Chlorek magnezu – właściwości, stosowanie, przeciwwskazania
Magnez to jeden z ważniejszych pierwiastków wchodzących w skład ludzkiego organizmu. Jednym z jego lepiej przyswajalnych form jest chlorek magnezu, wykorzystywany między innymi do kąpieli magnezowych i okładów. Na co pomaga i jakim dolegliwościom przeciwdziała ten naturalny związek chemiczny?
Czym jest chlorek magnezu?
Chlorek magnezu sześciowodny (Magnesii chloridum) to nieorganiczny związek o wzorze chemicznym MgCl2, który należy do grupy soli. Występuje pod postacią biało-szarych płatków lub granulek. Jego cechą jest wysoka higroskopijność, czyli łatwość wiązania się z wodą i rozpuszczalność w niej. Dzięki temu, a także dzięki swoim właściwościom leczniczym, jest on często stosowany do kąpieli magnezowych i jako roztwór kojących ciało specyfików (wody magnezowej, oliwy magnezowej czy specjalnych dezodorantów).
Sześciowodny chlorek magnezu – właściwości i zastosowanie
Właściwości zdrowotne chlorku magnezu sześciowodnego
Ze względu na wysoką zawartość magnezu i łatwą rozpuszczalność w wodzie, chlorek magnezu jest szeroko wykorzystywany w leczeniu wielu przypadłości. Do jego najczęściej wymienianych walorów zdrowotnych należy przede wszystkim przeciwdziałanie objawom niedoboru magnezu w organizmie, takim jak:
- obniżona odporność
- zmęczenie
- problemy z koncentracją i obniżone funkcje poznawcze
- stany obniżonego nastroju i niepokój psychoruchowy
- bóle głowy i migrena
- wypadanie włosów
- łamliwość paznokci
- zwiększona podatność na próchnicę zębów
- zaburzenia rytmu serca
- bolesne miesiączkowanie
Chlorek magnezu – zastosowanie
Chlorek magnezu z powodzeniem stosuje się leczniczo pod różną postacią, w zależności od rodzaju dolegliwości. Może być on wykorzystywany jako:
- magnez do kąpieli – występuje najczęściej pod postacią płatków, które dodaje się do ciepłej kąpieli, aby zregenerować i zrelaksować ciało, rozluźnić napięcia mięśniowe, poprawić kondycję skóry oraz oczyścić toksyny przez rozszerzone pory
- magnez do moczenia nóg – roztwór chlorku magnezu doskonale sprawdza się w moczeniu stóp, dając im wytchnienie po intensywnym fizycznie dniu czy przygotowując do zabiegów kosmetycznych
- chlorek magnezu na stawy – ze względu na korzystne działanie chlorku magnezu na stawy i mięśnie, kontakt skóry z jego roztworem (oliwka magnezowa, woda magnezowa) przyczynia się do zmniejszenia napięć i delikatnych stanów bólowych, występujących na przykład po treningu czy dużym wysiłku fizycznym
- oliwka magnezowa na włosy – występuje najczęściej pod postacią spreju, którego zawartość naniesiona na włosy odżywia je i przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu
- dezodorant z chlorku magnezu – w kosmetologii chlorek magnezu ma także zastosowanie w naturalnych dezodorantach na bazie oliwki magniezowej, które wykazują działanie antyperspiracyjne, będąc przy tym w pełni przyjaznymi dla wrażliwej skóry
- chlorek magnezu do picia – może być stosowany na niektóre objawy niedoboru magnezu, ważne jest jednak, aby nie spożywać go doustnie w zbyt dużych ilościach (zalecana dawka terapeutyczna wynosi około pół łyżeczki chlorku na jedną szklankę wody, dwa razy dziennie)
Oliwa magnezowa – jak zrobić ją samemu?
Dobre wchłanianie magnezu przez skórę to jedna z głównych zalet coraz częściej wykorzystywanej oliwki magnezowej. Okazuje się, że łatwo przygotować ją samemu – przepis na oliwkę magnezową jest całkiem prosty. Wystarczy:
- wsypać płatki chlorku magnezu do słoiczka
- wlać do niego mocno podgrzaną, ale nie wrzącą wodę
- dokładnie wymieszać, aż do rozpuszczenia
- ostudzić, a następnie rozlać do buteleczki (najlepiej wyposażonej w rozpylacz)
Jaki magnez wybrać?
Czym kierować się przy wyborze chlorku magnezu? Jaki magnez kupić? Jaki jest magnez najlepiej przyswajalny? To częste pytania, które zadają sobie osoby zainteresowane korzystnymi właściwościami tej naturalnej i korzystanej dla kondycji ciała substancji.
Przy wyborze konkretnego produktu warto wziąć pod uwagę jego konkretne przeznaczenie oraz stosunek ilości substancji czynnej do ceny. Najlepsze artykuły spotkać można na półkach nie tylko wielu aptek, ale również stacjonarnych i internetowych sklepów ze zdrową, ekologiczną żywnością.