Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Brahmi, czyli Bacopa monnieri – działanie i właściwości

2022-05-06
Brahmi, czyli Bacopa monnieri – działanie i właściwości

Brahmi to potoczna nazwa bakopy drobnolistnej, czyli zioła leczniczego, stosowanego od wieków w ajurwedzie – tradycyjnej medycynie indyjskiej. Wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, które wciąż są bardzo doceniane przez ziołoleczników i miłośników naturalnych sposobów leczenia.

Korzystne oddziaływanie na organizm zawdzięcza swojemu wyjątkowemu składowi. Obfituje on w witaminy, sole mineralne oraz związki chemiczne, które w naturalny sposób usprawniają funkcjonowanie i pracę całego ustroju człowieka. Zioło to jest szczególnie cenione przez osoby, które zmagają się z bezsennością, problemami z układem trawiennym oraz zaburzeniami pamięci.

Bakopa jest klasyfikowana jako silny adaptogen, czyli substancja w bezinwazyjny sposób wspierająca układ nerwowy i cały organizm.

Co warto wiedzieć o brahmi? Jakie wykazuje działanie? Jak przyjmować ekstrakt z bakopy i czy jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych?

Bakopa drobnolistna – skąd się wzięła?

W dzisiejszym świecie coraz większa część społeczeństwa zauważa, jak ważna jest zależność między żywieniem a kondycją i zdrowiem fizycznym organizmu człowieka. Znaczna grupa osób, znając tę relację, postanawia całkowicie zmienić prowadzony dotąd styl życia. Decydują się na porzucenie niezdrowych nawyków żywieniowych oraz siedzącego trybu życia. Takie działanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia i przekłada się na niemal natychmiastową poprawę samopoczucia.

Doskonałym pomysłem na walkę z niewielkimi dysfunkcjami ustroju jest wprowadzenie do swojej codziennej diety ziół, których skład chemiczny obfituje w witaminy, minerały, antyoksydanty oraz inne związki bioaktywne. Uwzględnienie ich w codziennym menu pozwala w naturalny, bezinwazyjny sposób uzupełnić podaż najważniejszych substancji, co przekłada się na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Jednym z cudów natury, który był doceniany już wieki temu, jest brahmi, czyli bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri).

Ziele zwane brahmi

Brahmi należy do grupy bylin. Botanicy klasyfikują ją do bardzo szerokiej rodziny babkowatych, które doskonale rosną i rozwijają się w środowisku wodnym oraz nawodnym. Bylina w całkowicie naturalnym dla siebie środowisku porasta tereny Azji, Ameryki, a także Australii oraz Afryki. Mimo jej zamiłowania do wilgotnych, upalnych klimatów, doskonale rozwija się w każdej strefie klimatycznej.

W Polsce ziele wykorzystywane jest jako dekoracyjna roślina akwariowa, a jej uprawa i rozmnażanie nie sprawia większych problemów. Jej obecność w akwarium w bezpieczny dla zwierząt sposób poprawia jakość wody. Właśnie dlatego Bakopa jest bardzo często wybierana do obsadzania środowisk wodnych.

Jak wygląda brahmi?

Bacopa monnieri jest doceniana za swój ciekawy wygląd, a także przekrój, który idealnie sprawdza się do obsadzania środowisk wodnych. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości osiąga wysokość 45 cm. Jej głównym elementem są długie, silne pędy, których grubość wynosi około 6 mm.

Liście cechują się charakterystycznym, lancetowatym kształtem, a ich kolor przybiera jaskrawo zielony odcień. Są one osadzone najczęściej w parze wyrastającej równolegle do siebie. 

Jednak bakopa wyróżnia się nie tylko rozłożystym pokrojem. W części wzrastającej nad poziomem wody, w okresie od maja do października, pojawiają się zjawiskowe, drobne białe bądź różowe kwiaty. W czasie kwitnienia Bacopa stanowi przepiękną ozdobę akwarium.

Właściwości brahmi

Właściwości bakopy, a dokładniej wyciągu z jej poszczególnych elementów, nie bez powodu są doceniane przez miłośników medycyny naturalnej od setek lat. Bacopa monnieri stanowiła jedną z najważniejszych roślin stosowanych w ajurwedzie, co jest ściśle związane z jej bogatym składem chemicznym.

Za prozdrowotny wpływ na organizm człowieka odpowiada wysoka zawartość związków chemicznych, które gromadzą się w liściach, pędach oraz kwiatach. To właśnie ekstrakt z tych części stanowi dodatek do suplementów diety, na przykład w formie tabletek.

Bacopa monnieri – zawartość witamin

Ze względu na bogaty skład chemiczny, zioło było stosowane w medycynie ajurwedyjskiej, która holistycznie podchodzi do zdrowia człowieka. Roślina oddziałuje na organizm na wielu płaszczyznach, łagodząc dolegliwości i lecząc stany chorobowe występujące w obrębie różnych narządów. Co więcej, wysoka biozgodność sprawia, że substancje zawarte w brahmi są wchłaniane do krwi w bardzo dużym stopniu.

W ekstrakcie z brahmi obecne są:

 • Witamina C – to silny antyoksydant, który ochrania organizm przed namnażaniem się wolnych rodników, a dodatkowo wspiera budowę i funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
 • Witamina E  również jest mocnym przeciwutleniaczem i chroni komórki ciała przed fizjologicznym procesem starzenia.
 • Witaminy z grupy B – to substancje, które wspierają pracę mózgu oraz całego układu. Przyczynia się to do usprawnienia funkcji poznawczych i pamięci.
 • Witamina P – odpowiada za uszczelnienie budowy i sprawne funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Związki bioaktywne w Brahmi

Głównym zadaniem związków obecnych w brahmi jest ochrona organizmu przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, a także poprawa funkcjonowania układu nerwowego. 

Wśród tych cennych substancji wymienia się:

 • związki fenolowe – wykazują aktywność zapobiegającą rozwojowi infekcji i stanów zapalnych;
 • herpestynę i braminę – silne związki chemiczne o działaniu przeciwwrzodowym, osłaniającym układ pokarmowy przed rozwojem zmian chorobowych;
 • kwasy organiczne – usprawniają funkcjonowanie całego organizmu;
 • luteolinę i apigeninę – substancje o silnym działaniu chroniącym mózg przed procesami starzenia i rozwojem demencji;
 • fitosterole – wykazują aktywność antyoksydacyjną;
 • białka oraz aminocukry – składniki budulcowe;
 • taniny – odpowiadają za neutralizowanie działania wolnych rodników.

Brahmi na pamięć i koncentrację

Brahmi oddziałuje przede wszystkim na układ nauronów. Ekstraktem wpływa na usprawnienie pracy mózgu, a w szczególności jego obszarów odpowiadających za pamięć, koncentrację oraz zdolność do przyswajania nowych informacji. Coraz więcej mówi się o jej pozytywnym wpływie w schorzeniach neurodegeneracyjnych – chorobie Alzheimera i Parkinsona.

Bakopa drobnolistna – działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i nie tylko

Bacopa monnieri charakteryzuje się szerokim spektrum działania, nie tylko w obszarze układu nerwowego. Bakopa, podobnie jak żeń-szeń, jest silnym adaptogenem, co oznacza, że spożywanie preparatów na jej bazie wpływa na zwiększenie zdolności organizmu do przystosowywania się do stresujących, niekorzystnych warunków środowiskowych.

Do najważniejszych działań należą:

 • Wsparcie funkcjonowania mózgu

Regularna suplementacja wpływa na zwiększenie zdolności koncentracyjnych, a także na polepszenie pamięci. Dotyczy to zarówno osób starszych, jak i młodzieży. Pozytywny wpływ rośliny na pamięć została udowodniona naukowo, podobnie jak jej oddziaływanie na odbudowę funkcji mentalnych u dzieci zmagających się z ADHD. Ponadto hamuje rozwój demencji starczej.

 • Silne działanie antydepresyjne

Liczne badania naukowe potwierdzają, że przyjmowanie brahmi prowadzi do znacznego zmniejszenia odczuwania lęku. Dodatkowo wpływa ono na niwelowanie wahań nastroju oraz objawów zmęczenia psychicznego, które odczuwane są przez osoby zmagające się z depresją. Działanie przeciwdepresyjne jest związane ze zdolnością bakopy do zwiększania poziomu dopaminy i serotoniny.

 • Właściwości przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe

Zioło brahmi od wieków było stosowane jako remedium na padaczkę, czyli przewlekłą chorobę neurologiczną. Jej zdolność do uruchomienia procesów przeciwdrgawkowych jest związana z wysoką zawartością bakozydu A, który łagodzi przebieg choroby. 

 • Działanie przeciwzapalne

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że roślina stymuluje organizm do zmniejszania wydzielania cytokin prozapalnych. Czyni to ją równie skuteczną, co niesteroidowe leki przeciwzapalne, choć bez charakterystycznych dla nich skutków ubocznych.

 • Pozytywny wpływ na pracę serca

Bakopa wpływa na sprawne funkcjonowanie serca oraz całego układu krążenia. Przyjmowanie ekstraktu roślinnego może okazać się pomocne w procesie leczenia miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. 

 • Działanie przeciwwrzodowe i osłaniające wątrobę

Ekstrakt z brahmi wykazuje silne właściwości przeciwwrzodowe i jest stosowany w leczeniu tej dolegliwości. Związki zawarte w roślinie zwiększają wydzielanie śluzu w żołądku, co ochrania go przed czynnikami drażniącymi i uszkadzającymi jego błony. Wpływają one również na wątrobę, ochraniając jej struktury przed procesami degradacyjnymi.

 • Działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Przez wielu znawców medycyny naturalnej brahmi postrzegane jest jako naturalny środek zwalczający zakażenia grzybicze i bakteryjne, które rozwijają się wewnątrz organizmu człowieka. 

Przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z brahmi 

Mimo szerokiego spektrum działania brahmi o charakterze prozdrowotnym, w niektórych przypadkach suplementowanie rośliny może okazać się niemożliwe. Głównymi, niepożądanymi objawami przyjmowania ekstraktu z Bacopa monnieri mogą być mdłości, odczuwanie suchości w jamie ustnej, a także przyspieszenie perystaltyki jelit. 

Warto wiedzieć, że brahmi nie powinno być stosowane w przypadku:

 • bradykardii  ponieważ obniża ciśnienie tętnicze krwi,
 • ciąży oraz okresu karmienia piersią – wciąż brakuje badań, które mówiłyby o tym, jak bakopa wpływa na kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
 • nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy – regularne spożywanie brahmi może doprowadzić do wzrostu poziomu tyroksyny,
 • niedrożności jelit – przyjmowanie ekstraktu przyspiesza perystaltykę jelit, co może nasilać zaburzenia działania układu trawiennego (zawarte w nim saponiny mogą powodować również wzdęcia czy biegunki).

Suplementacja – jak dawkować brahmi?

Brahmi najczęściej dostępne jest w formie sproszkowanej – w postaci kapsułek lub tabletek do połykania. Warto pamiętać, aby nie stosować środków na pusty żołądek, ponieważ mogą one podrażniać śluzówkę. Bakopę drobnolistną najlepiej suplementować wieczorem, ze względu na działanie uspokajające i kojące. Każdy produkt przyjmuj zgodnie z zaleceniem producenta, gdyż częstotliwość i wielkość dawki może być różna w poszczególnych preparatach.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel