Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Gdzie znajdziemy kwasy omega 3? Źródła i zastosowanie

2021-11-03
Gdzie znajdziemy kwasy omega 3? Źródła i zastosowanie

Kwasy omega 3 to rodzaj tłuszczów nienasyconych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W ich skład wchodzą kwas linolenowy, kwas eikozapentaenowy oraz kwas dokozaheksaenowy. Spełniają one rolę wspomagaczy podczas pracy mózgu oraz serca, także wpływają na odporność, wzmacniają kości. Jakie są najbardziej przyswajalne źródła kwasów omega 3?

Kwasy tłuszczowe omega 3 - czym są?

Pochodzą one z grupy kwasów wielonienasyconych, gdyż w swojej budowie zawierają więcej niż jedno wiązanie podwójne. Wszystkie kwasy tłuszczowe mają nazwy, które przygotowane są na podstawie ich budowy. Pierwsze wiązanie podwójne kwasów omega 3 znajduje się przy trzecim węglu, stąd taka jest ich nazwa. Dzieli się je na: kwas a-linolenowy, kwas dokozaheksaenowy oraz kwas eikozapentaenowy.

Omega 3 - rodzaje

ALA (kwas a-linolenowy)

Ten rodzaj kwasu dał początek kwasom omega 3. Związek ten w Twoim organizmie przekształca się w inne wielonienasycone kwasy tłuszczowe np. z kwasu ALA mogą powstać kwasy EPA następnie z niego powstaje kwas dokozaheksaenowy. Zdrowa osoba powinna codziennie przyjmować 2,22g kwasu a-linolenowego.

DHA (kwas dokozaheksaenowy)

Występuje on w błonach komórkowych Twojego organizmu. Ma korzystny wpływ na komórki układu nerwowego. Szczególnie warto zaznaczyć, że tego typu kwas stanowi element budulcowy błon komórkowych neuronów kory mózgowej, a także siatkówki oka.

EPA (kwas eikozapentaenowy)

Jego działanie zauważysz przede wszystkim w układzie sercowo-naczyniowym. Kwas ten przyczynia się do rozluźniania mięśni gładkich naczyń krwionośnych oraz ma właściwości antyagregacyjne. Dzienna zalecana jego dawka to 0,65 g.

Kwas omega-3 – właściwości

Kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają właściwości kardioprotekcyjne. Często zwraca się szczególną uwagę na nie w przypadku choroby sercowo-naczyniowej,
ponieważ badania wykazały, że spożycie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby kardiologiczne. Kwasy tłuszczowe omega-3 posiadają również właściwości hipotensyjne. Dzięki powstaniu odpowiednich związków oraz kaskadzie reakcji w organizmie, dochodzi do zmniejszenia napięcia ścian naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Związki te wykazują także działania przeciwzakrzepowe. Kwasy EPA oraz DHA mają właściwości hipolipemizujące, które zmniejszają stężenie trójglicerydów w osoczu. Kwasy tłuszczowe omega-3 powodują wzrost cholesterolu HDL w organizmie.

Źródła kwasu omega 3 w diecie

Produkty bogate w omega 3 to ryby oraz rośliny: olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie oraz olej wytłaczany z orzechów włoskich. Najlepsze źródło kwasów DHA oraz EPA stanowią natomiast algi morskie, oraz ryby odżywiające się algami, np.: łosoś, makrela, sardynki oraz śledzie. Na większą uwagę zasługują ryby żyjące dziko w wodzie niż te, które pochodzą z hodowli, gdyż zawierają większą ilość kwasów omega-3.

Kwasy omega 3 - gdzie występują?

 1. Skup się na zakupie małych ryb, gdyż te zawierają mniejszą ilość metali ciężkich w porównaniu do dużych ryb.
 2. Sprawdzaj miejsce połowu ryb, gdyż eksperci potwierdzili, że na południowym Pacyfiku znajdziesz ryby z większą zawartością omega-3.
 3. Barwa oleju, który pozyskany jest z tłuszczu ryb im jest jaśniejsza, tym wyższa jest jakość danego produktu.
 4. Unikaj kwasów omega-3, które występują w postaci estrów etylowych na rzecz naturalnych trójglicerydów, które najczęściej występują w rybach.

Produkty bogate w kwas omega 3

 • Makrela
 • Łosoś
 • Pstrąg
 • Sardynki
 • Orzechy włoskie
 • Olej lniany
 • Jajka

Kwas omega 3 dla dzieci

Bardzo często przez swoje obowiązki, które masz w przeciągu dnia nie zawsze zwracasz uwagę na to, co spożywa Twoje dziecko. Warto jednak pamiętać, że dobra zbilansowana dieta nie tylko w tym przypadku wpłynie pozytywnie na szybkość przyswajalnej wiedzy w szkole, ale także na rozwój fizyczny oraz psychiczny naszego dziecka.

Omega 3 dla dzieci powinien być podawany w postaci kwasu DHA w ilościach 150-200 mg co można uzyskać, jedząc 1,2 porcje ryb tygodniowo, jednak ponad 75% dzieci nie jada ryb, a to właśnie one zawierają dużą ilość kwasów omega-3. Nie jest to jednak duży problem, gdyż możesz je zastąpić odpowiednimi suplementami diety. Przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia, często poza kwasami omega-3 zawierają także witaminy A, C, D i E. 

Kwas omega-6

Znajdziemy go w olejach roślinnych takich jak: słonecznikowy, rzepakowy, olej konopny, sojowy oraz kukurydziany. Suplementacja za pomocą kwasu omega 3 i 6 stosowana jest już od dawna w celu spowolnienia chorób układu krążenia, a także tych o podłożu zapalnym. Bardzo często po przeprowadzeniu badań okazuje się, że większa część osób ma więcej kwasów omega-6 niż omega-3. Sytuacja ta nie powinna mieć miejsca, gdyż, aby wszystkie właściwości obu związków działały powinny być dostarcza w tych samych lub bardzo podobnych proporcjach do Twojego organizmu.

Kwas omega 3 i 6 - różnica

Kwasy tłuszczowe omega 3 jak wspomniane zostało wcześniej mają wiązanie podwójne przy trzecim węglu natomiast omega 6 przy szóstym węglu. Kwasy te poza różnicami w budowie mają też odmienne właściwości. Omega 3 wykazuje aktywności przeciwzapalnie, a omega 6 wpływa prozapalnie i zwiększa reaktywność płytek krwi.

Kwasy omega 3 - jak długo stosować?

Suplement diety Omega 3 powinien znajdować się w postaci elementu odżywczego w twojej diecie. Jego zadanie to utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Suplementu na bazie kwasów tłuszczowych Omega 3 powinieneś stosować codziennie przez cały rok. Pamiętajmy o naszych podopiecznych! W przypadku psów składniki te odgrywają ogromną rolę, wspomagając pracę serca i układ krążenia.

Nadmiar omega 3 - objawy

Zwiększone spożycie kwasów omega 3 nie skutkuje żadnymi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Zauważalny jest jedynie wzrost stężenia lipoprotein LDL, czyli złego cholesterolu. Jednak nie zwiększa to ryzyka szybszego zachorowania.

Niedobór omega 3 - objawy

Osoby niedostarczające odpowiedniej ilości takie związku zwiększają ryzyko wystąpienia upośledzenia w postaci złego funkcjonowania wielu narządów takich jak serca, wątroby, czy nerek. Takie osoby same w ten sposób zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, czy inne rozwijające się choroby neurodegeneracyjne. Z kolei, gdy taka sytuacja wystąpi u kobiety, która jest w trakcie ciąży, to może dojść do wcześniejszego porodu. Natomiast dziecko znajdujące się w brzuchu w trakcie niedoboru kwasu omega 3 narażone jest na wystąpienie niektórych schorzeń, takie jak alergie lub zaburzenie funkcji poznawczych.

Omega 3 dla kota

Kwasy omega 3 kotom możesz dostarczać za pomocą specjalnych olei, które zawierają tego typu związek w postaci różnego typu ryb. Kot dzienną dawkę uzależnioną ma od wagi, jaką posiada.

Dziennie zapotrzebowanie na kwas omega 3 w zależności od wagi kota

 • Poniżej 5 kg 2,5 ml
 • 5-15 kg 5,0 ml
 • 15 -30 kg 10,0 ml
 • powyżej 30 kg 15,0 ml

Kwas omega 3 dla psa

Omega 3 kwasy dla psów występują w postaci tabletek, które zawierają koncentrat oleju z ryby, które dodaje się do karmy mokrej jak i zarówno suchej. W jednej tabletce znajduje się:

 • 180 mg kwasu eikozapentaenowego
 • 120 mg kwasu dokozaheksaenowego
 • 2 mg - witaminy E
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Omega 3 90 kapsułek (1000 mg)

Omega 3 90 kapsułek (1000 mg)

34,45 zł brutto/1szt.
Olej omega 3-6-9 bio 750 ml

Olej omega 3-6-9 bio 750 ml

31,80 zł brutto/1szt.636 pkt.
pixel