Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Co to jest boswellia serrata? Właściwości i działanie kadzidłowca indyjskiego, przeciwwskazania, opinie

2022-03-17
Co to jest boswellia serrata? Właściwości i działanie kadzidłowca indyjskiego, przeciwwskazania, opinie

Boswellia Serrata i jej właściwości są oczywiste tylko dla nielicznych. Zdecydowanie ta roślina jest bardziej znana pod nazwą kadzidłowiec. Szczególnie upodobały ją sobie osoby, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub też cierpiące z powodu depresji. Przedstawiamy posiadane przez kadzidłowiec właściwości, a także kto powinien zacząć go przyjmować. 

Co to jest boswellia serrata?

To średniej wielkości drzewo egzotyczne, które rośnie przede wszystkim w Indiach, choć jest także spotykane na terenie północno-wschodniej Afryki lub na Półwyspie Arabskim. Przez lokalnych mieszkańców doceniana była przede wszystkim za walory zapachowe. Następnie zdecydowano się pozyskiwać żywicę z kory kadzidłowca, służyła ona do produkcji aromatycznych kadzideł. 

Medycyna naturalna już przed setkami lat dostrzegła potencjał tej rośliny. Wykorzystywana była jako środek o działaniu przeciwzapalnym. We współczesnych czasach jest stosowana przede wszystkim jako prozdrowotny produkt, wspomagający kurację osób zmagających się z astmą lub chorobami reumatycznymi.  

Boswellia - właściwości zdrowotne

Ze względu na pozycję w medycynie naturalnej była poddana licznym badaniom naukowym. Okazało się, że boswellia posiada naprawdę liczne właściwości. Przeprowadzone badania przedstawiły, że wykazuje następujące działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • stymulujące układ odpornościowy,
 • uspokajające,
 • przeciwbakteryjnie, 
 • przeciwnowotworowe. 

Prawdopodobnie boswellia posiada więcej właściwości zdrowotnych, jednak nie zostały one na ten moment odpowiednio udokumentowane. Dalszy rozwój technologii umożliwi poczynienie postępów i wskazanie kolejnych grup, które powinny przyjmować kadzidłowiec. 

Boswellia serrata działanie

Żywica kadzidłowca ma w składzie szereg różnorodnych kwasów boswelinowych, które wykazują właściwości przeciwzapalne i antyrakowe. Zapobieganie rozwojowi nowotworów było niejednokrotnie udowodnione naukowo. Opowiadają za to organiczne substancje, które rzutują na przyspieszenie procesu apoptozy komórek rakowych - innymi słowy kwasy boswelinowe wzmagają ich naturalne obumieranie w organizmie. 

Kadzidłowiec właściwości swoje zawdzięcza także kwasowi AKBA. Jest to jeden z istotniejszych składników, który wykazuje charakter przeciwbólowy. Odpowiada za hamowanie wytwarzania enzymu leukotrieny, który umożliwia utrzymywanie stanów zapalnych. W konsekwencji boswellia działa przeciwzapalnie, a jednocześnie antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo

Co boswellia ma w swoim składzie?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim skład boswelli, a szczególnie związki biologicznie czynne. Na szczególną uwagę zasługują kwasy bosweliowe, czyli związki posiadające charakter pentacyklicznych triterpenów. Ich działanie bazuje na łagodzeniu bólu przy jednoczesnym obniżaniu gorączki i hamowaniu agregacji płytek krwi. 

W składzie znajdziemy ponadto następujące związki: octan incenzolu, kwas fenolowy kwas acetylo-alfa-bosweliowy oraz acetylo-beta-bosweliowy. Charakteryzują się one silnymi właściwościami antybakteryjnymi. 

Kto powinien stosować preparaty zawierające boswellię? Na co pomaga?

Ze względu na właściwości kadzidłowca udało się wyodrębnić potencjalną listę osób, które powinny zacząć go stosować. W rzeczywistości okazuje się, że przyjmowanie preparatów z boswellią dedykowane jest w wielu przypadkach. Do najistotniejszych wskazań należy zaliczyć:

 • układ ruchu - choroby kręgosłupa, a także schorzenia dotykające kości i zaburzenia pracy stawów - kadzidłowiec jest polecany osobom, które zmagają się z zapaleniem kości i stawów, ponieważ boswellia serrata na stawy przynosi rewelacyjne rezultaty. Jednocześnie dedykowany jest również dla osób, które cierpią przez reumatoidalne zapalenie stawów. Udowodniono, że łagodzi dolegliwości bólowe, a jednocześnie zwiększa ruchliwości stawów. Zmniejsza obrzęki. Stosowanie boswelli polecane jest także osom, które narażone są na degradację tkanki chrzęstnej. 
 • choroby układu pokarmowego - specyfik sprawdza się w leczeniu zaburzeń trawienia, dlatego może być stosowany podczas biegunek, zatruć pokarmowych, wzdęć. Udowodniono, że boswellia na jelita pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego w ich obrębie, a dodatkowo pozwala na wyciszenie stanu zapalnego w obrębie całego układu pokarmowego. Kadzidłowiec można przyjmować w procesie leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna, owrzodzenia jelita grubego, a także w zespole jelita drażliwego. Przedstawiono, że boswellia chronieni błonę śluzową jelit przed uszkodzeniami. 
 • układ krwionośny - regularne przyjmowanie boswelli przekłada się na obniżenie poziomu złego cholesterolu, a przy tym zmniejsza się ilość trójglicerydów. W konsekwencji kadzidłowiec polecany jest osom szczególnie narażonych na rozwój chorób naczyń krwionośnych, np. miażdżycy. Powinny go również przyjmować osoby, które dążą do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. 
 • układ oddechowy - roślina może być przyjmowana także przez osoby, które zmagają się z chorobami układu oddechowego, ponieważ pozwala na udrożnienie dróg oddechowych, a jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia obrzęków w okolicach oskrzeli lub zatok. Dodatkowo polecana jest osobom z nasilonymi objawami astmy. 
 • układ autoimmunologiczny - dostrzeżono, że osoby systematycznie stosujące ekstrakt z boswelli wykazują o wiele mniejszą podatność na rozwój chorób autoimmunologicznych. 

Naukowcy przedstawiają, że kadzidłowiec indyjski może być stosowany jako element leczenia cukrzycy typu 1, ponieważ pozwala na zmniejszenie ewentualnych powikłań dotykających nerek i wątroby. 

Jest też powszechnie stosowany w kosmetologii. Posiada charakterystyczny zapach, jednak jego główną zaletą jest zdolność do redukowania ilości produkowanego serum przez skórę. Jednocześnie odpowiada również za zwiększenie jej elastyczności. 

Każda z osób, która zmaga się z jakąkolwiek powyżej wymienioną jednostką chorobową powinna rozważyć stałe przyjmowanie preparatu z ekstraktem z kadzidłowca Warto wspomnieć, że roślina była stosowana już przed wiekami, co może dodatkowo potwierdzać ponadprzeciętną skuteczność docenioną przez medycynę naturalną. 

Boswellia serrata - skutki uboczne

U osób stosujących roślinę dostrzegalne były skutki uboczne działania preparatu. Najczęściej występowały nudności, zgaga, biegunka lub też wysypka. 

Udowodniono, że boswellia może mieć działanie szkodliwe dla kobiet w okresie menstruacji, ponieważ wówczas dochodzi do nasilenia krwawienia z uwagi na zwiększony przepływ krwi w macicy. Inne przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim kobiet w ciąży z uwagi na ryzyko poronienia. 

Boswellia serrata extract - stosowanie

Boswellia w tabletkach cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ zwiększa się dostępność do preparatu, a jego przyjmowanie nie jest uciążliwe. Należy podkreślić, że kluczowe jest przestrzeganie dawek określonych przez producenta.

Osoba dorosła powinna przyjmować od 300 do 400 mg, trzy razy w ciągu dnia. Należy pamiętać, że oczywiście nie jest to substytut zróżnicowanej diety.

Olejek kadzidłowy może być stosowany bezpośrednio na skórę, ale także dodawany do inhalacji. Alternatywnie można wykorzystywać go do aromaterapii. Olejek kadzidłowy rewelacyjnie sprawdza się podczas masażu, dlatego jest często spotykany w kosmetykach do ciała i włosów. Dodatkowo jego zapach przyczynia się do poprawy samopoczucia. 

Którą wybrać? 

Wśród osób rozpoczynających lub planujących przyjmowanie tego preparatu często pojawia się pytanie: boswellia - która najlepsza? Otóż najlepsze rezultaty przynosi stosowanie ekstraktu z drzewa. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsce zakupu. Opinie o ekstrakcie boswellia są bardzo pozytywne, a osoby przyjmujące ten suplement deklarują dostrzegalną poprawę funkcjonowania organizmu. 

Gdzie można kupić kadzidłowiec? 

Ekstrakt z boswelli dostępny jest w aptekach lub sklepach oferujące produkty ziołowe. Preparaty zawierające w swoim składzie kadzidłowiec są dostępne w miejscach, które oferują suplementy diety występujące w postaci kapsułek lub tabletek, ale także przeróżne maści lub żele. Ponadto w coraz większej ilości drogerii spotykane są kosmetyki zawierające boswellię. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Olejek eteryczny kadzidłowiec (wierook) eco 10 ml

Olejek eteryczny kadzidłowiec (wierook) eco 10 ml

41,50 zł brutto/1szt.(4,15 zł / ml brutto)
pixel