Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Miód manuka — właściwości, zastosowanie, opinie

2022-03-13
Miód manuka — właściwości, zastosowanie, opinie

Najzdrowszy miód na świecie? Poznaj działanie miodu manuka!

Medycyna naturalna zyskała w ostatnich latach wielką popularność. Nie jest to przypadek, ponieważ ten rodzaj wspierania zdrowia jest skuteczny i korzystny dla naszego organizmu. Jednym z niezastąpionych produktów naturalnych jest miód, którego zdrowotne właściwości były znane już od wieków. W grupie tej znajduje się miód z rośliny manuka, o bogatym składzie i różnorodnym przeznaczeniu. Jedzenie tego miodu działa na nasz organizm prozdrowotnie, co więcej - ma on wiele zastosowań w medycynie i kosmetyce. Wykazuje on dużo wyższe działanie przeciwbakteryjne w porównaniu do miodów polskich. Czy chcesz wiedzieć więcej na jego temat?

Czym jest miód manuka?

Mówimy tutaj o miodzie naturalnie wytwarzanym przez pszczoły z pyłku kwiatów Leptospermum scoparium. Ta wiecznie zielona roślina, zwana również drzewem herbacianym, należy do rodziny mirowatych. Gatunek ten występuje naturalnie jedynie na obszarze Nowej Zelandii, jak również południowo-wschodniej Australii. Krzew pod nazwą manuka znany był tubylcom z plemienia Maori od wieków.

Nowozelandzki krzak początkowo był uznany za występujący wśród roślinności leśnej chwast. Badania nad tym gatunkiem wykazały jednak jego wartościowe właściwości, a wytwarzane z tej rośliny olejki eteryczne i miód posiadają między innymi działanie antybakteryjne.

Zastanawiacie się, z czego jest miód manuka?

Jest to substancja uzyskiwana z nektaru kwiatów krzewu manuka. Jest ona pozyskiwana przez pszczoły jedynie przez cztery tygodnie w ciągu roku, w okresie kwitnienia tej rośliny. Rozkwita ona w różnych okresach w zależności od obszaru Nowej Zelandii, więc zbiory są rozproszone w czasie. Zaczynają się one zazwyczaj w październiku i trwają aż do stycznia. Pszczelarze pozyskują zazwyczaj około 80 kg miodu od jednej rodziny pszczół. Może być on jedno lub wielokwiatowy.

Produkt składa się z wielu wartościowych komponentów m.in. z kwasów organicznych, węglowodanów, flawonidów, mikroelementów i witamin, a jego największą zaletą są właściwości przeciwbakteryjne, a nawet antybiotyczne.

Kiedy świat usłyszał o tym niezwykłym miodzie?

Został doceniony na szerszą skalę dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy to profesor Peter Molan zaczął na Uniwersytecie Waikato w Nowej Zelandii analizować jego wpływ na różne gatunki bakterii. Popularność przyczyniła się do jego ekspansji. Obecnie uprawia się te rośliny w Anglii, USA i Tajlandii. Pomimo sztucznej hodowli najlepsze działanie prozdrowotne nadal wykazują miody manuka pochodzące z Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii.

Właściwości miodu manuka

Co zadziwiające miód jest naturalnie antyseptyczny. Posiada antybakteryjne funkcjonowanie bez działania nadtlenku. Może hamować szereg patogennych rodzajów bakterii, w tym między innymi gronkowca i paciorkowca. Wśród swoich niezwykłych właściwości działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwmiażdżycowo. Wykazuje również szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Działa wspomagająco przy wrzodach żołądka, pomaga przy stanach zapalnych układu pokarmowego. Co więcej:

 • obniża ciśnienie krwi,
 • chroni wątrobę,
 • zwiększa wydzielanie żółci,
 • stymuluje hematopoezę z powodu posiadanych jonów metali. 

Skąd ta wyjątkowość? Tajemnicze stężenie mgo

Przeciętny miód ma właściwości przeciwutleniające. Aktywność przeciwrodnikowa znajduje się w przedziale 30- 70%, natomiast miód manuka wykazuje aktywność na poziomie powyżej 75%.

Substancją przewodnią w miodzie jest metyloglioksal (methylglyoxal, inaczej MGO). Jest to składnik, który odpowiada za szereg bardzo ważny dla organizmu czynników. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne oraz wykazuje działanie antykancerogenne. Co zadziwiające, badania udowadniają, że po 30 tygodniach przechowywania produktu w temperaturze 37˚C MGO wzrasta.

Pomimo badań związanych z krzewem do końca nie jest jasne, jak jego środowisko naturalne wpływa na skład miodu. Naukowcy zastanawiają się, czy na koncentrację pierwiastków w miodzie mają wpływ właściwości gleby, na której rośnie drzewo herbaciane. Okazuje się jednak, że na cechy tego produktu mają wpływ różnice w nektarze zbieranego kwiatostanu, a nie miejsce występowania. Krzak zazwyczaj rośnie na glebach o niskiej żyzności, a jej użyźnienie znacznie przyspiesza jego wzrost.

Miód manuka - działanie 

Posiada wysoką zawartość cukrów oraz niskie ph, oraz ma bardzo małe ilości nadtlenku wodoru. Za te właściwości odpowiedzialne jest wspomniane już MGO. Powstaje ono w wyniku spontanicznej dehydratacji DHA występującego naturalnie w nektarze tych kwiatów. Działanie to zapewnione jest również przez udział leptos syn oraz związków fenolowych.

Pierwsza z wymienionych substancji jest składnikiem, który występuje tylko w miodach pochodzących z roślin z gatunku leptospermum. Po pierwsze ma ona wpływ na siłę działania miodu, po drugie moduluje aktywność przeciwbakteryjną. Drugi z wymienionych składników działa jako przeciwutleniacz i może być odpowiedzialny za działanie przeciwzapalne oraz stymulujące regenerację ran. To właśnie korelacja pomiędzy tym składnikiem jest wynikiem działania antybakteryjnego. Właściwości przeciwbakteryjne zawdzięcza dużej ilości flawonoidów (substancje naturalne o bardzo korzystnym działaniu prozdrowotnym) oraz miedzi.

Jakie jest zastosowanie miodu manuka?

Roślina

Przez wieki Maorysi żuli młode pędy krzaka oraz pili napar z nasion jako lek na czerwonkę oraz biegunki. Wyparzone w wodzie liście manuka dawały ekstrakt, który pomagał łagodzić dolegliwości przewodu moczowego i gorączkę. Również wywar z kory był stosowany prozdrowotnie, aby złagodzić zaparcia i kolki, zmniejszyć obrzęk oczu oraz ukoić skutki oparzeń. To jeszcze nie wszystkie właściwości. Wywar był również stosowany jako środek uspokajający oraz pomagający w zasypianiu.

Kosmetyki

Miód jest niezastąpionym składnikiem w przemyśle kosmetycznym. Preparaty, które zawierają ten produkt w składzie, mogą być stosowane niemal do każdego rodzaju cery. Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, dlatego najczęściej kosmetyki na bazie tego wytworu są tworzone dla cery tłustej i mieszanej oraz trądzikowej.

Wielkim atutem produktów na bazie miodu jest działanie przeciwutleniające, czyli opóźniające starzenie się skóry. Kolejny składnik - karotenoidy zapewniają poprawę koloru skóry. Ponadto ma działanie zmiękczające, nawilżające i regenerujące. To nie wszystko. Może być stosowany również do preparatów oczyszczających, wspomagający gojenie ran, oparzeń czy blizn.

Coraz więcej kosmetyków mających w swoim składzie manukę jest używanych do pielęgnacji skóry dlatego, że daje duże efekty w zwalczaniu chorób dermatologicznych. Skutecznie radzi sobie z trądzikiem oraz terapią, gdzie wymagane jest miejscowe leczenie. Hamuje pojawianie się ognisk zapalnych lub łagodzi istniejące. Z tego powodu na bazie miodu manuka powstaje dużo kosmetyków takich jak: kremy do twarzy, tonik i maski do twarzy, mydła oraz szampony.

Przedstaw kosmetyce zaleca się, żeby oprócz stosowania preparatów zewnętrznych warto stosować miód wewnętrznie, by wspomóc rozwój naturalnej mikroflory od wewnątrz (na przykład przy leczeniu trądziku). Zawsze na kosmetykach są szczegółowe instrukcje, ale w zależności od stopnia zmian chorobowych poleca się aplikowanie cienkiej warstwy kilka razy w ciągu dnia.

Zastanawiasz się, na co pomaga miód manuka? 

Miód może być stosowany jako suplement zróżnicowanej diety, ponieważ zwiększa naturalną odporność naszego organizmu. Łagodzi nieprzyjemny ból gardła i pomaga zniwelować katar. Polecany osobom z wrzodami czy helicobacter pylori.

Współczesny tryb życia sprawia, że mamy do czynienia z wieloma chorobami skórnymi. Miód manuka jest produktem, który poradzi sobie w pielęgnacji nawet najcięższych zmian chorobowych. Posiada działanie terapeutyczne przy leczeniu chorób błon śluzowych, owrzodzeń podudzi, martwicy tkanek, chorób alergicznych, chorób bakteryjnych i chorób grzybiczych skóry. Jest niezastąpiony przy problemach skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.

Zastosowanie w medycynie

W medycynie miód znalazł zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Sprawdza się w profilaktyce i leczeniu wspomnianych już problemów skórnych. Ma działanie antybiotyczne, potrafi powstrzymać kolonie bakteryjne i grzyby. Skutecznie odkaża dzięki zdolności pochłaniania wydzielanych przez skórę substancji. Wykazuje działanie przeciwzapalne.

Miód manuka - właściwości lecznicze

Jest skuteczny również przy leczeniu stanów zapalnych zatok przynosowych oraz w przypadkach owrzodzeń żylakowych podudzi. Świetnie sprawdza się przy chorobach układu pokarmowego, ponieważ nadaje się do leczenia zapalenia żołądka i jelit. Jest skutecznym sposobem zapobiegającym zakażeniom, które prowadzą do powstania nowotworów żołądka.

Co również zasługuje na uwagę, jest przydatny także przy leczeniu mukowiscydozy. Badania nad miodem manuka wykazały, że jest przydatny również w leczeniu trudnych ran ginekologicznych. Były to rany, w których doszło do zakażeń po usunięciu zmian nowotworowych, w których leczenie antybiotykami nie przyniosło żadnych rezultatów. Stosowane (na początku codziennie, a następnie zakładane co to 2-3 dni) opatrunki z miodem skutecznie przyspieszyły regenerację ran, które w przeciągu dwóch do sześciu tygodni zniknęły zupełnie.

Miód manuka - czy działa?

Obecnie nowozelandzki miód stał się bardzo popularny. Z tego także powodu jest on przedmiotem wielu badań. Oprócz tych, które sprawdzają jego skład i właściwości są również takie, które badają wpływ na zdrowie pacjentów z różnymi problemami dotyczącymi objawów chorobowych wewnętrznych i zewnętrznych. Wyniki badań są zaskakująco dobre i potwierdzają wyjątkowość omawianego produktu. Pomimo tego, badacze są zgodni co do tego, że nie jest lekiem, ale stosowany w wielu przypadkach daje efekty lepsze od wprowadzanych antybiotyków oraz leków.

Jakie jest odpowiednie stężenie methylglyoxalu?

Ceny miodu manuka powszechnie uważane są za wysokie. Uzależnione są one od wielkości opakowania oraz od zawartości w miodzie metyloglioksalu. MGO występujące w miodach europejskich może się wahać od 1 do 10, natomiast w miodzie manuka występuje nawet mgo 550 i więcej. Warto zwrócić uwagę na to wysokie stężenie, ponieważ jest ono ważne przy profilaktyce zdrowotnej. Dla przykładu poleca się leczenie zakażeń wewnętrznych miodem manuka o zawartości MGO w stężeniu co najmniej 400 mg na kilogram.

Jak spożywać miód manuka? 

Bardzo ważne jest odpowiednie stosowanie miodu, aby w pełni wykorzystać jego właściwości. Pomimo tego, że jest on odporny na działanie wysokiej temperatury i zachowuje swoją aktywność nawet po podgrzaniu do 100˚C, to jednak tego miodu nie powinniśmy rozcieńczać. Mieszanie go tak, jak inne miody, w wodzie lub herbacie, może być przeszkodą w utrzymaniu możliwie najwyższego stężenia substancji aktywnych.

Poleca się stosowanie miodu z krzewu manuka na czczo zaraz po przebudzeniu. Zalecana dawka to dwie lub trzy łyżeczki dziennie. Spożywanie można podzielić na dwie lub trzy tury. Dla przykładu może być stosowany rano i wieczorem. Natomiast ważne jest to, żeby konsekwentnie trzymać się ustalonej pory i wybranej dawki. Najlepiej nie robić kilkudniowych przerw pomiędzy stosowaniem produktu. W przypadku chorych na mukowiscydozę miód podaje się drogą inhalacyjną.

Miód manuka może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z antybiotykami. Jeszcze większą aktywność zawartego w miodzie MGO uzyskuje się przez połączenie produktu z witaminą C.

Jaki smak ma miód manuka?

Miód z drzewa herbacianego ma ciemnobrązową barwę, jest gęsty, a jego konsystencja jest gładka. Ma lekko ziemisty, gorzki, smak, który przypomina miód wrzosowy. Niestety pomimo genialnych właściwości zdrowotnych ma on nieprzyjemny zapach, za który odpowiada propanal.

Miód manuka przeciwwskazania

Kiedy miód manuka nie powinien być stosowany? Istnieją również dwa skrajne poglądy w środowisku naukowców badających właściwości miodu manuka, które dotyczą problemu leczenia ran cukrzycowych.

Dla jednych zastosowanie tego miodu w leczeniu powikłań związanych z cukrzycą może spowodować takie problemy jak obniżenie odporności immunologicznej, niedokrwienie, stany miażdżycowe oraz stany zapalne. Wszystkie te elementy jeśli wystąpią po zastosowaniu miodu mogą doprowadzić do tego, że utrudni się proces gojenia ran.

W drugiej grupie są z kolei badacze, którzy przeprowadzili badania na pacjentach z występującymi ranami cukrzycowymi i zauważyli szybszą i znaczną poprawę gojenia się ran. Ich zdaniem zastosowanie opatrunku na owrzodzenie z miodem manuka daje bardzo dobre efekty terapeutyczne, a czas leczenia ran ulega skróceniu.

Co do jednego można być pewnym. Należy pamiętać o tym, że miód manuka nie można podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia, zupełnie tak, jak w przypadku każdego innego miodu. Produkt ten nie mogą stosować również osoby z alergią na produkty pszczele. Odradza się również spożywanie tego miodu osobom cierpiącym na cukrzycę.

Skutki uboczne

W przeprowadzonych dotychczas badaniach nie stwierdzono występowania skutków ubocznych stosowania miodu manuka. Trzeba jednak być ostrożnym przy stosowaniu, jeśli miód (niezależnie, czy mówimy tutaj o miodzie z drzewa herbacianego, czy każdym innym) jest spożywany po raz pierwszy, ponieważ może pojawić się uczulenie.

Czy miód to jedyny produkt pozyskiwany z krzewu manuka?

Drzewo herbaciane jest świetnym surowcem nie tylko na miód, ale wytwarzany jest także z niego olejek manuka. Substancja ta, jest pozyskiwana z liści oraz gałązek drzew i krzewów Leptospermum scoparium. Cechą charakterystyczną tego produktu jest to, że składa się z imponującej liczby różnych składników biologicznie czynnych, które jest około stu. Posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Znajduje zastosowanie przy leczeniu:

 • infekcji dróg oddechowych,
 • odleżyn,
 • łojotoku,
 • łuszczycy,
 • problemów z grzybicą skóry i paznokci,
 • odcisków

Ponadto olejek ma działanie gojące, wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne, dlatego też wykorzystywany jest przy dermatologicznym leczeniu oparzeń, leczeniu opryszczki i trądziku.

Poznaj opinie o właściwościach miodu manuka

Współcześnie opinia przeciętnego użytkownika jest cenniejsza niż niejedno zdanie celebryty, czy eksperta w danej dziedzinie. Często informacji na temat danego produktu poszukujemy w sieci, w popularnych obecnie social mediach. Przygotowaliśmy opinię ludzi, którzy pod hashtagiem #miódmanuka podzielili się swoimi opiniami na temat stosowania tego miodu. Zacytowane tutaj wypowiedzi można znaleźć na Instagramie, zostały one zacytowane w niezmiennej formie, w której nie skopiowano jedynie emotikonów.

Oto co na temat miodu manuka mówią użytkownicy:

@perfekcyjnie_niedoskonala

„Na wstępie przyznam Wam się ze bardzo polubiliśmy się z tym miodem i bardzo chętnie po niego sięgamy w ostatnim czasie. Idealnie sprawdza się u nas jako zamiennik cukru. Miód manuka jest nie tylko dobry w smaku ale także bardzo zdrowy!”

@marlenakarakin

„my dopiero niedawno zaczęliśmy stosować. Mój synek był chory i jak zaczęłam mu go dawać to po dwóch dniach przestał kaszleć i katar też znikł.”

@candy.life_pl

„Najlepszy jedna łyżeczka stawia na nogi”

@marzena.polec

„MANUKA .jeden z najlepszych ”

@slodkiedaktyle

„Mam i uzywampyszny jest!”

@dietetyk_paulina_chrzan

„Miód manuka to czyste złoto! Pyszotka ”

@annasonyam

„Miód Manuka w formie maści dostał mój kot od weterynarza na ranę :D ma bardzo dobrze, także polecam :D”

@danutakara

„Miód Manuka wyleczył mi żołądek. Teraz profilaktycznie po łyżeczce na czczo jem codziennie od jesieni do wiosny.”

@evelinalov79

„Miód Manuka to 2 razy do roku Nasze must have. Doskonały przy walce z ,,gronkowcem,,. Polecam”

 

Bibliografia:

 1. Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń J., Magnuszewska M., Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, [w:] „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia”, nr 1/1 (2016), s. 14.
 2. Cichocki J., Sekrety miodu, Lubań 2019, s. 15-17.
 3. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Miód manuka – charakterystyka i zastosowanie w terapiach naturalnych kosmetologia estetyczna, [w:] „Kosmetologia Estetyczna”, nr 6 (2017).
 4. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Wykorzystanie miodu w zakażeniach, [w:] „Herbalism”, nr 1/6 (2020).
 5. Meister, A.; Gutierrez-Gines, M.J.; Maxfield, A.; Gaw, S.; Dickinson, N.; Horswell, J.; B. Robinson, Chemical Elements and the Quality of Manuka ( Leptospermum scoparium) Honey, [w:] “Foods”, nr 10/7 (2021).
 6. Stephens J. M. C., Molan P. C., Clarkson B. D., A review of Leptospermum scoparium (Myrtaceae) in New Zealand, [w] „New Zealand Journal of Botany”, nr 43 (2005), s. 441-442.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel