Napój ryżowy a mleko ryżowe – czy to to samo? Właściwości i wykorzystanie
Napój ryżowy to coraz popularniejszy zamiennik mleka krowiego. Jakie ma właściwości? Sprawdź!
Ma w Polsce wielu zwolenników. To drugi najczęściej kupowany przez nas substytut mleka. Po napój z ryżu sięgają wegetarianie i weganie, osoby na diecie bezmlecznej, ale także poszukiwacze nowych doznań kulinarnych. Na rynku dostępne są różne warianty, m.in. klasyczne, wzbogacane (np. wapniem, magnezem, żelazem czy witaminami: A, D, B12 i B3) oraz z dodatkami smakowymi. Można kupić także napój ryżowy w proszku.
Napój ryżowy i mleko ryżowe – czy to to samo?
Tak naprawdę oba te produkty są takie same. W języku potocznym obu określeń używa się zamiennie. Jednak prawo żywnościowe Unii Europejskiej definiuje mleko jako wydzielinę z gruczołu mlecznego krowy. W związku z tym nazwę tę rezerwuje tylko dla mleka krowiego. Wytwórcy produktów roślinnych nie mogą więc używać tego określenia na opakowaniach czy w reklamach. Dlatego posługują się nazwą „napój”.
Czy mleko ryżowe jest zdrowe?
Napój ryżowy jest dobrym wyborem dla osób na dietach roślinnych. Nie zawiera laktozy ani glutenu, może więc znajdować się także w jadłospisie chorych, którzy nie tolerują tych związków. Ponadto napitek ma mały potencjał alergizujący. To opcja dla uczulonych na mleko, soję czy orzechy. Wariant ryżowy bywa też wykorzystywany w diecie chorych na fenyloketonurię.
Z uwagi na dużą zawartość cukrów nie powinni po nie jednak sięgać diabetycy. Nie poleca się go również małym dzieciom z alergią na białka mleka krowiego jako preparatu mlekozastępczego. Ma to związek z małą ilością składników odżywczych i z zawartością arsenu.
Właściwości napoju ryżowego
Mleko ryżowe produkowane jest najczęściej z brązowej odmiany zboża. Napój otrzymuje się poprzez miksowanie gotowanego ryżu, a następnie poddaje filtracji. Ten rodzaj produktu roślinnego to dobre źródło witamin z grupy B (przede wszystkim B1, B3 i B6), błonnika oraz selenu i manganu (dwa ostatnie składniki mineralne są charakterystyczne dla brązowego ryżu). W porównaniu z mlekiem krowim napój ryżowy kryje w sobie więcej węglowodanów (aż 33 g na szklankę), ale mniej wapnia, białka i tłuszczu. W ogóle nie ma w nim cholesterolu. Z powodu wysokiej zawartości skrobi w ziarnie ryżu, produkt ten jest kaloryczny. Szklanka mleka ryżowego to nawet 150 kcal.
Do czego go użyć?
Napój ryżowy jest naturalnie słodki. Ma delikatną konsystencję. Dobrze smakuje bez dodatków. Można go gotować. Znajdzie zastosowanie w wielu przepisach jako zmiennik mleka krowiego. Nadaje się do przyrządzania koktajli, shake’ów, sosów czy zup. Wykorzystamy go także przy robieniu naleśników, gofrów, ciast, lodów i innych deserów. Jest również dobrym dodatkiem do kawy.
Jak zrobić mleko ryżowe - prosty przepis
Kupując napoje roślinne, należy czytać etykiety i wybierać napitki o krótkim składzie. Mleko ryżowe można też zrobić samemu. Jest proste w przygotowaniu. Potrzebne będą:
- 2 litry wody;
- 4 łyżki ryżu (brązowego lub białego);
- 1 łyżka brązowego cukru;
- szczypta soli.
Przygotowanie
Posolony ryż brązowy należy gotować przez 2 godziny na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką, by część wody odparowała. Następnie trzeba wszystko ostudzić, dodać cukier i zmiksować w blenderze na jednolitą masę. Gotowe! Taki napój można przechowywać w lodówce 2 dni. Przed użyciem trzeba wstrząsnąć.