Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Naturalny propolis - co to i jakie ma właściwości?

2021-10-14
Naturalny propolis - co to i jakie ma właściwości?

Propolis, czyli kit pszczeli, jest naturalną substancją, który pełni rolę powłoki zabezpieczającej ul przed wnikaniem patogenów. Właściwości propolisu doceniane są od setek lat, ze względu na jego dobroczynny wpływ na nasz organizm. Zawarte w nim substancje oraz związki wykazują prozdrowotny wpływ na ustrój człowieka, dlatego z jego właściwości często korzystamy do dzisiaj. 

Co to jest propolis?

Propolis jest lepką, gęstą substancją, która wytwarzana jest z pyłków kwiatowych oraz drzewnych. Jej głównym źródłem są wydzieliny topoli, jesionu, dębu oraz świerku i sosny. Warstwa utworzona przez owady z kitu pszczelego ma za zadanie ochraniać ul przed wnikaniem patogenów oraz zapobiegać jego zniszczeniu, na przykład na skutek działania warunków atmosferycznych. Głównymi składnikami, które tworzą propolis, przedstawia poniższa tabelka:

Substancja czynna ilość wyrażona w %
żywice roślinne 50-80%
woski 8-30%
polifenole 14-16%
pyłki kwiatowe 5%
garbniki poniżej 4%
domieszki mechaniczne poniżej 2%
polisacharydy poniżej 2%
olejki eteryczne poniżej 1%
witaminy i minerały poniżej 1%

Właściwości propolisu wpływają prozdrowotnie na organizm człowieka, ze względu na ich biozgodność z ustrojem. Wieloletnie badania sprawiły, że kit pszczeli jest stosowany jako substancja aktywna wielu preparatów farmakologicznych.

Propolis - właściwości lecznicze

Naturalny kit pszczeli jest wykorzystywany od wielu lat w medycynie i farmakologii, ze wglądu na wysoką aktywność biologiczną substancji. Jego prozdrowotne działanie można uzyskać, stosując miód z propolisu, tabletki z dodatkiem substancji, nalewki, syropy lub maści. Głównymi właściwościami leczniczymi propolisu są:

 • prozdrowotny wpływ na infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła lub dziąseł,
 • przyspieszanie gojenia się ran powstałych na skutek oparzenia, skaleczenia oraz owrzodzenia,
 • podczas infekcji i nadkażeń bakteryjnych okolic narządów płciowych oraz odbytu,
 • propolis jest doskonałym środkiem na jelita, pomaga w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy oraz żołądka,
 • w trakcie aktywnej choroby reumatycznej.  

Kit pszczeli jest substancją, która wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz antywirusowe, dlatego jest nazywany naturalnym antybiotykiem, który redukuje ilość groźnych bakterii, takich jak gronkowców, paciorkowców oraz laseczek tlenowych i beztlenowych.

Przeczytaj także: Propolis dla dzieci - jak stosować, od jakiego wieku, na co pomaga?

Dodatkowe właściwości propolisu 

Gdzie występuje propolis?

Preparaty, których receptura powstaje na bazie propolisu, dostępne są w formie tabletek, granulatów, a także aerozolu, maści oraz czopkówDodatkowo, właściwości propolisu wykorzystywane są w branży kosmetycznej, jako dodatek antyseptyczny do balsamów, kremów, mleczek, toników czy żeli pod prysznic

Naturalnie występujący kit pszczeli przybiera postać gęstej, kleistej substancji w kolorze czerwono-pomarańczowym, żółtym lub brunatnym. Kit pszczeli jest bardzo wrażliwy na działanie temperatury, przy 15 stopniach Celsjusza jest twardą i kruchą tabliczką, przy 36 stopniach uzyskuje podobną konsystencję do plasteliny, z kolei przy 70 stopniach Celsjusza staje się płynny jak miód. 

Jak działa?

Kit pszczeli jest także substancją, która dzięki dużej zawartości witaminy C oraz A wpływa na poprawę pracy układu immunologicznego. Dodatkową właściwością propolisu przyjmowanego doustnie jest:

 • zwiększenie odporności na zakażenia,
 • wygładzenie i nawilżenie naskórka na ciele,
 • regulacja ciśnienia tętniczego krwi,
 • ukojenie układu nerwowego,
 • stworzenie naturalnej osłony najważniejszych narządów ustroju, takich jak wątroby, nerek oraz układu pokarmowego. 

Propolis jest substancją, która pomaga w naturalny, bezpieczny sposób wspomagać pracę naszego organizmu. Jego biozgodność i łatwe przyswajanie wyróżnia go wśród innych dostępnych środków dostępnych w aptekach. 

 

Bibliografia:

 • "Produkty pszczele w pielęgnacji skóry" - Kopczyńska D., Klasik-Ciszewska S.;
 • "Propolis-panaceum prosto z ula" - Szeleszczuk Ł. 
Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel