Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Mąka migdałowa

( ilość produktów: 10 )

Mąka migdałowa to tak naprawdę zmielone na drobny proszek orzechy migdałowca, czyli migdały. Jednak jak nazwa sugeruje, można używać jej w kuchni zamiast tradycyjnej mąki pszennej.

Dostarcza ona cennych substancji odżywczych oraz jest zalecana przez dietetyków dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, w szczególności związanymi z układem krążenia. Migdały są bogate w jednonasycone kwasy tłuszczowe oraz mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zarówno uchronią Cię przed wysokim cholesterolem, jak i zadbają o piękny wygląd Twojej cery.

MarkaMarka
Przedziały cenowePrzedziały cenowe
Certyfikat BIOCertyfikat BIO
Bez glutenuBez glutenu
WegańskiWegański
WegetariańskiWegetariański
CenaCena
-

Gdzie kupić mąkę migdałową?

Mąkę migdałową możemy kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Jest to produkt dość trudno dostępny i dotychczas mało popularny, dlatego jeszcze nie dostaniemy go w większości małych sklepów osiedlowych. 

Jak zrobić mąkę migdałową w domu?

Jej zrobienie jest banalnie proste. Wystarczy dobrze wszystko zaplanować i poświęcić trochę czasu, a uzyskamy pięknie pachnącą i smaczną mączkę domowej roboty. Wystarczy kupić dowolną ilość migdałów, w zależności od potrzeb i pojemności urządzenia typu blender, który będzie potrzebny do zrobienia mąki.

Zakupione migdały ekologiczne moczymy w wodzie na około 12 godzin, po tym czasie wylewamy wodę i osuszone ręcznikiem papierowym wrzucamy do blendera. Bardzo ważne jest, aby były zupełnie suche, dlatego warto odczekać około godziny po wyjęciu ich z wody. W celu przyspieszenia tego procesu możemy włożyć migdały do piekarnika na 10 minut w 180 stopniach Celsjusza.

Następnie wrzucamy je do blendera, blendujemy na najwyższych obrotach. Co kilkanaście sekund wyłączamy blender i ściągamy większe kawałki ze ścianek. Powtarzajmy proces 4 - 7 razy. Po tym czasie mączka jest gotowa!

Wartość odżywcza mąki migdałowej

Naturalne jest, że wartości odżywcze mąki migdałowej są takie same jak wartości odżywcze samych migdałów. Zatem wartości mączki odnoszą się również do niezmielonych i nienamoczonych jeszcze orzechów.

100 g produktu zawiera około:

  • 52 tłuszczu
  • 600 kcal
  • 10 g węglowodanów
  • 11 g błonnika
  • 22 g białka
  • 4 g kwasów tłuszczowych nasyconych

W migdałach znajdziemy wiele cennych i niekiedy trudno dostępnych witamin i minerałów, między innym: witaminę B2, witaminę E, witaminę A, potas, ryboflawinę, tiaminę, kwas foliowy, żelazo, magnez oraz cynk.

Dzięki powyższym właściwościom mąka ta jest świetnym zamiennikiem dla mąki pszennej, jeśli chcemy obniżyć ciśnienie krwi albo ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Migdały mają niski indeks glikemiczny (15), dlatego jest to bezpieczna przekąska dla diabetyków.

Do czego jej używać?

Mąka migdałowa jest z natury słodka, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się jako zamiennik mąki pszennej w deserach. Niech nie powstrzyma Cię to przed wypróbowaniem jej także w daniach wytrawnych! Poniżej znajdziesz kilka przykładów ciekawych zastosowań mąki z mielonych migdałów.

Desery z mąki migdałowej

  1. Kulki mocy - czyli odpowiedniki popularnych Raffaello czy Ferrero Rocher, do ich zrobienia wystarczą namoczone migdały, mączka migdałowa, wiórki kokosowe, olej kokosowy i dowolne masło orzechowe. Z otrzymanej gładkiej masy formujemy kulki i wstawiamy je na godzinę do lodówki do zastygnięcia.
  2. Naleśniki - w tym przepisie stosujemy standardowe proporcje mleka i mąki, z tym że oczywiście zamiast mąki pszennej dodajemy mąkę migdałową, w przypadku mąki domowej roboty ważne, by była ona jak najdrobniej zmielona. W naleśnikach jajko możemy zastąpić namoczonym siemieniem lnianym - na 2 łyżki siemienia lnianego dodajemy ok. 5 łyżek ciepłej wody i odstawiamy do napęcznienia.

Mąka migdałowa w daniach słonych

  1. Do panierowania mięs, ryb i tofu - zamiast bułki tartej.
  2. Do zagęszczana i zabielania zup i sosów - zamiast mąki pszennej.
  3. Chleb - zrób chleb używając 2/3 mąki migdałowej i 1/3 innego typu mąki - np. orkiszowej.

Możesz śmiało eksperymentować w kuchni z tym rodzajem mąki. Ma lekko słodki smak, który w razie potrzeby możesz skorygować za pomocą niewielkiej ilości soli lub innych przypraw. Skoro już wiesz, gdzie tę mąkę kupić, jak oraz co z nią zrobić, a także ile dobrego może dla Ciebie zdziałać, to czas sprawdzić to wszystko w praktyce!

pixel