Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Żyworódka pierzasta – zastosowanie i właściwości lecznicze rośliny

2022-05-04
Żyworódka pierzasta – zastosowanie i właściwości lecznicze rośliny

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) jest sukulentem blisko spokrewnionym z aloesem. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów oraz związków chemicznych w jej liściach, wykazuje liczne właściwości lecznicze. Jest doceniana oraz wykorzystywana przez miłośników ziołolecznictwa i medycyny naturalnej, a ekstrakt z niej można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Liście żyworódki obfitują w witaminę C i inne dobroczynne związki, które odpowiadają za silne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Okłady z niej wspierają procesy regeneracji skóry, a także łagodzą dolegliwości bólowe przy chorobach obejmujących układ ruchu. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak stosować żyworódkę?

Żyworódka pierzasta – podstawowe informacje

Naturalne metody terapeutyczne oraz wykorzystywanie ziół i ekstraktów roślinnych jest coraz bardziej popularne. Ziołolecznicy wykorzystują bogate w witaminy, sole mineralne oraz związki chemiczne rośliny, których wyciągi i ekstrakty charakteryzują się silnymi działaniami prozdrowotnymi i wspierającym naturalne funkcjonowanie organizmu.

Żyworódka to roślina, która zgodnie z wiedzą botaniczną należy do licznej rodziny sukulentów, dlatego też wykazuje właściwości zbliżone do aloesu. W całkowicie naturalnym dla siebie środowisku porasta obszary Madagaskaru. Ze względu na jej zdolności adaptacyjne do panujących warunków oraz rodzaju gleby, rozprzestrzeniła się w wielu rejonach świata jako gatunek inwazyjny.

Jak wygląda żyworódka pierzasta?

Stosowana w ziołolecznictwie doskonale adaptuje się do warunków glebowych oraz środowiskowych. Naturalnie, czyli na terenach Madagaskaru, jej pędy wzrastają do wysokości około dwóch metrów, jednak uprawiana w doniczce osiąga jedynie kilkadziesiąt centymetrów.

Gatunek ten wytwarza mięsiste łodygi, które rosną pojedynczo i nie rozgałęziają się. Liście charakteryzują się grubym, pierzastodzielnym pokrojem, a ich brzegi są delikatnie pofalowane. Wybarwiają się na intensywny, zielony kolor, a wystawione na promieniowanie słoneczne przybierają ciekawy, purpurowy odcień.

Późną jesienią na łodygach pojawiają się drobne, dzbanowate kwiaty, które zbierają się grupowo w efektowne, zwisające wierzchotki.

Uprawa Kalanchoe pinnata

W panującym w Polsce klimacie umiarkowanym żyworódkę można znaleźć w uprawie domowej. Kuzynka kaktusa wykorzystywana jest jako roślina doniczkowa (zwana też rozmnóżką), stanowiąc ozdobę domowych parapetów oraz balkonów. W ponurym, listopadowym czasie kwitnąca żyworódka doskonale ociepla wnętrze i dodaje im wesołej aury. Należy pamiętać, że nie lubi zbyt obfitego podlewania.

Żyworódka Daigremonta i wąskolistna

Co istotne, w świecie botaniki istnieje więcej popularnych gatunków zioła. Rośliną o zastosowaniu leczniczym jest żyworódka pierzasta. Może być jednak mylona z krewnymi – żyworódką wąskolistną (Kalanchoe delagoensis) lub żyworódką Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana). Należy na nią jednak bardzo uważać, gdyż jej liście są silnie trujące i mogą doprowadzić do zaburzenia homeostazy organizmu, a w konsekwencji pogorszenia się stanu zdrowia. 

Działanie żyworódki pierzastej – co zawierają liście?

Zastosowanie żyworódki pierzastej w medycynie naturalnej jest znane już od setek lat. Jej właściwości wynikają z wysokiej zawartości w jej liściach witamin, minerałów oraz związków chemicznych, które wykazują lecznicze działanie na organizm człowieka. 

 W liściach Kalanchoe znajdują się:

 • witamina C – to silny antyoksydant, który ochrania organizm przed starzeniem się, a dodatkowo wspomaga procesy gojenia się ran;
 • witaminy A, E oraz witaminy z grupy B;
 • związki mineralne: magnez, żelazo, potas, krzem, mangan, cynk oraz selen,
 • glikozydy – substancje wspierające funkcjonowanie serca i obniżające ciśnienie tętnicze krwi;
 • związki polifenolowe – o silnym działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne, a także wykazujące właściwości przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
 • związki steroidowe – substancje wykazujące zdolność do regulowania gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • flawonoidy – zapobiegają rozwijaniu się chorób cywilizacyjnych, a także wpływają na poprawę działania całego organizmu;
 • chalkony – wykazują silną aktywność przeciwzapalną.

Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej – co warto wiedzieć?

Żyworódka pierzasta z powodzeniem wykorzystywana jest w celu leczenia licznych dysfunkcji organizmu ludzkiego. Wyciąg z niej może być stosowany wewnętrznie w postaci przyrządzonego z rośliny soku lub w formie suplementu diety. Odpowiednie przetworzenie liści żyworódki pozwala na zachowanie wszelkich cennych składników, które posiadają prozdrowotny wpływ na ustrój.

Najważniejszymi własciwościami żyworódki są:

 • Działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz przeciwgrzybicze

Roślina zawiera substancje o silnym działaniu, więc może być stosowana w celu leczenia zakażeń organizmu w roli naturalnego antybiotyku. Jej szczególne działanie widoczne jest podczas rekonwalescencji po przebytym zakażeniu bakteriami ropotwórczymi, czyli gronkowcami oraz paciorkowcami.

 • Działanie przeciwzapalne

Taką aktywność wykazuje sok z żyworódki lub ekstrakt z jej liści. Wynika to z obecności substancji mającej zdolność do hamowania toczących się procesów zapalnych poprzez niszczenie wytwarzanych przez bakterie toksyn. Dodatkowo, posiada zdolność do zmniejszania miejscowych przekrwień i obrzęków, co jest pomocne w schorzeniach aparatu ruchu.

 • Działanie regenerujące

Żyworódka wykazuje zdolność do przyspieszania regeneracji trudno gojących się ran oraz innych uszkodzeń naskórka. Stosowanie jej na skaleczenie prowadzi do szybkiego oczyszczania z ropy oraz martwych tkanek, a po zakończeniu procesu rekonwalescencyjnego powala na znaczne zmniejszenie widoczności blizn. 

 • Właściwości immunostymulujące

Liście żyworódki składają się z licznych witamin, zwłaszcza witaminy C. Zapewnienie odpowiedniego ich poziomu skutkuje poprawą odporności organizmu.

 • Lecznicze działanie na układ oddechowy

Roślina jest pomocna w leczeniu astmy oskrzelowej oraz alergii. Dodatkowo, sok z rośliny może być wypijany podczas zachorowania na zapalenie płuc i anginę.

 • Wspieranie leczenia schorzeń jamy ustnej oraz gardła

Żyworódka wyróżnia się silnym działaniem przeciwbakteryjnym oraz łagodzącym stany zapalne, dlatego jest doskonałym środkiem wspierającym odbudowę błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Sok z niej stanowi skuteczną pomoc w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej, zapalenia dziąseł, a także migdałków. 

Popularne jest ponadto przygotowywanie nalewki na bazie żyworódki i spirytusu. Sprawdza się ona w leczeniu bólu gardła i chrypki. Roślina stabilizuje również poziom cukru we krwi.

Na co maść z żyworódki?

Żyworódka jest rośliną leczniczą, która może być stosowana również zewnętrznie. Jej liście najczęściej przerabiane są na okłady lub maść. Znajdują one zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych, np. trądziku, wrzodów skórnych, a nawet odleżyn. 

Możliwość wykorzystania rośliny jest dość obszerne. Znawcy medycyny naturalnej uważają, że jest szczególnie pomocna w:

 • dezynfekcji niewielkich ran na skórze,
 • przyspieszeniu procesu gojenia się ran,
 • łagodzeniu podrażnień skóry,
 • zmniejszeniu widoczności świeżych blizn,
 • hamowaniu procesu starzenia się skóry,
 • łagodzeniu objawów związanych ze schorzeniami układu ruchowego, jak zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowe, a także łagodzenie bólu reumatycznego.

 Zewnętrzne zastosowanie żyworódki pierzastej 

Żyworódka posiada bardzo szerokie spektrum działania. Jak stosować ją zewnętrznie?

 • Aplikacja na włosy

Wyciąg lub ekstrakt z Kalanchoe może być stosowany do pielęgnacji włosów. Regularna aplikacja pozwala na poprawę ich kondycji, a także wzmocnienie cebulek i mieszków włosowych. Wcieranie wyciągu z żyworódki pomaga zahamować wypadanie włosów, a także regenerować skórę głowy i zmniejszać nasilanie łupieżu. 

 • Maść na skórę i okłady z nasączonej gazy

Maść z żyworódki jest doskonałym remedium na wszelkie dolegliwości skórne. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości witamin, minerałów i związków chemicznych. Można ją aplikować podczas walki ze zmianami na skórze, trądzikiem, egzemą, a także atopowym zapaleniem skóry. Łagodzi ponadto oparzenia słoneczne oraz zmniejszania widoczności blizn, zwłaszcza tych świeżo powstałych.

Maść i sok z żyworódki – czy warto stosować roślinę?

Żyworódka pierzasta nie bez powodu jest wykorzystywana już od setek lat. Wysoka zawartość bioaktywnych związków sprzyja łagodzeniu licznych dolegliwości, a jej przyjmowanie nie wiąże się z występowaniem niepożądanych skutków ubocznych. Ekstrakt z rośliny, maść oraz sok dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu oraz są bardzo pomocne w leczeniu wszelkich zmian dermatologicznych. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel