Dania z kimchi w Twojej kuchni! Poznaj najlepsze przepisy!
Kimchi to jedno z najzdrowszych dań świata. Procedura jego przygotowania została wypisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi oraz właściwościom zdrowotnym podbiło serca i brzuchy mistrzów kuchni i smakoszy na całym świecie.
Kwaśne, pikantne i słone – aż w tylu opcjach przyrządzają je Koreańczycy. Chwalą sobie to danie jako przystawkę, dodatek do dania głównego, a nawet składnik zalewajek oraz gulaszy. W każdej części Korei przygotowuje się je trochę inaczej, używając innych rodzajów kapusty, różnych przypraw, a czasem także zupełnie nowych warzyw. To właśnie w wielości przepisów tkwi sekret tego dania i jego oryginalność.
Rodzinne przygotowywanie
Zapracowani Koreańczycy tuż przed zimą zatrzymują się z codziennej gonitwy, kupują składniki i rozpoczynają domową produkcję tego przysmaku, które później zjadają przez cały rok. To kulinarna tradycja Korei. Samodzielne robienie kimchi nazywa się gimjang i jest jednym z najważniejszych elementów tamtejszej kultury kulinarnej. Zresztą trudno się temu dziwić - ta niesamowita kiszona kapusta doczekała się w stolicy swojego muzeum!
Czym jest kimchi?
Słowo kimchi oznacza żywność fermentowana w mleku, czyli zmiękczana i zakwaszana przez pałeczki kwasu mlekowego (rodzaj bakterii beztlenowych, które żywią się skrobią w pożywieniu zanurzonym w solance). Powyższy proces nadaje potrawie kwaśny posmak, a także dodaje niektórych korzyści odżywczych. W koreańskiej kuchni wyróżnia się ponad 100 rodzajów.
Właściwości zdrowotne
Koreańczycy są znani z zamiłowania do zdrowej żywności i długowieczności. Nie ulega wątpliwości, że ich kulinarna duma - kimchi skupia w sobie całe bogactwo kuchni koreańskiej. Badania naukowe potwierdziły obserwacje Koreańczyków odnośnie wartości odżywczych specjału. Jest to potrawa bogata w błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty. Zapobiega zaparciom i nie dopuszcza do wysokiego poziomu cholesterolu.
Danie z kimchi zawiera mało kalorii i tłuszczu, więc jest idealne dla osób odchudzających się i dbających o zgrabną sylwetkę. Jedząc je, konsumuje się miliardy drobnoustrojów. Warto wiedzieć, że drobnoustroje przyczyniają się do dodatkowych korzyści zdrowotnych, gdy dotrą do przewodu pokarmowego. Jednak nie należy utożsamiać kimchi z probiotykami. Zawiera mnóstwo witaminy A, B, K i C. To również źródło minerałów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia, np.: magnezu, potasu i fosforu.
Dzięki obecności dobroczynnych bakterii poprawia trawienie i zwiększa odporność. Bakterie Lactobacillus hamują także rozwój bakterii chorobotwórczych, gdyż wytwarzają produkty przemiany „trujące” dla innych bakterii oraz wzmacniają organizm. Smakosze określają omawianą potrawę mianem „rakiety smaku”. Wystarczy do specjału dodać ryż lub zalać je azjatyckim bulionem, aby przeżyć eksplozję smaku i aromatów.
Kto nie może jeść kimchi?
Wydawać by się mogło, że nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania tak zdrowego i aromatycznego dania. A jednak, lekarze wskazują, że dla pewnych grup pacjentów dania z kimchi są przeciwwskazane. Zawiera ono bowiem duże ilości soli.
Dlatego osoby z nadciśnieniem, po udarze i z chorobami serca nie powinny sięgać po tak przyrządzoną kapustę. Wiele przepisów na dania z kimchi zawiera znaczną ilość czosnku, co u chorych z zespołem jelita drażliwego może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: wzdęcia, zaparcia lub biegunkę. Ze względu na dużą ilość ostrych przypraw, nie jest polecane dla osób zmagających się chorobami żołądka, jak refluks, choroba wrzodowa, a także dla kobiet karmiących piersią.
Klasyczny przepis na kimchi
W Polsce można już kupić je w sklepach, jednak o wiele lepiej przygotować je w domu. Każda gospodyni ma swoje przepisy na potrawę. Istnieje aż 100 różnych odmian dania, w których używa się wielu różnych składników. Warto jednak znać klasyczny przepis, a potem próbować dopasować przepis do swoich upodobań kulinarnych. Do przygotowania klasycznej wersji potrzebujemy:
- ok. 4 kg kapusty pekińskiej
- 3 sztuki marchewki
- 1 duży por
- 1 szklanka pokrojonej cebuli (ok. 2 sztuk)
- imbir
- 2-3 szklanki chilli gochugaru
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 szklanka sojowego sosu
- 1 szklanka soli
- ¼ szklanki cukru
- można dodać jedną łyżkę sosu rybnego i cukru
- Przygotowanie rozpoczynamy od solenia kapusty pekińskiej. Obcinamy białe rdzenie i kroimy ją na 8 części.
- Liście kapusty pekińskiej należy pokroić w poprzek i wrzucić do wiaderka. Kapustę dokładnie wypłukać w wiaderku, odsączyć i posypać szklanką soli. Moczenie trwa ok. 1,5 godziny.
- W tym czasie trzeba od czasu do czasu przełożyć ją na drugą stronę. Po zakończeniu solenia należy dokładnie wypłukać z nadmiaru soli.
- Marchewkę kroimy w słupki, pora w plasterki.
- Czosnek, imbir i cebulę miksujemy na jednolitą masę.
- Kolejnym etapem jest zrobienie pasty (kleiku). Robimy go z mieszanki mąki i wody w proporcji 1:8, lub 2 łyżek mąki na szklankę wody.
- Kleik do kimchi trzeba podgrzać przez kilka minut, ciągle mieszając, aż zgęstnieje.
- Do kleiku dodaje się ¼ szklanki cukru, gotujemy kilka minut i gdy zrobi się klarowny, odstawiamy go na bok do wystygnięcia.
- Następnie dodajemy sosy, cukier i przygotowane przyprawy. Dokładnie mieszamy.
- Dodać do kapusty przygotowaną pastę i pokrojoną dymkę. Zaleca się, aby ubrać gumową rękawiczkę do mieszania potrawy.
- Wymieszane kimchi należy przełożyć do słoików, ale nie zapełniać całych (zostawić około 3 cm wolnego miejsca). Lekko zakręcić i pozostawić na około 24 godziny w temperaturze pokojowej.
- Kapusta zaczyna fermentować i podnosi się do góry. Od czasu do czasu należy przemieszać kapustę widelcem i lekko ugnieść. Kapusta musi być pod płynem.
- Słoiki zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Następnie zakręcić i wstawić do lodówki, od czasu do czasu przemieszać. Po 5 – 6 dniach danie osiąga swoje największe walory smakowe.
Nie ma jednej receptury na kimchi, a powyższy przepis znawcy uznaje się za bazowy, który można dowolnie urozmaicać. Większość kucharzy i smakoszy ma swoje unikalne przepisy, które różnią się np. rodzajem dodanych warzyw i przypraw. Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj jest ostry. Zamiast papryki można dodać dużą ilość rzodkiewek. Stopień ostrości tej potrawy zależy od ilości dodanej specjalnej papryki chili:
- ok. 1 szklanki - średnio ostry
- ok. 2 szklanek - ostry
- ok. 2,5 szklanki - bardzo ostry
Co zrobić z kimchi?
Zimą, kiedy nie ma za dużego wyboru świeżych warzyw i wielu z nas odczuwa braki witamin, warto sięgnąć po kiszoną kapustę i to w różnych formach. Kimchi to skarbnica błonnika, witaminy C i karotenu. Dzięki zawartości ostrych przypraw dostarcza nie tylko witamin, ale także żelaza i wapnia. Chociaż to narodowe danie Koreańczyków, to większość składników jest u nas dostępnych i co najważniejsze - są to produkty tanie, znane także z kuchni polskiej.
Trudno jedynie dostać w sklepach koreańskie płatki chili – gochugaru, dla których w tej potrawie nie ma zastępstwa. Można je zamówić w dobrych sklepach internetowych, specjalizujących się w dostarczaniu zdrowej żywności. To jedno z najlepszych chili na świecie. Czyste płatki chili bez pestek mają idealny balans ostrości do smaku papryki i piękny ciemnoczerwony kolor.
To przede wszystkim baza do innych dań. Z czym jeść kimchi? Zdaniem smakoszy, tworzy świetną parę z wędzonym boczkiem, sprawdza się w sałatkach ze smażonym ryżem. Dodaje się go do cebulki z woka lub do zupy z tofu. Dodatkiem mogą być ostrygi, suszone krewetki, warzywa, a nawet owoce, takie jak jabłka, czy gruszki. Po kilku wykonaniach kimchi zazwyczaj dodaje się do przepisu bazowego swoje dodatki. Co zrobić z kimchi? Odpowiedź może być tylko jedna – ulubione danie. Przypadanie do gustu każdemu, kto lubi kapuściane wariacje, a kapustę w każdym rodzaju mógłby jeść codziennie. Azjatycka potrawa może być ciekawym urozmaiceniem tradycyjnej surówki. Jest to danie dla osób, które lubią ostrą kuchnię.
Jak jeść?
Wiele osób utożsamia kimchi z żywnością wegańską. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście są typowo wegańskie receptury i pasuje do wielu dań bezmięsnych i bez nabiału. Można je zjadać warzywami, np. ogórkiem, marchewką, bakłażanem, rzodkiewką, rzeżuchą, cebulą czy szpinakiem.
Może być jedzone jako samodzielna przystawka, a także dodatek do wielu potraw. Świetnie do różnego rodzaju zupy z kimchi, zwłaszcza na bazie warzywno-mięsnego bulionu. Jest też znakomitym dodatkiem do sałatek warzywnych i owocowych. Smakosze polecają sałatkę kimchi z dodatkiem ostrej pasty paprykowej, oleju sezamowego, soku z limonki, czosnku, kolendry oraz sezamu uprażonego na patelni.
Przepisy na dania z kimchi
Jest spożywane jako dodatek. Przepisy na dania z kimchi to pomysły na zdrowy posiłek dla każdego, kto lubi ostrą i aromatyczną kuchnię. Nawet hamburgery mogą być zdrowe, jeżeli są przygotowane w domu. Wtedy możemy do nich dołożyć aromatyczne, domowe kimchi i danie zyskuje na smaku.
Hamburgery
Do wykonania hamburgerów z kimchi potrzebujemy:
- 500 g mielonej wołowiny
- 4 bułki
- 2 pomidory
- 100 g dowolnego kimchi
- 1 cebula
- 30-40 ml sosu sojowego
- 10 ml sosu rybnego
- liście sałaty
- musztarda
- majonez
Można jeszcze dodać: ser cheddar, grzyby shiitake, ostrą papryczką, sałatę lodową, plastry ogórka, pieprz cayenne .
Kimchi bardzo drobno kroimy. Zabieramy się za przygotowanie mięsa - doprawiamy sosami. Dodajemy kimchi i dokładnie mieszamy, po czym wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Z mięsa formujemy 4 kotlety i podsmażamy na patelni do ulubionego stopnia wysmażenia. W międzyczasie myjemy i osuszamy pomidory, cebulę oraz sałatę lub któryś z pozostałych dodatków wymienionych w przepisie. Następnie składamy burgery. Spód bułki smarujemy musztardą lub majonezem, nakładamy sałatę, kotlet i ulubione dodatki.
Makaron z kimchi
Kuchnia azjatycka nie może obejść się bez makaronu sojowego czy też makaronu ryżowego. Przepisów na dania z kimchi z wykorzystaniem tego makaronu nie brakuje i na pewno każdy znajdzie swój smak. Do przygotowania dania potrzebujemy:
- 200 g makaronu
- 4-8 łyżek kimchi
- garść zielonego groszku
- garść kukurydzy z puszki
- 2 jajka
- szczypta czarnego sezamu
- pęczek świeżej kolendry
Makaron gotujemy i odcedzamy, mieszamy z kimchi. Odcedzamy z zalewy groszek i kukurydzę. Gotujemy jajka na twardo, obieramy je, kroimy w dowolny sposób i dodajemy do potrawy. Doprawiamy i posypujemy kolendrą. Danie można podać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeżeli chcemy, aby było bardziej „azjatyckie” to można je doprawić ostrą papryką i dodać tofu.
Ryż z kimchi
Azja słynie z zamiłowania do ryżu. Danie można przygotować z dodatkiem ryżu i w pełni poczuć smak i aromat wschodu. Potrzebujemy:
- 2 cebule
- 1 szklanka kimchi
- 1 kostka tofu naturalnego
- 200 g ryżu brązowego
- sojowy sos do smaku
- olej do smażenia
- ew. łyżkę pokruszonych alg (np. kombu lub algi wakame)
- szczypiorek do posypania
- sezam
Ryż po koreańsku z kimchi jest łatwy w przygotowaniu i tak smaczny, że potrawy na pewno nie wystarczy na obiad na następny dzień. Ulubiony ryż gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Na patelni podsmażamy cebulę i pokruszone algi. Dodajemy pokrojone tofu, kapustę, podlewamy sosem z soi i dodajemy ugotowany ryż. Smażymy przez chwilę wszystkie składniki i posypujemy szczypiorkiem lub sezamem.
Połączenie kuchni polskiej z koreańską - jajecznica z kimchi
Jajecznica nie musi być nudna - można ją dowolnie urozmaicić. Polacy od wieków znani są z łączenia różnych kuchni. Znane są elementy kuchni niemieckiej, tureckiej, rosyjskiej, włoskiej, ukraińskiej, francuskiej czy hiszpańskiej. Modna stała się kuchnia azjatycka, a wraz z nią odkrywanie nowych smaków wynikające z łączenia ze sobą różnorodnych składników i tworzenia nowych wersji znanych potraw.
Polacy lubią wszelkie kiszonki, więc szybko zaakceptowali kimchi i wykorzystują je na swój oryginalny sposób. Jednym z przykładów dań, które wykorzystuje doświadczenia tych dwóch kuchni, jest jajecznica. Do wykonania tej potrawy potrzebujemy:
- 3 jajka
- sól i pieprz
- 1 łyżka oliwy
- ½ ząbka czosnku, posiekanego
- 1 łyżeczka drobno posiekanej szalotki
- 3 grzyby shiitake, pokrojone (można je zastąpić naszymi grzybami leśnymi lub pieczarkami)
- garść szpinaku
- 2 łyżki kimchi, drobno pokrojonego
- mała garść fioletowego jarmużu, pokrojonego na 3-cm kawałki
- mała garść szczypiorku, drobno pokrojonego, do podania
Do dużej miski wbijamy jajka i rozkłócamy je z solą i odrobiną wody. Na patelni rozgrzewamy nieco oliwy. Wrzucamy czosnek i szarlotkę, podsmażamy przez chwilę, dorzucamy grzyby, kimchi, szpinak i jarmuż. Smażmy przez 2 -3 minuty. Potem wlewamy jajka i mieszamy, aż jajecznica się zetnie. Polskie kimchi z grzybami można posypać szczypiorkiem.
Najprostsze danie z kimchi – kanapki
Na szybką przekąskę lub zdrowe śniadanie idealnie sprawdzą się kanapki z kimchi. Taki posiłek to porcja zdrowia i energii na cały dzień. Można dodać tofu, szpinak, ser, pomidor lub inny ulubiony dodatek. Rodzaj chleba obojętny.
Kimchi może być dodatkiem do zup, farszy czy sosów lub składnikiem sałatek. Taki obiad to wzbogacenie domowej kuchni o azjatyckie klimaty.
Pizza z kimchi
Jeżeli ktoś ma już dosyć tradycyjnych rodzajów pizzy i chce spróbować czegoś nowego, co urozmaici placek, to dobrym pomysłem może być pizza z kimchi i chorizo. Spód można kupić lub zrobić samodzielnie. Do zrobienia tego pysznego, znanego na całym świecie dania, tym razem z bardzo oryginalnym dodatkiem potrzebujemy:
- 15 g drożdży świeżych
- 225 g mąki pszennej (może też być tortowa) - Sprawdź mąki do pizzy w naszym sklepie!
- 75 ml ciepłej wody
- 1/4 łyżeczki soli
- 250 g kimchi drobno pokrojonego
- 100 g chorizo (obranego ze skórki i pokrojonego w plasterki)
- 150 g mozzarelli (startej lub pokrojonej w drobną kostkę)
- 2 łyżki oliwy
- 400 g pomidorów w puszce (krojonych albo całych)
- 1 ząbek czosnku (wyciśnięty lub posiekany)
- 1 łyżka oregano suszonego
- sól, pieprz
- Drożdże przekładamy do miseczki i zalewamy wodą. Mieszamy i odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce.
- Mąkę przesiewamy do miski, robimy dołek, wlewamy drożdże i solimy. Mieszamy, zagniatamy ciasto do gładkości, czyli około 10 minut.
- Miskę smarujemy oliwą. Z ciasta robimy kulę, wkładamy do miski, przykrywamy i pozostawiamy na 2 godziny.
- Robimy sos – pomidory mieszamy z czosnkiem, dodajemy oregano, sól i pieprz.
- Kiedy ciasto wyrośnie, wałkujemy lub ręcznie nadajemy kształt koła. Piekarnik należy rozgrzać do 300 stopni. Formę do pizzy smarujemy oliwą, wykładamy papierem i wkładamy do niej ciasto.
- Brzegi ciasta należy zagnieść, aby powstały rulony, które zabezpieczą sos przed wypływaniem. Pizzę smarujemy sosem i posypujemy serem. Układamy chorizo i kimchi. Pieczemy 20 minut. Jeżeli dysponujemy kamieniem do pizzy, to pieczemy ją na kamieniu około 10 minut. Podajemy gorącą.
Przeczytaj także: Jaka mąka do pizzy jest najlepsza? Czy musi zawierać gluten? Poznaj sekret prawdziwej włoskiej pizzy
Bigos
Bigos z kimchi można podać w wersji mięsnej lub wegetariańskiej. Jest idealny na chłodniejsze dni, ponieważ doskonale rozgrzewa. Do jego wykonania potrzebujemy:
- 4 młode cukinie
- 4 - 5 dojrzałych pomidorów
- 600 g kiełbasy cienkiej
- 2 szkl. kapusty kimchi
- cebula
- olej
- sól, pieprz ziołowy
- Cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę lub pióra i smażymy.
- Cukinie myjemy, trzemy na tarce o dużych oczkach i krótko smażymy razem z cebulą, dodajemy obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory.
- Dolewamy odrobinę wody i wszystko dusimy pod przykryciem do miękkości. Dodajemy kapustę kimchi i razem wszystko dusimy.
- W międzyczasie kroimy kiełbasę w kostkę, a następnie przesmażamy na odrobinie oleju. Tak przygotowaną kiełbasę wrzucamy do reszty warzyw, mieszamy, ewentualnie jeszcze doprawiamy.
- Potrawę należy podawać z pieczywem, ziemniakami, kaszą (każdym innym ulubionym dodatkiem). Cechą każdego bigosu jest to, że odgrzany następnego dnia smakuje jeszcze lepiej.
Przeczytaj także: Jakie (nieoczywiste) przyprawy dodać do bigosu?
Pierogi z kimchi
Zaletą pierogów jest fakt, że wystarczy zmienić farsz lub chociaż jeden składnik nadzienia i już mamy zupełnie inne danie. Inspirację do pierogów można czerpać z różnych stron świata i tylko od naszej wyobraźni zależy, co dodamy jako nadzienie. Pierogi z kimchi to bardzo oryginalny pomysł na przemycenie kuchni orientalnej do swojego domu i przekonanie do niej domowników lub gości. Do wykonania tej potrawy potrzebujemy następujących składników:
ciasto:
- mąka pszenna - 1 kg
- masło - 100 g
- kurkuma - 1/3 łyżeczki
- gorąca woda - 500 ml
- sól - 1/2 łyżeczki
farsz:
- ugotowane ziemniaki - 1 kg
- cebula - 1 szt.
- masło - 1 łyżka
- koperek - 1 pęk
- Kimchi - 300 g
- sól, pieprz - 1 do smaku
- olej do smażenia
- cebula dymka - 1 szt.
- Przygotowanie pierogów rozpoczynamy od rozpuszczenia masła z kurkumą w gorącej wodzie. Do przesianej mąki dodajemy sól, wodę z masłem i kurkumą.
- Zagniatamy elastyczne ciasto. Zawijamy ciasto w folię i odkładamy na pół godziny.
- Ziemniaki obieramy, gotujemy, studzimy, rozgniatamy praską.
- Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Koperek siekamy. Kimchi kroimy na mniejsze kawałki.
- Wszystkie składniki farszu dorzucamy do ziemniaków. Mieszamy.
- Wałkujemy ciasto na grubości 3-4 mm. Wycinamy krążki o średnicy około 8 cm. Na środek każdego krążka nakładamy farsz, sklejamy brzegi, tworząc pierożki.
- Smażymy pierożki w frytkownicy lub na patelni z dużą ilością rozgrzanego oleju. Posypujemy posiekaną dymką lub szczypiorkiem.
Kimchi z sosem mięsnym
Odkrywając kuchnię azjatycką, warto spróbować także makaronu ryżowego, dzięki któremu danie z kimchi nabierze swojego właściwego, orientalnego smaku. Kimchi z mięsem i makaronem to solidny i sycący obiad, który chętnie spożywają Azjaci. Do przygotowania tego dania potrzebujemy:
- 2 łyżki jasnego sosu z soi
- 1 łyżka mielonego czosnku
- 900 g polędwiczki wieprzowej, oczyszczonej z błon i pokrojonej w 0,5 cm plastry
- 200 g makaronu sojowego
- 3 łyżki oleju roślinnego
- sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
- 1 czerwona cebula, pokrojona na cienkie półplasterki
- 400 g kimchi
- 1 mała cukinia, pokrojona cienkie plastry
- 225 ml bulionu drobiowego
- 1/2 łyżeczki chilli w płatkach do posypania
- Przygotowanie dania rozpoczynamy od sporządzenia marynaty. W misce mieszamy 2 łyżki jasnego sosu wraz z 1 łyżką mielonego czosnku. Do marynaty wrzucamy mięso i odstawiamy do lodówki na 30 minut.
- W międzyczasie można przygotować makaron.
- W woku rozgrzewamy połowę oleju roślinnego, podsmażamy zamarynowaną polędwicę przez około 6-8 minut. Trzeba pamiętać o mieszaniu mięsa i doprawieniu do smaku. Zawartość woka przekładamy na talerz.
- W woku rozgrzewamy pozostały olej i wrzucamy cebulę na 2 minuty.
- Potem dodajemy kimchi oraz pokrojoną w plastry cukinię, wlewamy bulion drobiowy, dodajemy wcześniej ugotowany makaron.
- Całość dobrze podgrzewamy, doprawiamy solą i pieprzem. Gotowe danie przekładamy do miseczek i posypujemy papryką.
- Jeżeli ktoś nie lubi tak ostrych dań, to może pominąć posypywanie potrawy ostrą papryką.
Placki z kimchi
Placki z kimchi mogą być daniem obiadowym lub na lekką kolację. Są proste w przygotowaniu i w zasadzie można je podjadać przez cały dzień.
- 50 g mąki orkiszowej – zamiennie można użyć pszennej razowej
- 130 ml niesłodzonego mleka roślinnego, np.: sojowe, owsiane, ryżowe
- 100 g kimchi
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 małe dymki ze szczypiorkiem
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- 1 łyżeczka jasnego sojowego sosu
- 1 łyżka oleju rzepakowego rafinowanego – do posmarowania patelni
Składniki na sos
- 4 łyżeczki octu ryżowego
- 1 łyżka jasnego sojowego sosu
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- Wszystkie składniki sosu należy wymieszać w miseczce.
- W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i dolewamy mleko roślinne i jeszcze raz mieszamy.
- Szalotkę i szczypiorek należy poszatkować i wmieszać do ciasta.
- Kimchi kroimy drobno i dodajemy do ciasta. Mieszamy.
- Woda spod kimchi przyda się do nawodnienia ciasta. Dolewamy olej i sos. Mieszamy całość i odstawiamy na 10 minut.
- Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy. Nakładamy porcję ciasta na patelnię, formując placuszki. Należy je smażyć po 2-3 minuty na każdej stronie. Gotowe placuszki są chrupkie i dobrze wysmażone w środku. Placuszki można maczać w sosie lub podać z ulubioną surówką.
Sałatki
Kimchi jest pełne warzyw i dlatego stanowi świetny dodatek do sałatek, które można podać do obiadu, kolacji, na drugie śniadanie do pracy lub na przyjęciu. Chrupiąca, słodko-kwaśna, lekko ostra, pyszna, rześka surówka to dodatek do dań azjatyckich i nie tylko. Do przygotowania sałatki potrzebne będą:
- 1-2 świeże ogórki
- kimchi
- 2-3 łyżki kiełków (świeżych lub np. kiełków fasoli Mung w zalewie)
- 2-3 łyżki oleju sezamowego
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka soku z limonki
- 1 łyżka syropu klonowego
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka ziaren czarnego sezamu
- siekany szczypiorek
Ogórki kroimy w bardzo cienkie plasterki, mieszamy w misce z kiełkami i kimchi. Robimy dressing z wymienionych składników, polewamy surówkę i mieszamy. Wierzch posypujemy szczypiorkiem, ziarenkami sezamu lub plasterkami świeżego chili (może być też chili suszone).
Sałatka z kimchi i ziemniakami
Przepisów na sałatki jest wiele. Tylko od wyobraźni osoby, która przygotowuje sałatkę, zależy, co tam doda. Ziemniaki, majonez i kimchi to połączenie idealne. Możesz dodać do tej sałatki pikantne kimchi – pozostałe składniki złagodzą ogień papryki. Do jej wykonania potrzebujemy:
- 1 kg ziemniaków
- 300 g kimchi
- 2 małe cebulki dymki lub jedna większa
- szczypiorek
Składniki na sos
- 2 czubate łyżki wegańskiego majonezu lub tradycyjnego majonezu
- 1 czubata łyżeczka przecieru pomidorowego
- 2 czubate łyżeczki musztardy
- 1 łyżeczka jasnego sosu sojowego
- świeżo mielony, czarny pieprz
Ziemniaki obieramy, kroimy w niewielkie kawałki i ugotujemy. Do sałatki dodajemy gotowane, ale chłodne ziemniaki. Kimchi należy odsączyć z zalewy i drobno pokroić. Cebulę i szczypiorek też kroimy w jak najdrobniejsze kawałki. Aby przygotować sos, wystarczy wymieszać wszystkie składniki. Dolewamy sos do sałatki i mieszamy. Sałatka z kimchi najlepiej smakuje na świeżo. Przez dobę można ją przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku.
Sałatka z kimchi i mango
Połączenie kwaśnego i ostrego kimchi oraz słodkiego mango pobudza kubki smakowe. Piękny kolor i dopełniające się smaki sprawiają, że sałatka z kimchi i mango uwodzi każdym swoim kawałkiem. Do jej wykonania potrzebujemy:
- 200 g ulubionego kimchi* z kapusty pekińskiej
- 1 duże dojrzałe mango
- papryka ostra
- sojowy sos
- biały sezam
Kimchi należy pokroić w drobne kawałki, mango obrać i również pokroić. Mango i kimchi mieszamy, dodajemy sos, ponownie mieszamy i odstawiamy na 20 minut, aby smaki połączyły się i stworzyły niepowtarzalne trio aromatów. Doprawiamy papryką i szukamy swojego idealnego smaku. Dla efektu kolorystycznego można posypać sałatkę białym sezamem.
Gotowe produkty z kimchi
Jednym z najpopularniejszych produktów z kimchi jest shot kimchi czyli skoncentrowany napój probiotyczny na bazie kimchi. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór szotów probiotycznych i innych gotowych produktów na bazie kimchi.
Kimchi zyskuje popularność w Polsce. Świetnie sprawdza się w kuchni bezmięsnej. Lubią je także amatorzy dań z mięsem. W Polsce tradycja sporządzania kiszonych przetworów trwa od kilkuset lat, a kimchi to dodatkowa inspiracja. Kiszonki są zdrowe, zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów, dlatego warto je włączyć do swojej codziennej diety. Kimchi znajdzie fanów wśród osób, które lubią ostre potrawy i kuchnię azjatycką.