Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Obiad 0 kalorii? Poznaj makaron konjac!

2021-10-30
Obiad 0 kalorii? Poznaj makaron konjac!

Wyobraź sobie, że możesz jeść makaron bez żadnego poczucia winy. Czy to nie byłoby wspaniałe? Makaron Konjac / Shirataki to rodzaj nisko-węglowodanowego, niskokalorycznego makaronu, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Czy szum wokół zero kalorycznego makaronu jest jednak uzasadniony?

Czym jest makaron typu konjac?

Nawet jeśli termin „makaron konjac” może szybko wprowadzić w błąd, nie ma on nic wspólnego z koniakiem. Jest to bowiem długi, półprzezroczysty makaron wytwarzany z korzenia rośliny o tej samej nazwie. Makaron ten jest obecnie bardzo popularny i stosowany na całym świecie jako nisko-węglowodanowa i niskokaloryczna alternatywa dla tradycyjnego makaronu.

Makaron powstaje poprzez zmieszanie mąki z bulwy rośliny konjac (3%) z wodą (97%) i dodanie niewielkiej ilości stabilizatora, który pomaga makaronowi zachować kształt. Kluski są przygotowywane aż do uzyskania pożądanej grubości, a następnie gotowane. Makaron konjac sam w sobie nie posiada smaku, lecz wchłania go z potraw, z którymi jest przygotowywany.

Oprócz makaronu konjac, korzeń konjac jest również powszechnie stosowany jako składnik przekąsek i suplementów. Może również służyć jako wegańska alternatywa dla żelatyny, służącej zagęszczeniu żywności.

Skąd pochodzi makaron konjac?

Japończycy jako pierwsi dostrzegli jego potencjał: od wieków makaron ten, znany również jako Shirataki, jest częścią japońskiej kultury kulinarnej. Tam jest on tradycyjnie używany jako składnik zup i gulaszów. Japoński termin Shirataki oznacza „biały wodospad” i odnosi się - dość wyraźnie - do miękko opadających, niemal gumowatych, przezroczystych klusek.

Gdzie można kupić makaron konjac?

Stosowany od dawna w tradycyjnej medycynie chińskiej, niskokaloryczny makaron konjac trafił nie tak dawno do państw Europy. Początkowo można go było kupić tylko w sklepach ekologicznych i azjatyckich. Obecnie jednak coraz częściej ląduje on na półkach wielu supermarketów - co wyraźnie świadczy o rosnącej popularności. Makaron konjac oferowany jest w postaci suszonej lub marynowanej w zalewie wodnej, przy czym znacznie częściej można go spotkać w tej drugiej formie.

Ale dlaczego makaron konjac miałby być prawie bezkaloryczny?

Odpowiedzią na to pytanie jest glukomannan. Jest to substancja przypominająca skrobię, pozyskiwana z bulwy rośliny konjac. Jest w stanie wchłonąć do 50 razy więcej wody niż wynosi jego rzeczywista waga. Glukomannan nie zawiera ani węglowodanów, ani tłuszczu, składa się z czystego błonnika pokarmowego i ma tylko 8 kilokalorii na 100g ugotowanego makaronu. Dla porównania: 100 g ugotowanego makaronu mieści się w małej filiżance do kawy i zawiera prawie 350 kilokalorii!

Makaron konjac i zapach ryby?

Wiele osób czuje obrzydzenie, gdy otwiera opakowanie marynowanych klusek, ponieważ czasami mają one lekko rybną woń. Dzieje się tak dlatego, że zapach rośliny konjac przenosi się na makaron i zalewę. Po opłukaniu zimną wodą i krótkim podgrzaniu, zapach ten jednak bardzo szybko się ulatnia, a makaron niczym gąbka przejmuje smak przypraw i sosów.

Przygotowanie makaronu konjac

Po otwarciu torebki z makaronem od razu wyczuwalny jest silny rybny zapach. Ale to nie powinno cię zniechęcić, ponieważ ten dziwny zapach jest tylko częścią tego produktu. Makaron jest pakowany w wodę, aby wchłonąć zapach korzenia konjac. Jeśli przepłuczesz makaron przez 1-2 minuty pod kranem w sitku do makaronu, dziwny zapach zniknie.

Makaron konjac przygotowuje się w prosty sposób, gotując go w garnku z wodą. Kluski powinny być gotowane przez 2-3 minuty. Następnie odcedź je w durszlaku i pozwól im dobrze wyschnąć. Następnie przełóż je na patelnię i podgrzewaj przez około 1 minutę w średniej temperaturze. Makaron konjac może być użyty w każdym daniu, w którym normalnie użyto by makaronu o wysokiej zawartości węglowodanów. Dodaj więc sos oraz wybrane przez siebie warzywa i ciesz się posiłkiem!

Korzyści zdrowotne makaronu konjac

Ze względu na wysoką zawartość wody makaron Shirataki nie ma prawie żadnych kalorii i dlatego jest idealnym przyjacielem odchudzania. Ale sportowcy i osoby dbające o sylwetkę również z powodzeniem i bez żadnych przeciwwskazań mogą używać makaronu konjac. Brak węglowodanów sprawia bowiem, że osoby spożywające makaron nie doświadczają spadku wydajności po jego zjedzeniu, jak to często bywa w przypadku zwykłego makaronu jajecznego. Dzięki wyeliminowaniu węglowodanów, poziom cukru we krwi pozostaje stabilny, a zamiast niego spalany jest tłuszcz - pod warunkiem, że posiłek zawiera również dużo błonnika, białka i zdrowych tłuszczów.

Metaanaliza z 2017 roku wykazała również, że zaledwie 3 g glukomannanu dziennie może niezawodnie obniżyć podwyższony poziom cholesterolu LDL. Ponadto makaron wspomaga zdrowie jelit, ponieważ błonnik w nim zawarty jest pożywieniem dla bakterii jelitowych, co z kolei łagodzi zaparcia i prowadzi do poprawy wypróżnień.

Zalety makaronu konjac w pigułce:

  • wspomaga dietę i pomaga w utracie wagi
  • sycący i ułatwiające trawienie; pomocny przy zaparciach
  • obniża poziom cukru i insuliny we krwi
  • obniża poziomu cholesterolu
  • neutralny w smaku; bez trudu wchłania smaki np. z sosów lub przypraw
  • Wszystkie konwencjonalne makarony mogą być łatwo zastąpione 1:1 przez makaron konjac. Dzięki temu można go z łatwością włączyć do każdej diety.

Makaron Konjac: dla kogo jest on odpowiedni?

W zasadzie produkty z mąki konjac, czy to makaron czy ryż, są odpowiednie dla każdego. Szczególnie polecane są sportowcom, diabetykom, osobom na diecie, osobom z problemami trawiennymi, ale mogą być również dobrą alternatywą dla tradycyjnego makaronu pszennego czy ryżowego dla osób z jelitem drażliwym. Mogą również urozmaicić dietę osób stosujących dietę paleo, ketogeniczną lub niskowęglowodanową.

Który makaron konjac jest najlepszy?

Obecnie istnieje wielu producentów, którzy oferują produkty z mąki konjac w różnych formach: w ofercie znajdują się zarówno tagliatelle, penne, spaghetti, makaron wok, jak i płaty lasagne a także coraz popularniejszy w Polskiej kuchni makaron ditalini. Szczególnie w internecie można samemu zorientować się w ofercie rynkowej i producentach. Możliwe, że istnieją minimalne różnice w intensywności zapachu (zapach ryby, który początkowo uderza w nos po otwarciu opakowania) lub konsystencji w zależności od producent.

Przeczytaj także: Jakie przyprawy koniecznie dodać do spaghetti?

Czym jest ryż konjac?

Z mąki konjac można zrobić nie tylko makaron, ale także imitację ryżu. W tym przypadku proces produkcji nie różni się niczym od produktów makaronowych. Co więcej, ryż konjac nie zawiera prawie żadnych kalorii, dlatego jest szczególnie popularny wśród guru fitness i polecany osobom na diecie niskowęglowodanowej.

Czy makaron konjac ma wady

Ten rodzaj makaronu składa się wyłącznie z błonnika glukomannanowego i wody, nie zawiera więc tłuszczu, białka ani glutenu. Dlatego tak ważne jest dodawanie zdrowych dodatków do potraw, aby dopełnić posiłek. Może to być na przykład ser wegański lub warzywa i mięso. Te składniki dodadzą smaku potrawie, bo bez nich makaron jest bardzo bez smaku.

Uważaj, żeby nie jeść tylko makaronu konjac, bo może Ci się wydawać, że w ten sposób szybko schudniesz. Makaron Konjac nie jest niezdrowy, ale brakuje mu ważnych składników odżywczych, które są obecne w zwykłym makaronie. Na przykład makaron pełnoziarnisty zawiera witaminę B, selen, magnez i inne ważne składniki odżywcze. Więc jeśli chcesz zastąpić zwykły makaron makaronem konjac regularnie, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że te niezbędne składniki odżywcze są dostarczane z innych źródeł, takich jak warzywa, owoce i źródła białka zwierzęcego.

Makaron Konjac jest zazwyczaj dobrze tolerowany i dlatego większość ludzi może go bezpiecznie spożywać. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak wzdęty brzuch, wzdęcia lub biegunka. Należy upewnić się, że pije się wystarczającą ilość wody, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

W rzadkich przypadkach może również wystąpić reakcja nadwrażliwości na glukomannan. Jeśli wystąpią objawy takie jak swędzenie, obrzęk lub świszczący oddech, należy zaprzestać spożywania makaronu konjac i skontaktować się bezpośrednio z lekarzem.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4040 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Solidnie zapakowana paczka ! :) Polecam !
2024-10-11
:)
pixel