Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Błonnik witalny - jak stosować, by uzyskać najlepsze efekty?

2021-09-16
Błonnik witalny - jak stosować, by uzyskać najlepsze efekty?

Jak stosować błonnik witalny? Wyjątkowo szybko zdobył on popularność wśród naturalnych suplementów diety. Wiele usłyszeć można o jego dobroczynnym działaniu na układ pokarmowy, a także skutecznym wsparciu odchudzania. Dzięki formie łatwej do spożycia zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Jak w 100% wykorzystać jego dobroczynne właściwości?

Błonnik - właściwości

Naturalne wsparcie trawienia

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) jest frakcją węglowodanów, która nie ulega trawieniu i wchłanianiu w jelitach, reguluje zaś ich pracę. Stanowi on integralną część roślin.

Gdzie go zatem znajdziesz? Przede wszystkim w warzywach, owocach, orzechach, ziarnach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych (np. pieczywo razowe, płatki zbożowe). Coraz bardziej popularne staje się ponadto stosowanie błonnika witalnego w formie naturalnych suplementów diety.

Oczyszczanie i wspomaganie pracy jelit

Spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego człowieka. Składnik ten, pęczniejąc w jelitach, prowadzi do wiązania szkodliwych związków, a następnie ich wydalenia. Powstaje śluz, który ułatwia przesuwanie treści, w rezultacie regulując perystaltykę jelit i przyspieszając wydalanie toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii oraz zalegającej masy pokarmowej.

Pęcznienie i zwiększenie objętości w żołądku prowadzi zaś do szybkiego odczucia sytości i zmniejszenia apetytu, a dzięki spowolnieniu jego opróżnienia, uczucie to utrzymuje się przez dłuższy czas. To działanie jest szczególnie pomocne w trakcie odchudzania.

Korzyści zdrowotne

Powyższe działania niosą wiele korzyści, w tym zmniejszenie stężenia cukru i cholesterolu we krwi, regulację rytmu wypróżnień, oczyszczanie jelit, czy hamowanie nadmiernego apetytu. Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika jest niezbędne w profilaktyce wielu chorób i uciążliwych dolegliwości, takich jak:

 • zaparcia,
 • zaburzenia lipidowe, prowadzące do chorób serca i miażdżycy,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • nowotwory.

Błonnik witalny - dla kogo, jak stosować, jakie daje efekty

Co to jest błonnik witalny?

Co kryje się pod nazwą błonnik witalny (lub błonnik oczyszczający)? Jest to naturalny suplement diety stworzony na bazie roślin (ich nasion lub łusek): babki płesznik, babki jajowatej oraz, rzadziej, lnu. Najczęściej stosowaną proporcją jest 80% babki płesznik i 20% babki jajowatej. Rośliny te zawierają duże ilości błonnika oraz związków śluzowych, które to korzystnie wpływają na odczuwanie łaknienia, a także perystaltykę i oczyszczanie jelit.

Przeprowadzono badanie, w którym ocenie podlegała wartość sycąca błonnika witalnego, na przykładzie jogurtu naturalnego bez oraz z jego dodatkiem. Opinie badanych jednoznacznie wskazały, iż jogurt z dodatkiem błonnika witalnego był dużo bardziej sycący niż sam jogurt.

Na co pomaga błonnik witalny?

Zalety spożywania błonnika witalnego:

szybsze uczucie sytości i zmniejszenie łaknienia, a co za tym idzie,

 • wsparcie w odchudzaniu poprzez ograniczenie spożywanego pożywienia w ciągu dnia;
 • wsparcie perystaltyki jelit;
 • regulacja rytmu wypróżnień;
 • pomoc w usuwaniu z organizmu nadmiaru toksyn oraz zalegającej treści pokarmowej, a w efekcie uczucie lekkości i lepsze samopoczucie;
 • łagodzenie zaparć;
 • obniżenie poziomu stężenia glukozy oraz cholesterolu we krwi.

Błonnik witalny - jak go stosować?

Błonnik witalny, sprzedawany jako suplement diety, przyjmuje postać proszku, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można zastosować go w swojej codziennej diecie. Najłatwiejszą metodą jest spożycie w postaci napoju, po uprzednim rozpuszczeniu w wodzie, mleku lub soku. Ponadto można stosować go jako dodatek do koktajli i smoothie, jogurtów, owsianek, a także zup i sosów. Tak naprawdę możliwości przyjmowania błonnika witalnego są niemal nieograniczone.

O czym pamiętać w trakcie stosowania?

Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej błonnika witalnego, gdyż może to nadmiernie obciążyć układ pokarmowy, a także prowadzić do biegunek. Informację o maksymalnej ilości dobowego spożycia suplementu zawsze znajdziesz na opakowaniu. Oscyluje ona w granicach 5 łyżeczek, czyli około 12 g błonnika.

Podczas kuracji błonnikiem witalnym pamiętaj, aby spożywać duże ilości wody, która jest niezbędna do jego prawidłowego działania (pęcznienia), a także funkcjonowania całego układu trawiennego i odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Jak stosować w trakcie odchudzania? Błonnik witalny przed czy po jedzeniu?

Jeśli zależy ci na wsparciu procesu odchudzania, błonnik witalny najlepiej spożywać przed posiłkiem. Po wypiciu błonnika nastąpi zwiększenie jego objętości w żołądku, co spowoduje szybsze odczucie sytości i spadek łaknienia. Picie błonnika witalnego w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną może przynieść bardzo korzystne rezultaty i pomóc szybciej zrzucić zbędne kilogramy.

Przeciwwskazania

Skutkiem ubocznym picia błonnika witalnego może być zwiększenie częstości wypróżnień, zwiększenie masy oraz zmiana konsystencji stolca. Pamiętaj, że są to jednak efekty świadczące o prawidłowym działaniu błonnika i jego korzystnym wpływie na układ pokarmowy.

Jeżeli twoja dieta, przed stosowaniem błonnika witalnego, była uboga w produkty roślinne, wprowadzaj naturalny suplement stopniowo, aby przyzwyczaić swoje jelita do jego działania. Ponadto, błonnik witalny nie powinien być spożywany przez cukrzyków, osoby cierpiące na choroby jelit, przełyku oraz żołądka.

 

Piśmiennictwo:

 • Bienkiewicz M. i wsp.: “Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej”, Problemy Higieny i Epidemiologii 2015
 • Skotnicka M. i wsp.: “Wpływ dodatku błonnika witalnego na poziom sytości w jogurtach naturalnych”, Problemy Higieny i Epidemiologii 2016
 • Zdrojewicz Z. i wsp.: “Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości”, Medycyna Rodzinna 2015
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel