Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jaki makaron jeść na diecie? Odchudzanie, cukrzyca, celiakia... 

2021-08-17
Jaki makaron jeść na diecie? Odchudzanie, cukrzyca, celiakia... 

Jaki makaron będzie najlepszy na Twojej diecie? Dopasuj ulubione potrawy makaronowe do swoich potrzeb żywieniowych!

Podstawa kuchni włoskiej, niezastąpiony element dań azjatyckich, a także baza dla wielu tradycyjnych, polskich potraw. Jest to produkt niezwykle uniwersalny, sprawdzi się zarówno w smakach wytrawnych, jak i w wersji na słodko. Dostarcza sporo energii, zatem czy można go spożywać, będąc na diecie? Jaki makaron jest najzdrowszy? Który dostarczy najmniej kilokalorii? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania!

Jaki makaron na diecie redukcyjnej

Czy makaron tuczy?

“Makaron tuczy; jeśli chcesz się odchudzać, to go nie jedz.” Ile razy to słyszałeś? Jest to bardzo powszechnie powtarzana zasada, ale czy prawdziwa? Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia pełnoziarniste produkty zbożowe powinny stanowić główne źródło energii w codziennej diecie. 

Fakt, makaron jest kaloryczny. 100 g tego produktu dostarcza około 350 kcal. Ponadto obecna w nim skrobia odpowiada za uczucie “ciężkości” po jego spożyciu. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z niego w diecie redukcyjnej.

Stawiaj na błonnik

Istotne jest to, jaki produkt wybierzesz oraz w jakiej ilości go spożyjesz. Przede wszystkim biały makaron zastąp odmianami razowymi, które dostarczą sporej dawki błonnika. Błonnik to bardzo cenny składnik dla osób odchudzających się. Pęczniejąc w żołądku, powoduje szybsze jego zapełnienie, które w związku ze spowolnieniem opróżniania, utrzymuje się na długi czas. 

Wpłynie to także na wolniejsze, stopniowe uwalnianie glukozy do krwi - dzięki temu będziesz odczuwać sytość przez kilka godzin, a nie, jak w przypadku zjedzenia posiłku ubogiego w błonnik, zaledwie godzinę lub dwie. Co więcej, błonnik wspomaga procesy trawienne, regulując rytm wypróżnień.

Przeczytaj także: Błonnik witalny - jak stosować, by uzyskać najlepsze efekty?

Spróbuj strączków

Kolejną ciekawą alternatywą będzie makaron strączkowy, który dodatkowo jest wegański i bezglutenowy. Zawiera mniej węglowodanów, a więcej białka. Jest źródłem wielu cennych składników, między innymi witamin z grupy B, magnezu, żelaza i cynku, a także bioaktywnych związków zmniejszających wchłanianie tłuszczów. 

Poza powyższym występuje w wielu wersjach kolorystycznych, co może dodatkowo uatrakcyjnić dietetyczny posiłek! 

Który makaron jest najmniej kaloryczny?

Jeżeli szukasz najmniej kalorycznego makaronu, kup ten produkowany z rośliny konjac. 100 g produktu dostarczy zaledwie... kilka kcal! Jak to możliwe? Makaron konjac produkowany jest z mąki pozyskiwanej z korzenia wspomnianej rośliny i jest w zasadzie czystym błonnikiem. Pęczniejąc, potrafi wchłonąć niezwykle duże ilości wody, wskutek czego jego niewielka ilość wypełnia żołądek i zapewnia uczucie sytości pomimo dostarczenia niewielkiej porcji kalorii!

Przeczytaj także: Obiad 0 kalorii? Poznaj makaron konjac!

Rurki, wstążki, świderki dla cukrzyka - cukrzyca typu 2

Ważny indeks glikemiczny

Przestrzeganie prawidłowej diety przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2 jest niezwykle istotne. Diabetycy muszą nauczyć się prawidłowych wyborów żywieniowych i klasyfikacji żywności pod kątem indeksu glikemicznego. Zjedzenie produktu o wysokim IG (>55) skutkować będzie nagłym, dużym wzrostem stężenia glukozy we krwi, co może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. 

Makaron nie dla cukrzyków?

Z powyższych powodów makaron z reguły nie jest zalecany do spożywania przez cukrzyków. To jednak bardzo uogólnione wskazanie, ponieważ tyczy się tej klasycznej, pszennej wersji, gdyż jej IG oscyluje w granicach 45 - 70. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych produktów o niższym IG, zaczynając od pełnoziarnistych, przez te wyprodukowane z innych odmian zbóż, aż po makarony z roślin strączkowych. 

Wybierz te z niskim indeksem

Z racji wysokiej zawartości korzystnego błonnika, najlepszym wyborem będą makarony razowe z pełnoziarnistej mąki oraz strączkowe (np.: z czerwonej soczewicy lub ciecierzycy). Nie tylko nie podwyższą gwałtownie poposiłkowej glikemii, ale również będą źródłem białka oraz cennych witamin i minerałów!

Porównanie IG różnych typów makaronów

Makaron Indeks glikemiczny
z pszenicy 45 - 70
strączkowy 30
pełnoziarnisty  40
ryżowy 50 - 90
kukurydziany 70 - 80

Nader istotne jest, aby nigdy nie rozgotowywać makaronów, gdyż powoduje to znaczny wzrost IG. Najlepszą formą dla diabetyków jest makaron al dente. 

Jaki makaron na diecie bezglutenowej

Makarony bezglutenowe w sklep internetowy Arkana Smaku

Gdzie znajdziesz gluten?

Jedyny skuteczny sposób leczenia choroby trzewnej (celiakii) to przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej. Ponadto dietę tę wprowadzają osoby z alergią na pszenicę oraz nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. 

Popularny gluten to białko, które odpowiada za elastyczność i kleistość wypieków z mąki. Zawierają je: 

  • pszenica (a także jej stare odmiany - orkisz, samopsza, płaskurka), 
  • jęczmień,
  • żyto. 

Ponadto warto pamiętać, że choć owies nie zawiera białek glutenowych, to większość polskich upraw jest nimi zanieczyszczona. 

Wersje bezglutenowe

Rosnące zainteresowanie dietą bezglutenową pozytywnie wpłynęło na rynek tych produktów, który staje się coraz bogatszy - dostępność jest wyższa, a ceny niższe. Najbardziej popularne produkty bezglutenowe to kukurydziany i ryżowy. Ten pierwszy charakteryzuje się jednak wysoką kalorycznością i nie zawiera błonnika. Warto zatem zwrócić uwagę na te mniej znane, jak gryczany, jaglany czy strączkowy, które będą obfitować zarówno w cenny błonnik, jak i witaminy, minerały oraz działające przeciwnowotworowo antyoksydanty. 

Jaki rodzaj do której potrawy? 

Jaki makaron do bezglutenowego pesto, a jaki do rosołu dla cukrzyka?

Pełnoziarnisty

Ten jasno lub ciemnobrązowy makaron charakteryzuje się twardszą konsystencją i większą sprężystością od wersji białej oraz lekko ziemistym smakiem. Sprawdzi się idealnie w daniach z mięsem i warzywami, zapiekankach czy w sałatkach. Będzie to także trafiona (i zdrowsza!) alternatywa pasująca do wszystkich zup, nawet tradycyjnego rosołu.

Strączkowy

Makaron z warzyw strączkowych charakteryzuje się najbardziej charakterystycznym smakiem spośród wszystkich propozycji. Nie oznacza to jednak, że nie jest produktem uniwersalnym. Fantastycznie skomponuje się z warzywami, ale także daniami mięsnymi i rybnymi. Fenomenalnie podkreśli charakter ziołowego pesto!

Przeczytaj także: Jak zrobić pyszne domowe pesto? Najlepsze przepisy

Ryżowy

Z racji swojego neutralnego smaku, makaron ryżowy będzie pasował do każdej potrawy, zwłaszcza intensywnych sosów kuchni azjatyckiej. Sprawdzi się także do dań na słodko. Stanowi niezastąpiony produkt w dietach bezglutenowych. 

Kukurydziany

Podstawowy zamiennik w diecie osób unikających glutenu. Dzięki delikatnemu smakowi sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jego klasyczny, pszenny odpowiednik. Uważaj podczas gotowania, ponieważ ma tendencję do rozgotowywania i tworzenia “kluchy”.

Dlaczego warto wybrać makaron ekologiczny?

Wiesz, co kupujesz

Bio makarony to 100% naturalnego składu. Mąki wykorzystane do ich produkcji pochodzą z certyfikowanych, ekologicznych źródeł i cechują się wysoką jakością. Co więcej, w produktach tych nie znajdziesz sztucznych dodatków, takich jak barwniki, aromaty czy konserwanty.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie. Dokonujemy starannej selekcji oferowanych przez nas produktów, aby sprostać nawet największym wymaganiom jakościowym, ale i zapewnić jak najbogatszy wybór. Postaw na zdrowe i świadome odżywianie!

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4127 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Zamówienie dotarło na czas. Atrakcyjne ceny towarów
2024-11-09
Super
pixel