Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie mleko roślinne dla dzieci i niemowląt? Zestawienie najlepszych napojów roślinnych

2021-05-08
Jakie mleko roślinne dla dzieci i niemowląt? Zestawienie najlepszych napojów roślinnych

Napoje roślinne dla dzieci to coraz częstszy wybór rodziców. Jakie mleko roślinne dla niemowlaka? Odpowiadamy!

Zastępowanie mleka krowiego roślinnymi zamiennikami jest coraz powszechniejsze. Ten trend ma wiele przyczyn. Wiąże się głównie z rosnącą popularnością diety wegetariańskiej i wegańskiej. Po napoje roślinne sięgamy też w przypadku nietolerancji laktozy czy alergii. Coraz częściej rodzice podają je swoim pociechom. Jakie są najzdrowsze?

Mleko roślinne dla niemowlaka – od kiedy

Do końca 1. roku życia podstawowa żywność dla niemowląt to  mleko mamy lub mleko modyfikowane. Napoje roślinne nie są substytutem żadnego z nich i nie mogą ich zastąpić. Ich skład nie odpowiada potrzebom najmłodszych. Napoje te są m.in. źródłem dużej ilości cukru. Niektóre z nich mogą też zawierać szkodliwe zanieczyszczenia, np. arsen. 

Mleko roślinne a mleko krowie - najlepszy wybór dla niemowląt

Mleka roślinne nie są też odpowiednikiem mleka krowiego. Eliminując to ostatnie z jadłospisu, możemy narazić dziecko na niedobory pokarmowe. Dlatego powinniśmy uzupełnić jego dietę o składniki, których dostarcza produkt zwierzęcy. Dotyczy to zwłaszcza wapnia.

Ten pierwiastek znajduje się m.in. we wzbogacanych napojach roślinnych, ale także w sardynkach, szprotach, zielonych warzywach liściastych, tofu, orzechach laskowych, migdałach, suszonych figach i morelach czy pomarańczach. 

Przeczytaj także: 

Rodzaje

Dostępnych jest wiele rodzajów mleka roślinnego, m.in. z soi, orzechów nerkowca, laskowych czy tygrysich, migdałów, zbóż oraz konopi siewnych. Oto, jakimi właściwościami charakteryzują się niektóre z nich: 

  • mleko ryżowe: ma naturalnie słodki smak i jest kaloryczne. To najmniej alergizujący zamiennik mleka krowiego. Nie poleca się go jednak niemowlętom i dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 4,5 roku życia, bo zawiera niewielką ilość arsenu;
  • mleko migdałowe: zazwyczaj jest mniej kaloryczne niż inne rodzaje, o ile nie dodano do niego cukru. Nie zawiera tłuszczów nasyconych. Jest źródłem jednonienasyconego kwasu oleinowego, antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Nie można go podawać dzieciom uczulonym na migdały lub orzechy;
  • mleko sojowe: zawiera podobne do produktu zwierzęcego ilości białka i węglowodanów. Ma w składzie niewiele tłuszczów nasyconych i jest wolne od cholesterolu. To także dobre źródło potasu. Należy pamiętać, że soja często uczula (zarówno dzieci, jak i dorosłych);
  • mleko owsiane: jest źródłem dużej ilości węglowodanów i ma naturalnie słodki smak. Zawiera błonnik rozpuszczalny, dzięki któremu zapewnia poczucie sytości na dłużej i ma korzystny wpływ na poziom cukru i cholesterolu. Napój owsiany może być źródłem glutenu;
  • mleko kokosowe: ma w składzie mało węglowodanów, ale dużo tłuszczów (głównie nasyconych). Jest też zasobne w białko, składniki mineralne i witaminy. Może uczulać.

Mleka roślinne dla niemowląt – jak wybierać

Wybierając mleka roślinne dla dzieci, uważnie czytajmy etykiety. Warto sięgać po napoje wzbogacane, np. w wapń, magnez, cynk, witaminę D, B2 czy B12. Stawiajmy na mleka z krótką listą składników, bez cukru i o naturalnym smaku. 

Co z dodatkami? Gumy ksantanowej (E4150), często stosowanej w produkcji napojów roślinnych, powinny unikać dzieci ze stwierdzoną alergią i/lub nietolerancją na soję czy białko pszenicy. Guma gellan (E418) i większość naturalnych barwników jest w pełni bezpieczna.   

Przeczytaj także: Jaki makaron jest dobry dla niemowlaka i od kiedy go podawać?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Mleko kokosowe bio 400 ml

Mleko kokosowe bio 400 ml

17,60 zł brutto/1szt.
Krem kokosowy bezglutenowy bio 1L

Krem kokosowy bezglutenowy bio 1L

31,40 zł brutto/1szt.
pixel