Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

MSM, czyli siarka organiczna – właściwości i stosowanie

2021-05-01
MSM, czyli siarka organiczna – właściwości i stosowanie

MSM (inaczej siarka organiczna, metylosulfonylometan) to suplement diety o szerokim zastosowaniu. Poznaj jego działanie!

Metylosulfonylometan jest związkiem siarki organicznej, występującym naturalnie w organizmach roślin, zwierząt i ludzi. Możemy go dostarczać do ustroju w pożywieniu (znajduje się m.in. w warzywach, owocach, zbożach, piwie, winie porto, kawie, herbacie czy mleku krowim) i/lub w farmaceutykach. Efekty stosowania suplementów MSM były przedmiotem wielu badań. Co z nich wynika? 

MSM - siarka organiczna na stawy

Naukowcy wykazali, że metylosulfonylometan może działać korzystnie u osób ze zwyrodnieniem stawów – częstą przyczyną bólu kolan, pleców, dłoni czy bioder. W świetle doniesień łagodzi dolegliwości bólowe, sztywność i obrzęk. Dzięki temu zmniejsza trudności w poruszaniu się oraz pozytywnie wpływa na jakość życia. 

Badacze udowodnili również, że siarka organiczna pomaga zmniejszyć ból i sztywność przy zapaleniu stawów. Ponadto wzmacnia działanie niektórych suplementów stosowanych w tego typu problemach.  

Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające

Przydatność siarki organicznej w dolegliwościach stawowych wiąże się m.in. z jej właściwościami przeciwzapalnymi. W badaniach stwierdzono też, że dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającemu, metylosulfonylometan łagodzi stany zapalne, zmniejsza objawy alergicznego nieżytu nosa („kataru siennego”) i przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym. Ponadto niektóre dowody sugerują, że wzmacnia układ odpornościowy i może mieć efekty przeciwnowotworowe. 

MSM na włosy i skórę

Metylosulfonylometan wpływa też na wygląd i stan cery, wzmacnia paznokcie i przyspiesza gojenie się ran. Dowiedziono, że w połączeniu z kwasem pirogonowym poprawia elastyczność skóry i zmniejsza zmarszczki. Udowodniono też łagodzący wpływ MSM i sylimaryny na objawy trądziku różowatego. 

Substancja była też badana jako środek przeciwko wypadaniu włosów. Jednak wyniki nie są jednoznaczne.  

Dawkowanie siarki organicznej

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznaje metylosulfonylometan za bezpieczny (ang. Generally Recognized as Safe - GRAS). Suplementy siarki organicznej można kupić w wielu aptekach i sklepach, a ich cena nie rujnuje kieszeni. Występują najczęściej w postaci proszku, tabletek lub kapsułek

Większość osób dobrze toleruje siarkę organiczną MSM w ilości poniżej 4845,6 mg na dobę. Badania nad optymalnym dawkowaniem, które pozwoli na osiągnięcie poszczególnych korzyści zdrowotnych, są w toku. 

Przeciwwskazania

Z powodu braku dostatecznej liczby danych naukowych należy unikać przyjmowania suplementu będąc w ciąży lub podczas karmienia piersią.

Siarka organiczna MSM – skutki uboczne

Zażywanie suplementów MSM może wiązać się ze łagodnymi skutkami ubocznymi. U niektórych osób występują nudności, wzdęcia czy biegunka. Podczas stosowania miejscowego obserwowano niewielkie podrażnienie skóry i oczu. 

Sugeruje się, by nie mieszać substancji z alkoholem. Co prawda metylosulfonylometan nie został opisany pod tym kątem, ale inne preparaty zawierające siarkę mogą powodować niepożądane reakcje po zmieszaniu z napojami alkoholowymi. Zarówno skutki uboczne, jak i pozytywne właściwości suplementów MSM wymagają dalszych badań.  

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel