Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Żeń szeń nie tylko na potencję! Poznaj jego właściwości zdrowotne i przeciwwskazania do stosowania

2022-05-02
Żeń szeń nie tylko na potencję! Poznaj jego właściwości zdrowotne i przeciwwskazania do stosowania

Żeń szeń wykazuje bardzo liczne właściwości, choć najbardziej jest znany z oddziaływania na potencję. W rzeczywistości jednak wywiera pozytywny wpływ niemalże na cały organizm. 

Jako zioło jest znany już ponad 4 tysiące lat i pierwotnie stanowił ważny element medycyny naturalnej na Dalekim Wschodzie. Najczęściej wykorzystuje się korzeń rośliny (i nazywa go korzeniem życia), szczególnie ten w białym kolorze. Poznaj właściwości żeń-szenia i dowiedz się, w jakich ilościach należy go przyjmować oraz kto powinien unikać jego stosowania.  

Czym jest żeń-szeń? 

Żeń-szeń to roślina bylinowa, która przynależy do rodziny araliowatych. Jej cechą charakterystyczną są zdrewniałe łodygi. Pierwotnie produkt ten był wykorzystywany wyłącznie przez medycynę Dalekiego Wschodu, głównie na terytorium Chin, Japonii i północy półwyspu koreańskiego. Aktualnie można go spotkać także w części Rosji i na dzikich terenach Ameryki Północnej. 

Uprawa żeń-szenia nie jest możliwa w każdych warunkach. Ta roślina jest szczególnie wymagająca i charakteryzuje się długim okresem wzrostu. W trakcie kwitnienia w okresie letnim wypuszcza biało-różowe i seledynowe kwiaty. Owoce mają kształt zbliżony do jagód, a ich kolor jest jaskrawoczerwony. Z kolei korzeń jest słabo rozwiniętym kłączem o jasnokremowej barwie.

To właśnie ta część wykazuje najliczniejsze właściwości zdrowotne. 

Rodzaje żeń-szenia

Żeń-szeń porasta wyłącznie półkulę północną. Naukowcom udało się wyodrębnić ponad 20 różnych jego odmian. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się:

  • żeń-szeń azjatycki (Panax ginseng) – zdecydowanie najpopularniejsza odmiana tej rośliny. Jest szczególnie doceniona i wykorzystywana w medycynie naturalnej; 
  • żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) – oficjalnie roślina ta nie jest odmianą żeń-szenia, lecz cechuje się wykazywaniem podobnych właściwości. Obecne w niej eleuterozydy pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, co przekłada się na zwiększenie wydolności zarówno fizycznej, jak i psychicznej;
  • żeń-szeń koreański (Korean Panax ginseng) – gatunek, którego korzenie mają czerwone zabarwienie. Jego działanie skupia się przede wszystkim na zwiększeniu witalności organizmu. Wpływa on na poprawę krążenia;
  • żeń-szeń indyjski (Withania somnifera) – ta roślina także nie jest zakwalifikowana do gatunku żeń-szenia. Jest znana również jako ashwagandha, czyli stanowi jeden z popularnych adaptogenów. Wykazuje aktywność bardzo podobną do żeń-szenia azjatyckiego;
  • żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolius) – zamiennie określany jest jako pięciolistny. Występuje na terytorium Stanów Zjednoczonych i Kanady. Stanowi odmianę żeń-szenia chińskiego. 

Żeń-szeń koreański czy azjatycki?

Osoby zastanawiające się nad wyborem żeń-szenia muszą pamiętać, że nie każda roślina określana tą nazwą w rzeczywistości należy do gatunku ginseng – tak jak ma to miejsce w przypadku żeń-szenia syberyjskiego i indyjskiego. Stąd też osoby zdecydowane na suplementację powinny dokładnie przeanalizować skład preparatu i zweryfikować, jaki gatunek został wykorzystany do jego produkcji. Warto także sprawdzić, na jakie aspekty oddziałuje dana odmiana i czy jest to zgodne z aktualnymi potrzebami organizmu. 

Żeń-szeń – właściwości zdrowotne

Żeń szeń wyróżnia się spośród innych roślin składem niezwykle bogatym w substancje aktywne. Naukowcom udało się wyodrębnić ponad 200 różnych związków. Z pewnością najważniejszymi z nich są ginsenozydy, które odpowiadają za zwiększenie zdolności hemoglobiny do przywiązywania tlenu. Dzięki temu dochodzi do polepszenia wydolności organizmu, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie umysłowe i fizyczne. Co więcej, aktywność ta znacznie przyspiesza proces rekonwalescencji. 

W składzie żeń-szenia wyodrębniono także liczne witaminy (C, E, B1, B2, B12) i składniki mineralne, dlatego jego stosowanie jest zalecane w ramach uzupełnienia codziennej, zdrowej diety. Wśród mikro- i makroelementów znajdują się m.in.: żelazo, magnez, wapń, krzem, fosfor, mangan, a także cynk, molibden i siarka. Ponadto w składzie występują: poliacetyleny, związki fenolowe, fitosterole, olejki eteryczne i cukry. Taka kompozycja jest pomocna szczególnie w przypadku osób, których organizm zmaga się z infekcjami i potrzebuje wzmocnienia układu odpornościowego.

Jak żeń-szeń działa na organizm?

Mniej znana właściwość żeń-szenia to zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Dodatkowo pobudza on pracę serca, dlatego jest polecany osobom z niskim ciśnieniem.

Z uwagi na swoje właściwości, żeń-szeń jest polecany także cukrzykom. Nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale także wykazuje działanie przeciwzakrzepowe oraz zdolność oddziaływania na gruczoł nadnerczowy, przez co może wpływać na proces regulowania produkcji insuliny. 

Przeprowadzone badania wskazują, że przyjmowanie ekstraktu z korzenia tej rośliny przekłada się na łatwiejsze zużywanie tlenu w komórkach organizmu. To z kolei wpływa na mniejszą zawartość kwasu mlekowego we krwi, który jest odpowiedzialny za występowanie bólów mięśniowych po intensywnym wysiłku. Przyczyny tego bólu są zależne od zbyt niskiej ilości tlenu, nieadekwatnej do potrzeb wykazywanych przez komórki. Sumplement diety zawierający żeń-szeń jest rekomendowane przede wszystkim dla zawodowych sportowców, ponieważ u osób regularnie przyjmujących ten preparat wytwarzanie kwasu mlekowego jest dwukrotnie niższe. 

Dla kogo jeszcze polecany jest ten specyfik? Dla wszystkich tych, którzy potrzebują usprawnienia pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się. Żeń-szeń świetnie sprawdza się podczas egzaminów lub podczas nadmiernego wysiłku umysłowego w pracy. 

Żeń-szeń na potencję

Ponadto korzeń żeń-szenia wpływa na podniesienie poziomu libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć większość osób sądzi, że jest skuteczny tylko u panów. Z pewnością odpowiada za to fakt wykazywania działania leczącego zaburzenia erekcji. Odpowiadają za to ginsenozydy, które umożliwiają większe uwalnianie tlenków azotu w organizmie, co przekłada się na skuteczniejszy rozkurcz mięśni krwionośnych i dzięki temu do penisa napływa większa ilość krwi. W przeprowadzonym eksperymencie badawczym poprawę erekcji odnotowano aż u 60% mężczyzn, którzy regularnie przyjmowali preparaty zawierające żeń-szeń czerwony koreański. 

Kiedy stosować żeń-szeń?

Właściwości oferowane przez żeń-szeń przekładają się na liczne możliwości stosowania tej rośliny. Szczególnie jest on polecany w przypadku:

  • narażenia na stres, 
  • ogólnego osłabienia organizmu, 
  • występowania problemów z nadwagą, 
  • odczuwania zmęczenia i znużenia, 
  • nadmiernego wyczerpania psycho-fizycznego. 

Ponadto żeń-szeń jest bardzo powszechnie stosowany w kosmetyce. Ogólny zakres jego wpływu na ludzki organizm sprawia, że każda osoba, która nie posiada przeciwwskazań, może wypróbować działanie tej rośliny na swoje ciało i umysł. 

Jak dawkować?

Przyjmowanie preparatów z korzeniem powinno być zgodne z zaleceniami producenta, ponieważ poszczególne środki charakteryzują się innymi rekomendacjami związanymi z dawkowaniem. Dobowa dawka wynosi zazwyczaj od 0,5 do 2 mg standaryzowanego wyciągu. 

Żeń-szeń – przeciwwskazania do stosowania

Choć żeń-szeń posiada cały szereg właściwości prozdrowotnych i z zasady wykazuje działanie wspomagające pracę organizmu, to jednak należy mieć na uwadze, że nie wszyscy mogą go przyjmować. Zanim zaczniesz suplementację, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do stosowania.

Przede wszystkim środki te nie mogą być łączone z kofeiną, lekami przeciwzakrzepowymi, a także hormonalnymi. Zabronione jest przyjmowanie żeń-szenia przez osoby zażywające jakiekolwiek lekarstwa wpływające na ośrodkowy układ nerwowy. 

Preparaty nie mogą być stosowane przez osoby z nadciśnieniem tętniczym, jak również z bezsennością czy astmą.

Część preparatów wykazuje bardzo dużą siłę działania, dlatego kurację należy przeprowadzać stopniowo, a przed najlepiej skonsultować się z lekarzem.  

Nie stosuj preparatów po upływie ich terminu ważności. Istotny jest także sposób przechowywania – w szczelnie zamkniętych opakowaniach w temperaturze pokojowej, wyłącznie w miejscach niedostępnych i niewidocznych dla dzieci.

Przyjmowanie żeń-szenia w ciąży

W okresie ciąży nie należy samodzielnie decydować się na przyjmowanie środków mających w swoim składzie żeń-szeń. Konieczne jest przeprowadzenie rozmowy z lekarzem prowadzącym i wspólne określenie, czy dany preparat może być przyjmowany. Według aktualnej wiedzy nie są znane efekty oddziaływania rośliny na organizm matki i dziecka zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią. 

Żeń szeń – skutki uboczne stosowania

Udowodniono, że długotrwałe przyjmowanie środków zawierających roślinę może wpływać na rozwój dolegliwości żołądkowych oraz nadmierne pobudzenie. Przyjmowanie suplementu przez okres przekraczający 3 miesiące przekłada się na występowanie problemów ze snem, a także zwiększeniem ciśnienia krwi. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się ponadto bóle głowy czy też wzrost stężenia kortyzolu w krwi (hormonu stresu). 

Żeń-szeń powinien być przyjmowany przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Po tym czasie konieczna jest przerwa w jego spożywaniu, co zniweluje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jaka jest cena preparatów z żeń-szeniem?

Cena preparatów zawierających żeń-szeń jest uwarunkowana rodzajem danego środka. W zależności od preferowanej formy spożywania można zdecydować się na tańszy lub droższy produkt. Należy pamiętać, że decydując się na te z najniższej półki cenowej, trzeba być ostrożnym, ponieważ można łatwo paść ofiarą oszustów. Dokonując zakupów, decyduj się tylko na sprawdzone miejsca.  

Kupno sproszkowanego korzenia wiąże się z wydatkiem wynoszącym ok. 80 zł za 100 g. Z kolei preparaty adaptogenne kosztują ok. 100-200 zł. Najtańszym rozwiązaniem są kapsułki z wyciągiem, które mogą kosztować nawet 15 zł, a także herbata z żeń-szenia – jej cena wynosi ok. 10 zł.  Roślina w formie do picia pod postacią nalewki wytworzonej w proporcji 1:1 kosztuje ok 30-40 zł za 50 ml.

Gdzie można kupić preparaty z żeń-szeniem?

Preparaty te są bardzo popularne, dlatego warto wybierać sprawdzone specyfiki. Zakupu dokonuj zawsze w sprawdzonych miejscach, gdzie będziesz mógł poznać wszystkie szczegóły dotyczące produktu.

Najlepszym wyborem jest zakup tych preparatów w aptece i sklepach sprzedających sprawdzone suplementy diety tylko najlepszej jakości. Najbogatszy asortyment z pewnością posiadają sklepy internetowe, które ułatwiają znalezienie produktu odpowiadającego potrzebom. Równolegle oferowane przez nie ceny często są konkurencyjne, nawet pomimo ewentualnych kosztów wysyłki. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel