Czy miód jest wegański? Jak powstaje i czy ma zamienniki?
Jeśli myślisz o diecie roślinnej, to z pewnością zastanawiasz się, czy miód jest wegański. Pochodzenie tego wyjątkowego przysmaku może być zastanawiające i zwykle nie kojarzy się z produktem pochodzenia zwierzęcego. Dlatego, jeśli nie wiesz, czy weganie jedzą miód i czy spokojnie możesz po niego sięgać na tej właśnie diecie, ten artykuł powinien rozwiać wszystkie twoje wątpliwości.
Czym jest miód?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy miód jest wegański, musimy najpierw dowiedzieć się, czym jest właściwie ta słodka substancja.
Miód to znany od setek lat naturalny produkt spożywczy. Produkowany przez pszczoły, które używają do tego nektaru roślin oraz własnej wydzieliny. Ten słodki przysmak może mieć bardzo płynną, nieco stałą lub skrystalizowaną konsystencję. Miód można podzielić na dwa rodzaje:
- miód nektarowy (kwiatowy) wytwarzany właśnie z nektarów kwiatów,
- miód spadziowy produkowany ze spadzi różnych drzew, czyli zebranych przez pszczoły wydzielin owadów żerujących na liściach drzew.
Jak powstaje miód?
Miód powstaje dzięki pracy pszczół zbierających pyłek kwiatowy lub wydzieliny innych owadów. Pszczoły gromadzą te substancje w ulu, a następnie łączą je se swoimi wydzielinami i substancjami, które same wytwarzają.
Taką gotową mieszankę owady magazynują, odwadniają oraz składają na plastrach i pozostawiają do dojrzewania. Gotowy miód zostaje zebrany przez odpowiednio wykwalifikowaną do tego osobę, a następnie przelany do słoików, które trafią na sklepowe półki.
Właściwości prozdrowotne miodu
Miód od zawsze uważany był za produkt niezwykle zdrowy i polecany do częstego spożywania. Co zatem takiego zawiera?
Enzymy owadów i nadtlenek wodoru |
Działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie |
Apidycyna i lizozym |
Działają jak naturalne antybiotyki |
Potas, fosfor, chlor, magnez, wapń, żelazo, kwas foliowy, biotyna, witaminy B1, B2, B6, B12, A i C |
To mikroelementy niezbędne do zdrowego funkcjonowania |
Acetylocholina |
Niezwykle pomocna w chorobach układu krwionośnego i serca |
Czy produkcja miodu wpływa na życie pszczół?
Życie pszczół podczas produkcji miodu może różnić się od ich funkcjonowania w naturalnym środowisku. Wielu hodowców pszczół miodnych stosuje niemoralne i nieetyczne praktyki wykorzystujące te zwierzęta. Jest to na przykład przycinanie skrzydeł królowej.
Co więcej, w naturze pszczoły produkują miód i korzystają z niego podczas miesięcy zimowych. W komercyjnych hodowlach ten miód jest im jednak zabierany i zastępowany innymi sztucznymi słodzikami, z których pszczoły nie mogą czerpać niezbędnych aminokwasów i zdrowych substancji odżywczych.
Czy zatem miód jest wegański?
Odpowiedź na pytanie, czy miód jest wegański, jest dość kontrowersyjna. Bowiem wielu wegan, którzy całkowicie wykluczyli ze swojej diety produkty odzwierzęce, nadal spożywa miód. Jednak patrząc formalnie na ten temat i biorąc pod uwagę fakt, że dieta ta polega na wyeliminowaniu z diety każdego produktu pochodzenia zwierzęcego, zdecydowanie można powiedzieć, że miód nie jest wegański.
Co więcej, problemy etyczne związane z produkcją tego słodkiego wyrobu również są powodem negatywnej odpowiedzi na to pytanie. Wymienione wyżej argumenty są właśnie głównymi powodami, dlaczego weganie nie jedzą miodu.
Czy wegetarianie jedzą miód?
Wegetarianie to osoby, które rezygnują z produktów mięsnych i ryb. Jedzą jednak inne wyroby pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka czy nabiał. Zatem włączenie do diety miodu nie powinno stanowić dla nich problemu.
Najlepsze wegańskie zamienniki miodu
Wiele osób szuka najlepszych wegańskich zamienników miodu. Jakie produkty mamy zatem do dyspozycji?
1. Syrop klonowy
To najpopularniejszy wegański zamiennik miodu. Świetnie smakuje i zawiera wiele zdrowych substancji odżywczych.
2. Syrop z agawy
Smakiem najbardziej przypomina miód. Jest dużo słodszy od pszczelego wyrobu. Można go więc użyć mniej i uzyskać ten sam poziom słodkości.
3. Syrop daktylowy
Pozyskiwany jest z owoców daktylowca. Nie zawiera sztucznego cukru i może być świetnym zamiennikiem miodu w domowych ciastach i deserach.
Czy istnieje wegański miód? Wegańska alternatywa produktów pszczelich
Przy obecnie rosnącej populacji osób na diecie roślinnej, producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowszych zamienników tradycyjnych produktów. Miód nie jest tutaj odosobniony. Dlatego obecnie na rynku możemy znaleźć wiele słodzików bardzo zbliżonych zarówno smakowo, jak i pod względem właściwości zdrowotnych do miodu.
Przepis na wegański miód!
Jeśli jesteś weganinem, ale chciałbyś spróbować naturalnego miodu, to może warto zrobić go samodzielnie? Do przygotowania takiego przysmaku będziesz potrzebować dwóch szklanek soku jabłkowego, dwóch szklanek cukru trzcinowego oraz czterech łyżek soku z cytryny.
- Wszystkiego składniki mieszamy w garnku i zagotowujemy.
- Następnie, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy mieszankę przez około 50 minut.
- Po wystudzeniu gotowy wegański miód przelewamy do słoiczków i wykorzystujemy do deserów czy napojów.
Powyższe argumenty i rozważania z pewnością wyczerpująco odpowiedziały na pytanie, czy miód i weganizm mogą iść ze sobą w parze. Zdecydowanie można powiedzieć, że osoby na diecie roślinnej tego produktu jeść nie powinny. Jednak obecnie na rynku dostępne są przeróżne zamienniki klasycznego miodu. Każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie i będzie mogła cieszyć się świetnym smakiem miodopodobnych wyrobów.
Natomiast osoby, które nie są vegan, powinny zgłaszać się do pszczelarzy, którzy naprawdę dbają o swoje ule. Doskonałym wyborem są wyroby z odpowiednią certyfikacją ekologiczną. To świetna wiadomość dla tych, którzy planują przejście na wegetarianizm.