Co można zrobić z orzechów - 6 prostych i szybkich przepisów na orzechowe przekąski i nie tylko
Co zrobić z orzechów i dlaczego warto wprowadzić je do kuchni? To bogactwo energii, białka, witamin, minerałów oraz kwasów omega-3. Ich regularne spożywanie pozytywnie wpływa między innymi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. To nie jedyne zalety, ponieważ do tego wszystkiego są po prostu pyszne. Pasują do wielu dań, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Poniżej znajdziesz kilka propozycji!
Wysuszone i prażone
Nierzadko przepisy wymagają specjalnego przygotowania orzechów, na przykład prażenia i pozbycia się z nich skórki. Odmiany włoskie, aby nadawały się do spożycia po zerwaniu, należy najpierw wysuszyć.
Jak suszyć orzechy włoskie?
W tym celu najlepiej rozłożyć je na materiale lub wsypać do wiklinowego koszyka i pozostawić w suchym, ciepłym miejscu z odpowiednią wentylacją, np. na słońcu, na poddaszu czy w okolicach grzejnika.
Jak uprażyć orzechy?
Aby uprażyć orzechy włoskie wrzuć je na mocno rozgrzaną patelnię (bez dodawania tłuszczu) i podpiecz, aż równomiernie zbrązowieją. Pamiętaj o regularnym przemieszaniu. Możesz też uprażyć je w piekarniku - nagrzej go do 180 st. C i piecz przez 5-7 minut. Z prażonych kawałków łatwo pozbędziesz się skórki, która nadaje gorzkiego smaku. Orzechy w takiej formie to fantastyczny pomysł na szybką, energetyczną przekąskę.
Jak zrobić masło orzechowe?
Standardowe masło orzechowe produkuje się z orzeszków ziemnych, choć wykorzystuje się także inne orzechy, np. laskowe, nerkowca lub orzechy brazylijskie. Charakteryzuje się kremową konsystencją i pysznym smakiem. Dobrej jakości masło będzie posiadać w swoim składzie 100% orzechów. Ponieważ jest bardzo łatwe do przygotowania, niesamowicie szybko można wykonać je samodzielnie we własnej kuchni.
W tym celu około 2,5 szklanki prażonych orzeszków ziemnych (bez soli) zblenduj na najwyższych obrotach. Jeśli masa wyda ci się zbyt sucha, możesz dodać do niej 2 łyżki ulubionego oleju. Masło jest gotowe zaledwie po kilku minutach miksowania! W tej formie możesz przełożyć je do słoika i używać w sposób, który lubisz najbardziej.
Krem à la Nutella
Co takiego można zrobić z orzechów, za co pokocha je każdy łasuch? Ten smak zna chyba każdy, niestety popularny krem czekoladowy produkowany jest z użyciem ogromnej ilości cukru oraz z dodatkiem oleju palmowego. Na szczęście przygotowanie domowej, o wiele zdrowszej, wersji kremu à la Nutella to nic trudnego!
Jak zrobić domową „Nutellę”? Podstawową wersję przygotujesz z wykorzystaniem czekolady wegańskiej. W zależności od preferencji smakowych stwórz odpowiednią dla siebie proporcję wersji mlecznej i gorzkiej, np. po 150 g obu. Ponadto przygotuj:
- 250 g orzechy laskowe,
- 1 łyżkę kakao,
- 3 łyżki cukru pudru lub miodu (jeśli nie potrzebujesz aż tak słodkiego kremu, zrezygnuj z tego punktu),
- ok. 30 g oleju kokosowego.
Podprażone i obrane orzechy zblenduj na gładki płyn. Czekoladę roztop w kąpieli wodnej i jeszcze ciepłą wlej do masy orzechowej, dodaj również resztę składników. Ponownie zmiksuj aż do otrzymania gładkiego kremu. Gotowe! Masę przełóż do słoika i odstaw do stężenia.
Krem orzechowo-czekoladowy w wersji „raw”
Możesz przygotować również wersję bez czekolady oraz oleju. Potrzebne składniki to:
- 100 gramów orzechów laskowych (prażonych i obranych),
- 2 czubate łyżki kakao,
- 1/4 szklanki syropu z agawy (może być także syrop klonowy, z daktyli lub miód),
- 6-10 łyżek mleka (jak najbardziej możesz użyć napoju roślinnego w wersji wegańskiej).
Orzechy zblenduj, następnie dodaj pozostałe składniki i ponownie zmiksuj. I już! Przepyszny krem czekoladowo-orzechowy gotowy!
Przepis na blok czekoladowy
Blok czekoladowy to pomysł na niezwykle szybki i prosty w wykonaniu deser. Do jego wykonania będziesz potrzebować:
- 400 g herbatników,
- 200 g orzechów włoskich,
- 200 g masła,
- 3 łyżki kakao,
- 100 g cukru kokosowego (lub innego słodzika).
A teraz:
- Połam herbatniki na małe kawałki i wymieszaj z rozdrobnionymi orzechami.
- Mleko połącz z cukrem i kakao, całość zagotuj. Dodaj masło i ciągle mieszając, rozpuść je.
- Wlej masę do herbatników z orzechami i wymieszaj.
- Całość wyłóż na folię spożywczą, uformuj wałek i zawiń. Wstaw do lodówki na około 2 godziny. Stwardniały blok możesz pokroić na kawałki.
Orzechówka na żołądek - jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego?
Co jeszcze można zrobić z orzechów? Mamy coś w wersji dla dorosłych. Charakteryzuje się mocnym smakiem i charakterystycznym zapachem, ale potrafi zadziałać lepiej niż nie jedne krople żołądkowe. Stosuje się ją właśnie przy dolegliwościach związanych z niestrawnością lub innymi problemami żołądkowymi. Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego? Jej podstawą są jeszcze niedojrzałe owoce tego drzewa. Należy zebrać je w okolicach czerwca i lipca, czyli wtedy, kiedy są jeszcze zielone i miękkie.
- Orzechy umyj i osusz, a następnie pokrój je w ćwiartki lub ósemki (możesz je też zmiażdżyć).
- Wypełnij nimi ¾ słoika (o wybranej przez siebie pojemności).
- Zalej spirytusem i przegotowaną wodą w proporcji 1:1, tak, aby całkowicie przykryć surowiec.
- Pozostaje czekać - zakręcony słoik odstaw na mniej więcej 3 miesiące. Po tym czasie zlej nalewkę do szklanej butelki i odstaw na kolejne 3-6 miesięcy.
Jak stosować? W razie potrzeby zaleca się podawanie 1 łyżeczki do 3 razy dziennie. Najlepiej rozpuścić ją w ½ szklanki wody. Nalewka przeznaczona jest tylko dla dorosłych.
Jedz orzechy!
To fantastyczny dodatek do naprawdę wielu deserów. Wykorzystasz je również do przygotowania eleganckiego tortu orzechowego, tradycyjnych rogali marcińskich, a także popularnego orzechowca czy miodownika z kaszą manną. Warto wzbogacać przekąski orzechami, ponieważ dostarczają one mnóstwa niezbędnych składników, a do tego nadają wspaniałego smaku!