Jak zrobić pyszne domowe pesto? Najlepsze przepisy
Jak zrobić pesto? To świetny dodatek do makaronów, mięs czy słonych przekąsek. W markecie możemy znaleźć wiele jego rodzajów, ale nie dorównują one domowemu wyrobowi. Możemy wykonać je w klasycznej bazyliowej wersji, a także niestandardowej - z rukoli, pietruszki, szpinaku, a nawet pomidorów. Poniżej znajdziecie najlepsze kulinarne przepisy na pesto!
Domowe pesto
Wykonanie jest bardzo proste. Potrzebować będziemy do niego tylko kilku składników:
- Składnik bazowy - to głównie on będzie odpowiadać za smak naszego pesto. Możemy użyć tutaj m.in. liści świeżej bazylii, pietruszki, jarmużu czy suszonych pomidorów.
- Składnik białkowo-tłuszczowy - najczęściej stosuje się tutaj orzeszki piniowe. Jeśli nie przepadamy za pinią, możemy wymienić je na migdały, ziarna słonecznika lub orzechy nerkowca.
- Składniki oleiste - w środku musi się znaleźć oliwa z oliwek lub ewentualnie olej lniany.
- Przyprawy - z reguły dodaje się parmezan, sok z cytryny, sól i pieprz. Dla wzmocnienia ostrości możemy dodać także czosnek czy odrobinę chilli.
Pesto bazyliowe - genovese
To najbardziej klasyczna wersja tego smacznego sosu. Wykonać je możemy w następujący sposób:
- 2 łyżki orzeszków pinii podprażamy na patelni do zarumieniania
- Następnie przekładamy je do kielicha blendera i dodajemy do nich 2 szklanki liści bazylii, 1/4 szklanki oliwy, 2 łyżki tartego parmezanu, sól, pieprz oraz 1 łyżkę soku z cytryny
- Całość blendujemy na gładki sos. Jeśli nie posiadamy blendera, to możemy zastąpić go moździerzem. Jest to jednak bardziej pracochłonne rozwiązanie.
- Próbujemy całość. Możemy doprawić je bardziej do smaku oraz dodać więcej olejów, jeśli wyszło zbyt gęste.
Pesto alla genovese możemy użyć do wykonania wielu różnych dań. Najprostszym z nich jest makaron z sosem pesto. Aby móc cieszyć się tym daniem, wystarczy ugotować pastę al dente i wymieszać wszystko z naszym włoskim sosem. Możemy wzbogacić danie, dodając podsmażoną wcześniej pierś z kurczaka.
Pesto z pietruszki
Pesto z pietruszki jest ciekawą alternatywną dla klasycznego specjału z Włoch. W przepisie wystarczy zastosować tylko drobne zmiany, aby otrzymać inny smak sosu. Do wykonania potrzebować będziemy:
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1/2 szklanki migdałów
- 1 ząbek czosnku
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- Odrobina soli i pieprzu
Wszystkie wymienione składniki wystarczy wrzucić do kielicha blendera i zblendować. Świetnie sprawdzi się ono jako dodatek do pieczonego kurczaka oraz do makaronu.
Pesto z rukoli
Również często jest przygotowywane jako inne zielone pesto. Do jego wykonania potrzebować będziemy:
- 1 opakowanie rukoli (około 100 g)
- 1/2 szklanki orzechów nerkowca
- 1 ząbek czosnku
- Łyżkę soku z cytryny
- 1/4 szklanki olejów
- Szczyptę pieprzu i soli
Wszystkie składniki naszego pesto musimy zblendować na gładki sos. Polecamy użycie go do pizzy zamiast sosu pomidorowego. Świetnie komponuje się także z sałatką z sera burrata i pomidorów. Możemy także klasycznie użyć go do pasty.
Pesto szpinakowe
To niestandardowy rodzaj tego zielonego sosu. Nie jest ono tak popularne jak pesto z bazylii czy pietruszki, ale jest równie smaczne. Do wykonania potrzebować będziemy następujących składników:
- 200 g liści szpinaku
- Pół szklanki migdałów
- 1/4 szklanki oliwy
- 2-3 łyżek tartego parmezanu
- Soli i pieprzu do smaku
Pesto szpinakowe wykonujemy tak samo, jak pozostałe rodzaje zielonego pesto. Wystarczy zblendować wszystkie składniki i dodać nasz sos do makaronu lub posmarować nim kanapkę.
Czerwone pesto z pomidorów
Pesto rosso to nieco inny typ tego sosu. Różni się ono nie tylko kolorem, ale także smakiem. Potrzebować do niego będziemy:
- 1,5 szklanki pomidorków koktajlowych
- Pół szklanki migdałów
- 1/4 szklanki oliwy
- czosnek
- 2 łyżki tartego parmezanu
- Papryczka chilli
- Opcjonalnie: łyżeczka rodzynek i łyżeczka kaparów
Wykonanie pesto z pomidorów musimy rozpocząć od zarumienienia migdałów na patelni. Następnie musimy wrzucić je do kielicha blendera i zblendować. Użycie rodzynek oraz kaparów doda naszemu przysmakowi ciekawej nuty smakowej.
Pesto z pomidorów najlepiej jest podawać jako sos do pizzy lub do makaronu. Świetnie sprawdzi się także jako sos do klasycznej włoskiej bruschetty.
Pesto z cukinii
To najmniej oczywista z naszych propozycji. Warto jednak dać jej szansę, bo nie ustępuje ono smakiem jego klasycznym odpowiednikom. Aby przygotować pesto z cukinii, potrzebować będziemy tylko kilku składników:
- 1 średniej cukinii
- Pół szklanki orzeszków
- 1/4 szklanki oliwy
- Sól i pieprz do smaku
Orzeszki podprażamy, a następnie blendujemy wszystkie składniki. Użyć możemy go np. jako dodatku do kluseczek gnocchi.
Gotowe pesto należy przechowywać w lodówce i spożyć z ciągu kilku dni. Zazwyczaj jednak znika ono o wiele szybciej. Mamy nadzieję, że nasze przepisy kulinarne zainspirują Was do eksperymentowania!