Żyworódka pierzasta – zastosowanie i właściwości lecznicze rośliny
Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) jest sukulentem blisko spokrewnionym z aloesem. Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów oraz związków chemicznych w jej liściach, wykazuje liczne właściwości lecznicze. Jest doceniana oraz wykorzystywana przez miłośników ziołolecznictwa i medycyny naturalnej, a ekstrakt z niej można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Liście żyworódki obfitują w witaminę C i inne dobroczynne związki, które odpowiadają za silne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Okłady z niej wspierają procesy regeneracji skóry, a także łagodzą dolegliwości bólowe przy chorobach obejmujących układ ruchu. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak stosować żyworódkę?
Żyworódka pierzasta – podstawowe informacje
Naturalne metody terapeutyczne oraz wykorzystywanie ziół i ekstraktów roślinnych jest coraz bardziej popularne. Ziołolecznicy wykorzystują bogate w witaminy, sole mineralne oraz związki chemiczne rośliny, których wyciągi i ekstrakty charakteryzują się silnymi działaniami prozdrowotnymi i wspierającym naturalne funkcjonowanie organizmu.
Żyworódka to roślina, która zgodnie z wiedzą botaniczną należy do licznej rodziny sukulentów, dlatego też wykazuje właściwości zbliżone do aloesu. W całkowicie naturalnym dla siebie środowisku porasta obszary Madagaskaru. Ze względu na jej zdolności adaptacyjne do panujących warunków oraz rodzaju gleby, rozprzestrzeniła się w wielu rejonach świata jako gatunek inwazyjny.
Jak wygląda żyworódka pierzasta?
Stosowana w ziołolecznictwie doskonale adaptuje się do warunków glebowych oraz środowiskowych. Naturalnie, czyli na terenach Madagaskaru, jej pędy wzrastają do wysokości około dwóch metrów, jednak uprawiana w doniczce osiąga jedynie kilkadziesiąt centymetrów.
Gatunek ten wytwarza mięsiste łodygi, które rosną pojedynczo i nie rozgałęziają się. Liście charakteryzują się grubym, pierzastodzielnym pokrojem, a ich brzegi są delikatnie pofalowane. Wybarwiają się na intensywny, zielony kolor, a wystawione na promieniowanie słoneczne przybierają ciekawy, purpurowy odcień.
Późną jesienią na łodygach pojawiają się drobne, dzbanowate kwiaty, które zbierają się grupowo w efektowne, zwisające wierzchotki.
Uprawa Kalanchoe pinnata
W panującym w Polsce klimacie umiarkowanym żyworódkę można znaleźć w uprawie domowej. Kuzynka kaktusa wykorzystywana jest jako roślina doniczkowa (zwana też rozmnóżką), stanowiąc ozdobę domowych parapetów oraz balkonów. W ponurym, listopadowym czasie kwitnąca żyworódka doskonale ociepla wnętrze i dodaje im wesołej aury. Należy pamiętać, że nie lubi zbyt obfitego podlewania.
Żyworódka Daigremonta i wąskolistna
Co istotne, w świecie botaniki istnieje więcej popularnych gatunków zioła. Rośliną o zastosowaniu leczniczym jest żyworódka pierzasta. Może być jednak mylona z krewnymi – żyworódką wąskolistną (Kalanchoe delagoensis) lub żyworódką Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana). Należy na nią jednak bardzo uważać, gdyż jej liście są silnie trujące i mogą doprowadzić do zaburzenia homeostazy organizmu, a w konsekwencji pogorszenia się stanu zdrowia.
Działanie żyworódki pierzastej – co zawierają liście?
Zastosowanie żyworódki pierzastej w medycynie naturalnej jest znane już od setek lat. Jej właściwości wynikają z wysokiej zawartości w jej liściach witamin, minerałów oraz związków chemicznych, które wykazują lecznicze działanie na organizm człowieka.
W liściach Kalanchoe znajdują się:
- witamina C – to silny antyoksydant, który ochrania organizm przed starzeniem się, a dodatkowo wspomaga procesy gojenia się ran;
- witaminy A, E oraz witaminy z grupy B;
- związki mineralne: magnez, żelazo, potas, krzem, mangan, cynk oraz selen,
- glikozydy – substancje wspierające funkcjonowanie serca i obniżające ciśnienie tętnicze krwi;
- związki polifenolowe – o silnym działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne, a także wykazujące właściwości przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze;
- związki steroidowe – substancje wykazujące zdolność do regulowania gospodarki wodno-elektrolitowej;
- flawonoidy – zapobiegają rozwijaniu się chorób cywilizacyjnych, a także wpływają na poprawę działania całego organizmu;
- chalkony – wykazują silną aktywność przeciwzapalną.
Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej – co warto wiedzieć?
Żyworódka pierzasta z powodzeniem wykorzystywana jest w celu leczenia licznych dysfunkcji organizmu ludzkiego. Wyciąg z niej może być stosowany wewnętrznie w postaci przyrządzonego z rośliny soku lub w formie suplementu diety. Odpowiednie przetworzenie liści żyworódki pozwala na zachowanie wszelkich cennych składników, które posiadają prozdrowotny wpływ na ustrój.
Najważniejszymi własciwościami żyworódki są:
- Działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz przeciwgrzybicze
Roślina zawiera substancje o silnym działaniu, więc może być stosowana w celu leczenia zakażeń organizmu w roli naturalnego antybiotyku. Jej szczególne działanie widoczne jest podczas rekonwalescencji po przebytym zakażeniu bakteriami ropotwórczymi, czyli gronkowcami oraz paciorkowcami.
- Działanie przeciwzapalne
Taką aktywność wykazuje sok z żyworódki lub ekstrakt z jej liści. Wynika to z obecności substancji mającej zdolność do hamowania toczących się procesów zapalnych poprzez niszczenie wytwarzanych przez bakterie toksyn. Dodatkowo, posiada zdolność do zmniejszania miejscowych przekrwień i obrzęków, co jest pomocne w schorzeniach aparatu ruchu.
- Działanie regenerujące
Żyworódka wykazuje zdolność do przyspieszania regeneracji trudno gojących się ran oraz innych uszkodzeń naskórka. Stosowanie jej na skaleczenie prowadzi do szybkiego oczyszczania z ropy oraz martwych tkanek, a po zakończeniu procesu rekonwalescencyjnego powala na znaczne zmniejszenie widoczności blizn.
- Właściwości immunostymulujące
Liście żyworódki składają się z licznych witamin, zwłaszcza witaminy C. Zapewnienie odpowiedniego ich poziomu skutkuje poprawą odporności organizmu.
- Lecznicze działanie na układ oddechowy
Roślina jest pomocna w leczeniu astmy oskrzelowej oraz alergii. Dodatkowo, sok z rośliny może być wypijany podczas zachorowania na zapalenie płuc i anginę.
- Wspieranie leczenia schorzeń jamy ustnej oraz gardła
Żyworódka wyróżnia się silnym działaniem przeciwbakteryjnym oraz łagodzącym stany zapalne, dlatego jest doskonałym środkiem wspierającym odbudowę błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Sok z niej stanowi skuteczną pomoc w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej, zapalenia dziąseł, a także migdałków.
Popularne jest ponadto przygotowywanie nalewki na bazie żyworódki i spirytusu. Sprawdza się ona w leczeniu bólu gardła i chrypki. Roślina stabilizuje również poziom cukru we krwi.
Na co maść z żyworódki?
Żyworódka jest rośliną leczniczą, która może być stosowana również zewnętrznie. Jej liście najczęściej przerabiane są na okłady lub maść. Znajdują one zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych, np. trądziku, wrzodów skórnych, a nawet odleżyn.
Możliwość wykorzystania rośliny jest dość obszerne. Znawcy medycyny naturalnej uważają, że jest szczególnie pomocna w:
- dezynfekcji niewielkich ran na skórze,
- przyspieszeniu procesu gojenia się ran,
- łagodzeniu podrażnień skóry,
- zmniejszeniu widoczności świeżych blizn,
- hamowaniu procesu starzenia się skóry,
- łagodzeniu objawów związanych ze schorzeniami układu ruchowego, jak zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowe, a także łagodzenie bólu reumatycznego.
Zewnętrzne zastosowanie żyworódki pierzastej
Żyworódka posiada bardzo szerokie spektrum działania. Jak stosować ją zewnętrznie?
- Aplikacja na włosy
Wyciąg lub ekstrakt z Kalanchoe może być stosowany do pielęgnacji włosów. Regularna aplikacja pozwala na poprawę ich kondycji, a także wzmocnienie cebulek i mieszków włosowych. Wcieranie wyciągu z żyworódki pomaga zahamować wypadanie włosów, a także regenerować skórę głowy i zmniejszać nasilanie łupieżu.
- Maść na skórę i okłady z nasączonej gazy
Maść z żyworódki jest doskonałym remedium na wszelkie dolegliwości skórne. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości witamin, minerałów i związków chemicznych. Można ją aplikować podczas walki ze zmianami na skórze, trądzikiem, egzemą, a także atopowym zapaleniem skóry. Łagodzi ponadto oparzenia słoneczne oraz zmniejszania widoczności blizn, zwłaszcza tych świeżo powstałych.
Maść i sok z żyworódki – czy warto stosować roślinę?
Żyworódka pierzasta nie bez powodu jest wykorzystywana już od setek lat. Wysoka zawartość bioaktywnych związków sprzyja łagodzeniu licznych dolegliwości, a jej przyjmowanie nie wiąże się z występowaniem niepożądanych skutków ubocznych. Ekstrakt z rośliny, maść oraz sok dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu oraz są bardzo pomocne w leczeniu wszelkich zmian dermatologicznych.