Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Która oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

2021-10-15
Która oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

Oliwa z oliwek do smażenia? To nieodłączny element kuchni śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Wykorzystywana jest tam przede wszystkim jako dodatek do pysznych sałatek, pizzy, pieczywa, a także jako olej do smażenia. Jednak czy smażenie na oliwie z oliwek jest zdrowe? To zależy od jej gatunku i jakości. Która wobec tego nadaje się na patelnię? 

Przeczytaj także: Jaka mąka do pizzy jest najlepsza? Czy musi zawierać gluten? Poznaj sekret prawdziwej włoskiej pizzy

Czy można smażyć na oliwie z oliwek?

Mimo że smażenie nie należy do najzdrowszych metod przyrządzania posiłków, to jednak wiele w tym zakresie zależy od konkretnego rodzaju wykorzystywanego do smażenia oleju. Dietetycy twierdzą, że najlepiej sprawdzają się w tym celu olej rzepakowy oraz oliwa – jednak nie każda! A zatem jaka jest najlepsza oliwa z oliwek do smażenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw wymienić podstawowe rodzaje oliwy z oliwek.

Jakie są rodzaje oliwy? 

O jakości, zastosowaniu, smaku oraz wartościach odżywczych i zdrowotnych poszczególnych typów oliwy decydują przede wszystkim: konkretna odmiana oliwek i sposób ich uprawy, stopień dojrzałości, a także metody zbiorów, tłoczenia i w końcu transportu. Oto najczęściej spotykane kategorie:

  • Extra virgin – to produkt najwyższej jakości, z pierwszego tłoczenia, spełniający wygórowane normy produkcji, niepoddawana obróbce chemicznej, posiadająca duże ilości witaminy E i polifenoli oraz bardzo mały stopień kwasowości (poniżej 0,8%).
  • Virgin – charakteryzuje się wciąż wysoką jakością, jednak jest gatunkowo gorsza od kategorii extra virgin, jest również mniej aromatyczna, a jej poziom kwasowości ma wartość 0,8-2%. 
  • Lampante – ze względu na wysoką kwasowość (powyżej 3,3%), nie jest przeznaczona do spożycia na surowo, wymaga ona tak zwanej rafinacji (powstaje wówczas oliwa rafinowana).
  • Sansa – to oliwa produkowana z wytłoków oliwnych (resztek oliwek, pestek), również poddawana jest procesowi rafinacji i nie posiada zbyt wielu właściwości odżywczych i smakowych.

Oliwa extra virgin do smażenia  – dlaczego warto wybrać właśnie ją?

Ze względu na swoją najwyższą jakość i pieczołowicie kontrolowany, naturalny proces produkcji, najbardziej odpowiednią do smażenia jest oliwa extra virgin. Z kolei smażenie na oliwie rafinowanej lub tej z wytłoczyn może się wiązać z niższym poziomem wartości odżywczych przygotowywanej na patelni potrawy.  

Wiele badań naukowych pokazuje, że smażenie na oliwie jest nie tylko nieszkodliwe dla zdrowia, ale także jest to jedna z lepszych opcji zdrowotnych, obok oleju rzepakowego. Przy obróbce cieplnej oliwa zachowuje wiele ze swoich korzystnych dla organizmu właściwości odżywczych i jednocześnie – jako jedyny z olejów roślinnych – nie wytwarza szkodliwych związków chemicznych. Zwiększa natomiast poziom przeciwutleniaczy w smażonych na niej warzywach.

Jest przy tym bardzo ekonomiczna – już jej niewielka ilość wystarcza do wypełnienia powierzchni patelni, ponieważ wraz z rosnącą temperaturą, znacząco zwiększa się jej objętość.

A co smażyć na oliwie? Nie mu tu żadnych ograniczeń, jednak najlepiej sprawdza się w tej roli przy mięsie, rybach i warzywach.  

Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek

Dobrej jakości oliwa z oliwek posiada wiele korzystnych dla zdrowia naturalnych substancji. Należą do nich przede wszystkim kwasy omega-3 i omega-6, kwas oleinowy, przeciwutleniacze oraz witaminy (E, K, A, D, F). Sprawiają one, że oliwa – szczególnie ta spożywana na surowo, na przykład jako dodatek do sałatek – poprawia funkcjonowanie organizmu.

Wśród dobroczynnych skutków jej regularnego spożywania mogą się znaleźć:

  • Poprawa działania układu krążenia. 
  • Obniżenie poziomu złego cholesterolu.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre poważne choroby, między innymi na nowotwory, udar mózgu, osteoporozę czy chorobę Alzheimera. 

Gdzie kupić najlepszą oliwę?

Dobrej jakości oliwę z pierwszego tłoczenia nabyć można zarówno w popularnych marketach czy dyskontach, jak i sklepach z ze zdrową żywnością. Niewątpliwą zaletą kupowania w tych ostatnich jest możliwość zasięgnięcia wielu informacji o produkcie. Dotyczyć to może jego pochodzenia, terminu zbiorów czy gatunku oliwek, z których oliwa była tłoczona. Produkty z asortymentu Arkana Smaku mają ponadto gwarantujące ich najwyższą jakość certyfikaty, a ich wybór jest o wiele większy niż w zwykłym sklepie spożywczym.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel