Jaki makaron jest dobry dla niemowlaka i od kiedy go podawać?
Jednym z produktów, który w pewnym momencie pojawi się w jadłospisie każdego malucha, jest makaron. Od kiedy niemowlę może jeść makaron? Jaki wybrać i z czym go podawać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania!
Rozszerzanie diety niemowlaka to niezwykle przełomowy moment, zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Według aktualnych zaleceń posiłki uzupełniające powinno zacząć wprowadzać się najwcześniej w 5. miesiącu życia, a najpóźniej w 7. Wraz z kolejnymi tygodniami dieta będzie stawać się coraz bardziej urozmaicona i zacznie przybierać formy wymagające gryzienia i przeżuwania.
Wybieramy makaron dla niemowlaka
Energia z produktów zbożowych
Według aktualnych zaleceń żywieniowych produkty zbożowe są grupą, która powinna stanowić podstawowe źródło dostarczające energii w diecie dorosłych oraz dzieci. Poza węglowodanami stanowią cenne źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy E, cynku, żelaza, magnezu i błonnika pokarmowego.
Produkty zbożowe w diecie niemowlaka mogą pojawić się już od samego początku rozszerzania diety, na przykład w formie kaszek. Z czasem, u nieco starszego dziecka, powinny znaleźć się już w każdym posiłku.
Co z glutenem?
Celiakia (choroba trzewna) to choroba, w wyniku której organizm nie toleruje glutenu, czyli białek znajdujących się w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest to schorzenie o podłożu genetycznym, a zatem czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na jej rozwój.
Oznacza to, że nie ma żadnych podstaw, aby opóźniać wprowadzenie lub eliminować gluten z diety niemowlaka, jeśli nie ma stwierdzonej choroby. Co więcej, zaleca się, aby w pierwszym roku życia wprowadzać do jadłospisu także produkty potencjalnie alergizujące, a więc między innymi gluten.
Makaron w diecie niemowlaka
Swoją przygodę ze stałym pokarmem maluchy rozpoczynać powinny od warzyw i owoców oraz zbożowych kaszek. Jest to etap, kiedy dziecko nie posiada jeszcze swoich zębów i dopiero uczy się jedzenia. Gładka konsystencja posiłków powoli zacznie przechodzić w grudki, a następnie w większe cząstki.
Makaron podaj niemowlakowi, jak tylko uznasz, że oboje jesteście na to gotowi. Początkowo możesz go rozdrobnić (np. widelcem), aby dostosować konsystencję do umiejętności dziecka. Moment, w którym niemowlę zacznie już gryźć i bezproblemowo połykać jest najlepszą porą, by podać mu jego pierwszy podany w całości (ugotowany na miękko) makaron.
Pszenny, durum i jajeczny
Pszenica charakteryzuje się neutralnym smakiem i łatwo strawnością, dzięki czemu jest chętnie stosowana w produkcji żywności przeznaczonej dla niemowląt. Pszenna wersja będzie zatem dobrym wyborem na pierwszy makaron dla dziecka.
Warto wybierać lepszy jakościowo makaron z pszenicy durum, który dodatkowo posiada niższy indeks glikemiczny, przykładowo makaron ditalini, który w 100% wyprodukowany jest z włoskiej pszenicy durum. Dobrym uzupełnieniem zupek będzie też makaron jajeczny.
Opcja pełnoziarnista
Makaron pełnoziarnisty (razowy) to zawsze najzdrowszy wybór. Poza bogactwem witamin i minerałów kryje w sobie również spore ilości błonnika pokarmowego. Błonnik odpowiada za regulację pracy jelit - wspomaga trawienie i ułatwia wypróżnianie. Wskazane jest, aby to właśnie produkt z mąki pełnoziarnistej, w tym również żytniej, gryczanej czy orkiszowej, znalazł się w diecie Twojego dziecka.
Pamiętaj, aby początkowo zacząć od małych ilości, ponieważ układ pokarmowy niemowlęcia musi przyzwyczaić się do radzenia sobie z błonnikiem.
Inne makarony
Bez obaw możesz podać niemowlęciu także makarony innego typu, w tym bezglutenowe - ryżowy, kukurydziany czy strączkowy, choć te dwa pierwsze nie posiadają zbyt wiele wartości odżywczych. Strączkowy zaś, podobnie jak pełnoziarnisty, będzie cechował się dużą zawartością błonnika i innych cennych składników, warto zatem uwzględnić go w diecie dziecka. Tu również pamiętaj, aby wprowadzać go stopniowo, zwłaszcza, jeśli maluch dotąd spożywał małe ilości błonnika.
Z czym podawać makaron dla niemowlaka?
Dzięki swojej uniwersalności produkt ten stwarza wiele możliwości podania. Fantastycznie łączy się ze smakiem mięs i ryb, a także warzyw. Tak naprawdę ograniczyć może cię tu tylko wyobraźnia! Poniżej prezentujemy kilka przykładów, z czym możesz podać makaron dziecku.
Warto do każdego gotowego posiłku dodać źródło tłuszczu, który jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania niektórych witamin (np. kilka kropli oliwy z oliwek lub odrobina masła).
- zupa pomidorowa z makaronem jajecznym (możesz ją zblendować i podać już w pierwszych tygodniach rozszerzania diety);
- makaron pełnoziarnisty gryczany z warzywami ugotowanymi na parze;
- spaghetti pomidorowe z makaronem durum;
- makaron z groszku zielonego z gotowanym indykiem i cukinią.
Przeczytaj także:
- Jakie mleko roślinne dla dzieci i niemowląt? Zestawienie najlepszych napojów roślinnych
- Jakie przyprawy koniecznie dodać do spaghetti
Zdrowe wybory już od najmłodszych lat
Niemowlę może zacząć jeść makaron już od samego początku swojej przygody z “dorosłym jedzeniem”, wystarczy tylko dobrać odpowiednią formę podania do aktualnych umiejętności dziecka. Warto już od samego początku wprowadzać do jego jadłospisu zdrowsze produkty - pełnoziarniste oraz strączkowe, ponieważ uczysz go w ten sposób prawidłowych nawyków żywieniowych.
Kupując makaron dla niemowlaka, zawsze wybieraj produkty bezpieczne i najwyższej jakości - takie znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy żywność ekologicznego pochodzenia z prostym i czytelnym składem!
Przeczytaj także:
- Obiad 0 kalorii? Poznaj makaron konjac!
- Jak ugotować makaron idealny?
- Jaki makaron jeść na diecie? Odchudzanie, cukrzyca, celiakia...