnezu. Soja zawiera również fitoestrogeny, które mogą wykazywać działanie łagodzące uciążliwe objawy menopauzy.
Napój owsiany, migdałowy i ryżowy
Analogicznie do napoju sojowego, inne produkty roślinne również powstają na bazie wody oraz surowca: owsa, ryżu czy orzechów. Pozostałe wersje cechują się mniejszą zawartością białka, ale wyróżniają się innymi wartościami prozdrowotnymi.
- Napój owsiany - dostarcza najwięcej beta-glukanów, czyli związków, które obniżają stężenie glukozy we krwi, a także wspomagają pracę jelit.
- Napój migdałowy - to z kolei źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, witaminy E, wapnia, magnezu oraz potasu. Migdały wykazują także korzystne oddziaływanie na naczynia krwionośne i ich spożycie zalecane jest przy miażdżycy i w chorobach serca.
- Napój ryżowy - może być bezpiecznie spożywany przez osoby znajdujące się na diecie bezglutenowej. Jest źródłem witamin z grupy B oraz błonnika. Wyróżnia się najwyższą kalorycznością ze wszystkich napojów roślinnych.
Woda kokosowa - czy jest zdrowa?
Wodę kokosową pozyskuje się z nie do końca dojrzałych owoców kokosa. Jest to przezroczysty płyn, który można spożywać bezpośrednio z owocu. Posiada ciekawy smak i skutecznie gasi pragnienie, przez co stanowi popularny napój roślinny w krajach tropikalnych. Co więcej, woda kokosowa posiada wiele właściwości odżywczych. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, w tym głównie potasu i witamin z grupy B.
Woda kokosowa uzupełnia elektrolity i świetnie nawadnia, dzięki czemu jest wysoko ceniona przez sportowców. Z uwagi na te właściwości polecana jest także w trakcie biegunki czy wymiotów, jak również po zatruciu alkoholowym (na tzw. kaca). Ponadto picie wody kokosowej będzie korzystnie wpływać na pracę serca, układu krwionośnego i regulację ciśnienia krwi, układu nerwowego oraz moczowego.
Należy pamiętać, aby pić wodę kokosową w umiarkowanych ilościach i nie zastępować nią zwykłej wody. Niemniej, woda kokosowa to niezwykle zdrowy wybór i warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety.
Czym różni się woda kokosowa od mleczka kokosowego?
Mleczko kokosowe, jeden z podstawowych składników kuchni azjatyckiej, uzyskuje się poprzez zalanie gorącą wodą miąższu dojrzałego kokosa, a następnie odciśnięcia płynu przez gazę. Otrzymany w ten sposób napój charakteryzuje się białą barwą (stąd określenie "mleczko"). Główną różnicą w składzie obu napojów jest zawartość tłuszczu - w mleczku stanowi on około 15-25%, podczas gdy w wodzie kokosowej nie ma go wcale.