Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Miód spadziowy – właściwości i zastosowanie, jak powstaje, gdzie go szukać?

2022-09-22
Miód spadziowy – właściwości i zastosowanie, jak powstaje, gdzie go szukać?

Wiele osób uwielbia miód spadziowy za jego bogaty smak i jedwabistą, płynną konsystencję. Jest idealnym dodatkiem do porannych tostów lub ulubionych płatków śniadaniowych. Ale nie tylko wygląda i smakuje niesamowicie – miód ze spadzi iglastej ma również wyjątkowe korzyści zdrowotne.

Z czego powstaje miód spadziowy?

Miód spadziowy lub miód królewski nie powstaje z nektaru kwiatów, lecz ze spadzi wydzielanej przez owady ssące rośliny, takie jak mszyce i czerwce. Produkowany jest zazwyczaj z drzew liściastych lub iglastych (klon, jodła, świerk, lipa itp.), choć może być również produkowany z traw. Wyróżniamy miód spadziowy iglasty i miód spadziowy liściasty. Spadziowy przepływ jest silny w późnych, suchych latach. Może być znany pod ogólną nazwą "miód leśny" lub "miód drzewny", ale także pod nazwą konkretnej rośliny źródłowej, "miód jodłowy", "miód sosnowy", "miód lipowy", "miód dębowy" itp. Nawet dzisiaj wiele osób uważa, że miód ten powstaje z soków wydzielanych bezpośrednio z samego drzewa. Nie jest to jednak prawdą. Jedynie w około 1% przypadków rośliny wydzielają bezpośrednio substancję przypominającą spadź, którą wykorzystają pszczoły, a dzieje się to zazwyczaj w wyniku zranienia lub wstrząsu rośliny.

Spadź to bogaty w cukier, lepki płyn – wydzielina mszyc i czerwców, niektórych owadów łuskowatych, które żywią się sokami roślinnymi, liśćmi. 

Miód spadziowy – właściwości miodu spadziowego

  • Antybakteryjne – miód spadziowy jest skutecznym miejscowym środkiem antyseptycznym, ponieważ zawiera zarówno nadtlenek wodoru, jak i inne związki, które zwalczają infekcje. Próbki miodu spadziowego wykazywały porównywalną lub bardziej efektywną aktywność antybakteryjną niż miód kanuka i manuka, które są używane jako wyroby klasy medycznej.
  • Przeciwzapalne – ostatnie badania donoszą, że miód spadziowy zmniejsza aktywność cyklooksygenazy-1 i cyklooksygenazy-2, co powoduje działanie przeciwzapalne.
  • Przeciwutleniacz – miód wyprodukowany przez pszczoły żywiące się spadzią ma bardziej znaczące właściwości przeciwutleniające niż ten dostarczany przez owady żywiące się nektarem. Ponadto zawiera związki takie jak flawonoidy i inne polifenole, które wykazują działanie przeciwutleniające.
  • Aktywność w leczeniu ran – właściwości lecznicze miodu spadziowego wynikają z jego aktywności antybakteryjnej, zdolności do utrzymania wilgotnego stanu rany, a jego wysoka lepkość wspomaga wytwarzanie bariery ochronnej zapobiegającej zakażeniom. Miód spadziowy został z powodzeniem przetestowany klinicznie w leczeniu zakażonych przetok pośladkowo-udowych, owrzodzeń podudzi, owrzodzeń rogówki wywołanych soczewkami kontaktowymi oraz jako środek profilaktyczny.

Zawiera również wyższy poziom potasu niż inne miody. Minerał wymagany przez ludzki organizm do regulacji bicia serca i korzystnego funkcjonowania nerwów i mięśni. Innym niezwykle korzystnym minerałem w miodzie spadziowym jest polifenol, przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Pomaga to w problemach trawiennych, zapobiega chorobom układu krążenia i reguluje poziom cukru we krwi. Badania wykazały, że im ciemniejszy kolor miodu, tym wyższy poziom antyoksydantów i minerałów w nim zawartych. Dzięki temu jest niezwykle korzystny dla naszych codziennych potrzeb organizmu.

Nic dziwnego, że miód spadziowy o ciemnym bursztynowym kolorze jest uważany za podstawowy produkt energetyczny. Jego zalety zdrowotne są naprawdę imponujące. Wraz z rosnącą liczbą badań ujawniających pewne unikalne, korzystne właściwości staje się coraz bardziej pożądany na całym świecie. Bogaty w antyoksydanty i wartości odżywcze, o silnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, miód spadziowy zawiera kilka razy więcej biopierwiastków i enzymów od miodów nektarowych. To fosfor, mangan, sód, magnez, wapń, potas, witaminy B2, B6, K, PP, A, C. Znajdziemy w nim też dwa razy więcej aminokwasów i białek. Jako jedyny zawiera nawet takie pierwiastki jak srebro, cyna, molibden czy wanad.

Miód spadziowy – zastosowanie

W przeglądzie z 2012 roku podkreślono, że w medycynie ajurwedyjskiej miód jest stosowany w leczeniu następujących szerokiego wachlarza chorób, dolegliwości i urazów – zarówno po zmieszaniu z innymi środkami i spożyciu, jak i po nałożeniu na skórę:

  • czkawka
  • stres
  • osłabienie
  • moczenie nocne i częste oddawanie moczu
  • nieświeży oddech
  • skutki kaca
  • ból przy ząbkowaniu u dzieci powyżej 1 roku
  • egzema i zapalenie skóry
  • oparzenia, skaleczenia i rany
  • astma
  • zaburzenia snu
  • problemy z widzeniem
  • wrzody żołądka
  • biegunka i dyzenteria
  • wymioty
  • wysokie ciśnienie krwi
  • otyłość
  • żółtaczka
  • zapalenie stawów
  • przeziębienie

Na stole leży kromka świeżego pieczywa pochlapana chochelką słodkiego miodu spadziowego.

Środek hamujący kaszel

Jedną z wyraźnych zalet miodu jest jego skuteczność jako środka hamującego. W badaniu przeprowadzonym na 105 dzieciach w wieku od 2 do 18 lat, które cierpiały na infekcje górnych dróg oddechowych. Produkt okazał się skuteczniejszy w łagodzeniu nocnego kaszlu niż leki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i AAP zalecają miód jako naturalny i skuteczny środek hamujący kaszel.

Gojenie ran

Wykazano również, że miód jest skuteczny w leczeniu niektórych ran i oparzeń. Posiada właściwości prozdrowotne:antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Niektóre badania wykazały, że jest równie skuteczny jak konwencjonalne metody leczenia ostrych ran i powierzchownych oparzeń częściowych. Jednak aby polecić go do użytku medycznego, trzeba będzie przeprowadzić więcej badań.

Miód dla cukrzyka

Osoby żyjące z cukrzycą muszą kontrolować i zarządzać spożyciem węglowodanów i cukru. Nie oznacza to jednak, że muszą całkowicie unikać słodyczy. W umiarkowanych ilościach miód jest nie tylko bezpieczny, ale ma właściwości przeciwzapalne, które mogą również zmniejszyć powikłania cukrzycy. W badaniu z 2009 roku stwierdzono, że regularne spożywanie miodu może mieć korzystny wpływ na masę ciała i lipidy krwi u osób z cukrzycą. Jednak zaobserwowano również znaczny wzrost hemoglobiny A1c. Inne badanie wykazało, że miód powodował niższą odpowiedź glikemiczną niż sama glukoza. Ponadto miód ma właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne, a także jest źródłem antyoksydantów, z których wszystkie mogą skorzystać osoby z cukrzycą. Czy to oznacza, że dla osób z cukrzycą lepiej jest spożywać miód zamiast cukru? W pewnym sensie tak, ale wciąż należy mocno ograniczać jego ilość.

Jak stosować miód spadziowy w kuchni?

Miód, oprócz zastosowania leczniczego, może pełnić świetną rolę jako słodzik w kuchni. Nie tylko do wyrobów cukierniczych czy napojów!

Glazurowane mięso to ponadczasowa tradycja i zawsze szukamy nowych sposobów, aby przenieść tę technikę gotowania na wyższy poziom. Oczywiście, pyszna glazura jest jednym z głównych zastosowań miodu w kuchni. Połączenie z limonką daje bardzo świeży smak, natomiast połączenie z sosem sojowym nadaje jej azjatycki charakter.

Kiedy myślimy o wielu zastosowaniach miodu spadziowego, coleslaw może być ostatnią rzeczą, która przychodzi do głowy. Jednak warto spróbować, gdyż działa on zaskakująco dobrze! Spróbujmy swoich sił z miodowo-pomarańczowym colesławem, gdy zapraszamy do siebie gości. Będą zachwyceni£

Miód jest zawsze słodkim przysmakiem, ale aby uzyskać wyjątkowy i niepowtarzalny dodatek do chleba, ziemniaków lub warzyw, polecamy przygotowanie w domu masła miodowego. Jest to jedna z najłatwiejszych (i najsmaczniejszych!) rzeczy, jakie można zrobić z miodem. Masło miodowe jest powszechnie podawane z potrawami zawierającymi skrobię, takimi jak chleb kukurydziany, herbatniki, muffiny i naleśniki, ale jest dobre praktycznie do wszystkiego.

Zupa na słodko? Oczywiście! Miód jest częstym składnikiem wszelkiego rodzaju zup marchewkowych, dyniowych, owocowych, ze słodkich ziemniaków i kabaczków, a także zup aromatyzowanych przyprawą curry, imbirem czy chipotle. Może uczynić ją bardziej złożoną i zrównoważoną. W kalafiorowych zupach miód łagodzi potencjalną gorycz głównego składnika, a pikantne zupy są dzięki niemu bardziej złożone i mają delikatny smak.

Jak rozpoznać czy miód jest naturalny czy sfałszowany?

  • gęstość - miód naturalny charakteryzuje się dużą gęstością
  • pozostawianie smugi - prawdziwy miód nie rozpuszcza się całkowicie
  • krystalizacja - fałszywy miód jest ciągle w płynnej postaci
  • słodki, a lekko szczypiący smak - prawdziwy miód

Miód ze spadzi dla dziecka

Podawanie miodu dzieciom poniżej 12 miesiąca życia wiąże się z rzadkim, ale poważnym stanem zwanym botulizmem niemowlęcym. Botulizm niemowląt jest wywoływany przez kontakt z przetrwalnikami bakterii. Zarodniki bakterii Clostridium Botulinum mogą rosnąć i rozmnażać się w jelitach dziecka. W ten sposób powstaje niebezpieczna toksyna, która wywołuje botulizm niemowląt. Botulizm niemowlęcy występuje najczęściej u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Większość dorosłych i starszych dzieci posiada w jelitach mechanizmy obronne, które uniemożliwiają kiełkowanie i rozmnażanie się zarodników. Miód nie jest jedynym źródłem zarodników, które powodują botulizm. Zarodniki te mogą być również obecne w glebie lub kurzu. Objawy botulizmu niemowląt mogą być łagodne lub ciężkie i mogą obejmować:

  • ogólne osłabienie lub klapnięcie
  • powolne karmienie
  • zaparcia
  • utrata wyrazu twarzy
  • zmniejszony odruch wymiotny

Niektóre z rodzajów miodu szczególnie dobre dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia:

  • Miód akacjowy. Ma kwiatowy zapach, ale nie zmienia smaku potraw, w których go używamy. Popularny w Polsce.
  • Miód koniczynowy. Jest najbardziej rozpowszechniony w USA. Jest to lekki miód o słodkim smaku. Ma nieco gorzki posmak.
  • Miód gryczany. Jest to ciemny, pełny smakowo miód, który jest dobry w marmoladzie. To on został użyty w badaniu jako środek hamujący kaszel. Bardzo popularny w Polsce.
  • Miód Manuka. Jest to ciemny miód, który jest wytwarzany z krzewu Manuka w Nowej Zelandii. Zawiera antyoksydanty, a także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Był stosowany miejscowo w leczeniu oparzeń, skaleczeń i owrzodzeń.

Istnieje ponad 300 rodzajów miodu. Możemy kupić miód, który jest surowy lub pasteryzowany. W przeciwieństwie do niektórych surowych pokarmów, surowy miód jest uważany za bezpieczny do jedzenia dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia. Surowy jest najmniej przetworzonym rodzajem miodu i prawdopodobnie ma najwięcej składników odżywczych. Smak i kolor miodu zmieniają się w zależności od rodzaju roślin, które pszczoły wykorzystały do jego produkcji. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel