Gofry i inne przepisy fit z mąki jaglanej - smaczne i zdrowe
Gofry fit? Z mąki jaglanej zrobisz coś, co wydawało się niemożliwe! Lekkie i smaczne, puszyste - idealne!
Proso to jedna z najstarszych roślin uprawnych - było znane już w starożytnych Chin. Po latach odstawienia jej na bok wraca na stoły. Jest lekkostrawna, działa jak probiotyk, nie zakwasza organizmu, poprawia pracę umysłu i jakość snu, koi nerwy, ma właściwości antyoksydacyjne i jest bezglutenowa.
Jeżeli domownicy mają dość jaglanki, to kaszę można zamienić na mąkę jaglaną, którą można wykorzystywać w najróżniejszych przepisach. Mąka ta jest doskonała w smaku, lekko słodkawa i orzechowa, więc najlepiej sprawdza się we wszelkiego rodzaju placuszkach, ciastach i ciasteczkach.
Właściwości i zastosowanie mąki jaglanej
Mąka jaglana zawiera sporo białka: ok. 12 g, ok. 4 g tłuszczu, pozostała część to węglowodany, w tym 6 g błonnika pokarmowego. Dostarcza organizmowi dużą dawkę kalorii w krótkim czasie i wspiera prawidłową przemianę materii, dlatego jest idealna dla sportowców, dzieci czy osób starszych z dolegliwościami przewodu pokarmowego.
Osoby na diecie mogą ją spożywać, ale powinny zachować umiar. Spożywając produkty przygotowane na bazie tej mąki, dostarczamy naszemu organizmowi białka, wapnia, fosforu, cynku, potasu i żelaza. Ziarno prosa raczej nie wywołuje reakcji alergicznych. To produkt, z którego bez obaw mogą korzystać osoby nietolerujące glutenu.
Mąka jaglana to także źródło lecytyny, która wspomaga pracę całego organizmu, jest skarbnicą witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP), folacyny, kwasu pantotenowego i biotyny. Dla urody bardzo cenny pierwiastkiem jest krzem. Dzięki tej mące można zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci.
Gofry fit z mąki jaglanej
Z gofrów najbardziej cieszą się dzieci. Jednak produkty sprzedawane w sklepach dalekie są od zdrowotnego ideału. Zdecydowanie lepiej zrobić je w domu i podawać je z ulubionymi dodatkami. Gofry fit z mąki jaglanej to zdrowa i równie pyszna wersja popularnej przekąski. Do wykonania takiego przysmaku potrzebne są:
- szklanka mąki jaglanej 250 g
- szklanka kaszy jaglanej ugotowanej
- 2,5 łyżki oleju kokosowego o płynnej konsystencji
- 3 jajka
- 3/4 szklanki mleka sojowego
- 3 łyżki cukru trzcinowego/ ksylitolu lub erytrolu
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody
- laska wanilii/ cukier wanilinowy
- olej kokosowy do zwilżenia gofrownicy
Jako dodatków można użyć śmietany, owoców, gorzkiej czekolady wegańskiej lub cukru pudru. Przygotowanie:
- Wykonanie potrawy zaczynamy ubicia piany z białek.
- Później blendujemy żółtka, mleko, ugotowaną kaszę jaglaną, wanilię i olej na gładką masę i łączymy z białkami, lekko mieszając.
- Mąkę, proszek i sodę trzeba dobrze wymieszać i powoli mieszając przesypać do masy z jajek i kaszy.
- Gofry smaży się na zwilżonej olejem kokosowym gofrownicy i układa obok siebie na kratce. Wtedy stają się bardziej chrupiące, a dzieci wręcz nie mogą doczekać się, aby spróbować przysmaku.
Gofry z mąki jaglanej najlepiej smakują ze śmietaną i owocami. Można je polać czekoladą. Należy je podawać na ciepło. Przepis na jaglane słodkości sprawdza się zawsze – domownicy i goście są zachwyceni.
Przeczytaj także: Przepis na gofry z mąki ryżowej
Placki z mąki jaglanej
Gofry z mąki jaglanej to nie jedyna przekąska, którą z niej stworzymy! Jest to świetny dodatek do wypieków, ponieważ sprawia, że ciasta i ciasteczka są zdrowsze i można je jeść bez obawy o sylwetkę. Można też upiec z niej chleb lub placki. Daniem niespodzianką nawet na obiad mogą być wytrawne gofry lub też placki z mąki jaglanej, które są potrawą bezglutenową. Do przyrządzenia tych drugich należy przygotować następujące składniki:
- mąkę jaglana – 100 g
- jogurt naturalny gęsty – 100 g
- jajko
- ½ łyżki oleju rzepakowego
- siemię lniane – 1 łyżka
- banan – 1 sztuka
Mąkę z bananem, jajkiem i siemieniem lnianym miksujemy na gładką masę i na mocno rozgrzanej patelni smażmy je na rumiano. Podajemy z jogurtem i ulubionymi owocami (np. malinami, borówkami, truskawkami). Taki obiadek zje nawet dziecko, które na co dzień marudzi podczas posiłków.
Omlet
Będąc na diecie bezglutenowej, nie trzeba rezygnować z ulubionych omletów. Wystarczy zmienić mąkę na jaglaną. To dobry pomysł, ponieważ nie ma ona glutenu. Wystarczy ubić białka na pianę, dodać żółtka, mąkę i łyżeczkę proszku do pieczenia. Omlety smaży się na sklarowanym maśle. Gotowe należy przełożyć na talerz i polać je miodem lub syropem klonowym. Można całość posypać orzechami lub udekorować owocami.
Zdrowa kuchnia jest smaczna i bogata w składniki odżywcze. Nie trzeba zmieniać radykalnie swoich przyzwyczajeń kulinarnych, aby zdrowo odżywiać się i czuć się dobrze w swoim ciele. Wystarczy zacząć od ograniczenia używania mąki pszennej i zastąpienia jej zdrowszymi zamiennikami, np.: jaglaną, mąką migdałową lub razową. Potrawy na pewno zyskają ciekawy smak, a osoba gotująca zdobędzie nowe doświadczenia kulinarne.