Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kwercetyna – właściwości prozdrowotne, suplementacja, skutki uboczne, przeciwwskazania

2022-08-19
Kwercetyna – właściwości prozdrowotne, suplementacja, skutki uboczne, przeciwwskazania

Zastanawiałeś się kiedyś nad właściwościami kwercetyny i dlaczego tak dużo osób się na nią decyduje? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi twierdząco, jesteś w dobrym miejscu. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde nurtujące Cię pytanie – dotyczące właściwości, suplementacji, skutków obocznych oraz przeciwwskazań. Już na samym początku możemy Ci zdradzić, że jest to jeden z najważniejszych naturalnych barwników potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Kwercetyna – właściwości

Jest to naturalny barwnik roślinny, który należy do grupy bioaktywnych związków roślinnych, a mianowicie flawonoli. Cechują go właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne (przeciwutleniające), a także wiele innych – poznasz je w tym artykule.

Często ze względu na swoje właściwości kwercetyna jest stosowana w lecznictwie i przy produkcji niektórych leków. Uważa się ją za substancję działającą skuteczniej niż połączenie witamin A i E, a co więcej – potęguje ona ich aktywność.

Kwercetyna jest flawonoidem, czyli związkiem chemicznym, który występuje w roślinach i jest jednocześnie przeciwutleniaczem oraz naturalnym barwnikiem. Oprócz swojego działania w leczeniu i walce z różnymi schorzeniami u człowieka ma zastosowanie w ochronie roślin przed grzybami oraz owadami.

Na obrazku widzimy wzór strukturalny cząsteczki kwercetyny ukazujący jej wiązania chemiczne.

Działanie kwercetyny

Jeżeli chodzi o działanie owego barwnika, to przede wszystkim wykazuje on właściwości przeciwzapalne. Chroni przed zniszczeniem m.in. komórki nerwowe. Kwercetyna odpowiada również za utrzymanie stabilnego i optymalnego stanu napięcia naczyń włosowatych. Przez to, że wpływa na naczynia krwionośne, powoduje obniżenie ciśnienia, chroni przed miażdżycą, zawałami i udarami. Zapobiega reakcjom utleniania, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Ten barwnik roślinny pomaga także zahamować starzenie skóry, sprawiając, że dłużej wygląda zdrowo i młodo. Wspiera ona również funkcjonowanie umysłu, pamięci i wpływa pozytywnie na proces uczenia się. Dodatkowo chroni oczy oraz znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się zaćmy.

Kwercetyna może ochronić Cię przed wieloma groźnymi chorobami, dlatego warto włączyć ją do swojej diety. Wielu ludzi potwierdza pozytywne działanie substancji, która znacząco wpłynęła na ich zdrowie.

Właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i nie tylko

Kwercetyna ma wiele ważnych właściwości, o których powinieneś wiedzieć. Pomaga utrzymywać właściwy poziom cholesterolu, niesie pomoc w takich chorobach jak Hashimoto i niedoczynność tarczycy, wykazuje właściwości antybakteryjne i oczyszczające. Wpływa też na regenerację po wysiłku fizycznym.

Właściwości przeciwnowotworowe 

Dzięki tej właściwości możliwa jest pomoc w likwidowaniu nieprawidłowo działających komórek. Kwercetyna przyczynia się również do ochrony komórek zdrowych i chroni przed ich uszkodzeniem oraz przed nowotworzeniem.

Natomiast podawanie jej w większej ilości może wspierać procesy apoptozy, czyli niszczenia już powstałych komórek nowotworowych. Pamiętaj jednak, aby nie wprowadzać żadnych medykamentów bez uprzedniej rozmowy z Twoim lekarzem prowadzącym.

Dzięki swoim właściwościom kwercetyna niekiedy odnajduje także zastosowanie w chemioterapii, wspierając proces leczenia organizmu.

Zastosowanie kwercetyny a choroby układu krążenia

Kwercetyna przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Powoduje ona także wzmocnienie naczyń krwionośnych – ich mniejszą łamliwość i większą elastyczność. Dlatego osoby, które cierpią na problemy z układem krążenia, powinny wyposażyć się w ten suplement.

Przeciwwirusowy suplement diety

Kwercetyna wykazuje zdolności wiązania z białkami wirusa. Substancja ta może hamować rozwój wirusów takich jak: wirus opryszczki czy grypy. Z tego też powodu warto zacząć ją stosować przy pierwszych objawach zakażenia.

Pomoc w odchudzaniu

Kwercetyna ma zdolności hamowania procesu tworzenia nowych komórek tłuszczowych, dzięki czemu pomaga w pozbyciu się nadwagi. W związku z tym bardzo często jest używana przez osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Choć jest ona skutecznym pomocnikiem w odchudzeniu, to nie należy przesadzać z ilością kwercetyny, o czym wspominamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do spożywania tego związku w postaci naturalnej, czyli w produktach nieprzetworzonych, np. owocach i warzywach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto wtedy pomyśleć o gotowym suplemencie diety.

Suplementacja kwercetyny w alergii

Kwercetyna łagodzi objawy alergiczne i pomaga w ich ograniczeniu, a ponadto także wspomaga leczenie astmy.

Wapno jest bardzo często używane, aby pozbyć się objawów alergii, takich jak katar czy swędzenie i łzawienie oczu. Specjaliści zachęcają do stosowania wapna w połączeniu z kwercetyną, ponieważ wtedy dodatkowo hamowane zostaje wydzielanie histaminy, która wywołuje reakcje zapalane. Więc jeśli zmagasz się z nieprzyjemnymi objawami uczelnia, spróbuj zażywania tego produktu. 

Na talerzu leżą gotowe do grillowania szaszłyki wielowarzywne zawierające naturalnie występującą w nich kwercetynę.

Kwercetyna – źródła naturalnego występowania

Kwercetynę przede wszystkim możemy znaleźć w warzywach i owocach. Znajduje się także w sokach owocowych, przyprawach, ziołach, zielonej herbacie, miodzie i czerwonym winie.

Do źródeł kwercetyny zalicza się:

  • owoce takie jak czarna porzeczka, wiśnia, śliwka, figa, jagoda, jabłko, borówka, pomarańcza, cytryna, grejpfrut, żurawina;
  • warzywa: cebula, czosnek, papryka, pomidor, szparagi, marchew, kalafior, brokuł, kapusta, jarmuż, burak;
  • przyprawy: oregano, lubczyk, pietruszka, koper, kolendra;
  • zioła: rumianek, pyłek kwiatowy, czarny bez, skrzyp polny.

Podsumowując, w wielu naturalnych produktach znajdziemy kwercetynę, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy rezygnować z ich spożywania. W rzeczywistości każdego dnia zażywamy tę wyjątkową substancję, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Pamiętaj, żeby spożywać owoce i warzywa wraz ze skórką, ponieważ to ona zawiera najwięcej kwercetyny. Wystarczy umyć powierzchnię produktu ciepłą wodą, aby pozbyć się zabrudzeń i zarazków, które mogą się na niej znajdować. 

Warto również wspomnieć, że kwercetynę możemy zażywać także w postaci suplementów uzupełniających dietę. Jak już jednak wspominaliśmy, znacznie lepszym sposobem jest dostarczanie jej w naturalnych produktach.

Tabela zawartości kwercetyny w wybranych owocach i warzywach

Źródło kwercetyny Zawartość kwercetyny mg/kg
Aronia 8,9-37,46
Czarna porzeczka 11,9
Figi 14,21
Jabłka 11,47
Jagody surowe 18,72
Owoc bzu czarnego 8,47-60
Śliwka czarna 25,0
Brukselka gotowana 13,7
Cebula czerwona 5,9-91,7
Cebula 1,5-90,75
Papryka 15,12
Kapary surowe 149-323,0
Lubczyk 170,0

Tym, co wpływa na zawartość kwercetyny, jest dojrzałość produktu, jego barwa, fermentacja, a także sposób obróbki. Nie każda sztuka będzie miała taką samą zawartość związku.

Kwercetyna a stany zapalne

Substancja wpływa redukująco na stany zapalne, a nawet różne dolegliwości bólowe. Związek reguluje stan zapalany w obrębie tkanki, która została nim dotknięta.

"W 8-tygodniowym badaniu z udziałem 50 kobiet dotkniętych RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów), regularna suplementacja 500 mg kwercetyny dziennie przyczyniła się do poprawy komfortu oraz zmniejszenia bólu w obrębie stawów, pierwotnie występującego zaraz po przebudzeniu oraz po aktywności. W porównaniu do grupy placebo, kobiety te charakteryzowały się mniejszą ekspresją prozapalnych cytokin, jak IL-6, TNF-alfa." (źródło: https://testosterone.pl/wiedza/prozdrowotne-wlasciwosci-kwercetyny/)

Kwercetyna – dawkowanie

W postaci gotowych suplementów występuje najczęściej w kapsułkach, ale sprzedawana jest także w postaci proszku. Bardzo często łączy się ja z cynkiem, który dodatkowo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz zapewnia ochronę przed stresem oksydacyjnym.

Jeżeli chodzi o jej dawkowanie i stosowanie, to zaleca się zażywanie jednej kapsułki w trakcie spożywania pokarmu, w granicach 15-40 mg dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że suplementacja ta powinna być tylko uzupełnieniem Twojej codziennej diety. Nie należy stosować preparatów w zbyt dużej ilości, ponieważ może to się wiązać z niekorzystnym wpływem na zdrowie.

Na stoliku leżą listki suplementów w tabletkach - kwercetyny w kapsułkach.

Przeciwwskazania do zażywania kwercetyny

Osoby, które mają trudności z rytmem pracy serca lub bardzo wysokim ciśnieniem krwi powinny unikać kwercetyny. Warto także zaznaczyć, że barwnik ten utrudnia wchłanianie niektórych substancji. Dlatego należy zachować ostrożność, jeśli zażywa się na stałe jakiekolwiek leki.

Również osoby chorujące na niską krzepliwość krwi nie powinny stosować kwercetyny, gdyż zmniejsza ona krzepliwość krwi.

Spożywanie tego składnika w produktach naturalnych jest całkowicie bezpieczne i raczej niemożliwe jest jego przedawkowanie.

Czy można stosować kwercetynę w ciąży?

Jest to dość kontrowersyjna sprawa, która wzbudza wiele wątpliwości. Prawda jest taka, że nie ma oficjalnych zaleceń, które zakazywałyby stosowanie tego suplementu kobietom ciężarnym, o ile nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. W takim przypadku najlepiej udać się do specjalisty, a on zadecyduje, czy ciężarna może zażywać kwercetynę.

Z jakimi lekami nie stosować kwercetyny?

Są to leki takie jak:

  • cyklosporyna,
  • antybiotyki z grupy chinolonów,
  • cisplatyna,
  • doksorubicyna,
  • digoksyna.

Skutki uboczne stosowania kwercetyny

Jeśli stosujesz suplementację, to musi być ona przemyślana i nie kolidować z innymi przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Jak mówi zresztą słynne powiedzenie – co za dużo, to niezdrowo. Podobnie jest z przyjmowaniem preparatów z kwercetyną – w za dużej ilości nie będzie dla nas korzystna i może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Nie pojawią się one, jeśli będziesz zażywać suplementy zgodnie z zaleceniem producenta lub lekarza.

Zbyt częste zażywanie kwercetyny może prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca oraz zmniejszenia poziomu wchłaniania antybiotyków, co będzie dużym utrudnieniem w walce z chorobą. Najważniejsze, aby podczas suplementacji zachować zdrowy rozsądek i nie spożywać dawki większej od zalecanej.

Podsumowanie

Warto zapoznać się z tym, co na temat suplementacji mają do powiedzenia ludzie, którzy już ją stosowali. W sieci można znaleźć wiele opinii osób, które przyjmowały kwercetynę. Większość z nich jest zadowolona z efektów. 

Nie ma wątpliwości, iż kwercetyna jest bardzo potrzebna do utrzymania naszego organizmu w jak najlepszej formie i może ona chronić nas przed różnymi chorobami. Wszyscy powinniśmy ją stosować – najlepiej w postaci pochodzenia roślinnego (czyli wraz z naturalnymi produktami). Należy pamiętać, że decydując się na preparat, lepiej nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Kwercetyna 60 kapsułek 33,36 g (clean label)

Kwercetyna 60 kapsułek 33,36 g (clean label)

73,81 zł brutto/1szt.(1,23 zł / ml brutto)
pixel