Kiszone rzodkiewki – przepisy na cały rok!
Kiszone rzodkiewki to małe i ładne warzywo, które idealnie sprawdza się na kanapce, w sałatce czy w twarogu - to najprostszy przepis na smaczny dodatek. Do wyboru ostrzejsze lub łagodniejsze w smaku. Można je podjadać nie tylko w potrawach, ale także na surowo jako zdrową przekąskę. To także naturalny probiotyk, po który powinny sięgać osoby nieprzepadające za cebulą lub czosnkiem.
Właściwości zdrowotne kiszonych rzodkiewek
Kiszone produkty są niezwykle wartościowe – wzmacniają organizm, regulują pracę układu trawiennego oraz pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu. Ich najbardziej cenioną właściwością są witaminy: C, B6, kwas foliowy, potas, miedź, mangan i siarka.
Rzodkiewki do swojej diety powinny włączyć osoby z nadciśnieniem, ponieważ dzięki zawartości potasu obniżają zbyt wysokie ciśnienie. Omawiane warzywo zalecane jest także w przypadku krzywicy, anemii, reumatyzmu, artretyzmu i demineralizacji organizmu. Wśród właściwości kiszonej rzodkiewki warto wymienić bogactwo błonnika, który reguluje trawienie. Działają też żółciopędnie, dlatego należy je spożywać, kiedy odczuwamy brak apetytu, niestrawność lub zgagę.
Na diecie
Rzodkiewki są niskokaloryczne – zawierają zaledwie 16 kcal. Warzywo to przechodząc przez układ trawienny, chłonie wodę. Dzięki temu zwiększa swoją objętość i szybko zapewnia poczucie sytości. Hamująco na apetyt działają olejki eteryczne nadające ostry smak różowym kuleczkom.
Sok z rzodkiewki świetnie działa na kamienie nerkowe, wystarczy pić go przez 2 - 3 tygodnie. Osoby, które chcą poprawić wygląd włosów i paznokci, powinny włączyć je do stałej diety – te niewielkie warzywa zawierają przecież siarkę, która zapobiega nadprodukcji sebum, czyli przeciwdziała wypadaniu włosów i przyśpiesza ich wzrost. Surową rzodkiewkę znają wszyscy. Warzywo można przyrządzić w bardzo oryginalny sposób jako kiszonkę!
Jak smakuje kiszona rzodkiewka?
W Polsce popularne jest kiszenie kapusty, ogórków, grzybów, pomidorów i papryki. W zasadzie z każdego warzywa można zrobić kiszonkę, także z rzodkiewki. Podczas kiszenia tracą one ostrość, miękną, bledną im skórki i zmieniają kolor na jasnoróżowy. Środek barwi się na różowo.
Przed wypróbowaniem przepisu wielu miłośników tego warzywa, chciałoby wiedzieć, jak smakują kiszone rzodkiewki? Przypominają kiszone ogórki, choć są odrobinę delikatniejsze i łagodniejsze. Łączy je podobna receptura, identyczne przyprawy i taki sam czas kiszenia. Przed rozpoczęciem kiszenia, trzeba je oderwać od łodyg i dokładnie umyć. Możliwości wykonania kiszonej rzodkiewki w słoikach jest mnóstwo. W zasadzie każdy domowy kucharz ma swój pomysł na to, jak ją ukisić.
Najpopularniejszy przepis na kiszoną rzodkiewkę
Przepis na kiszoną rzodkiewkę zawiera warzywa i przyprawy. Do przygotowania jej w słoikach potrzebujemy:
- ok. 7 pęczków rzodkiewki pozbawionej liści i umytej,
- 4 ząbki czosnku,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarnach,
- kawałek korzenia chrzanu,
- 1 lub 2 baldachimy kopru, mogą być też suszone łodygi albo łodygi i baldachimy wyjęte z kiszonych ogórków, też są super!
- opcjonalnie: liście malin, czarnych porzeczek, dębu, chrzanu,
- 2 łyżki soli,
- 2,5 litra wody.
Przygotowanie smacznej, warzywnej przekąski rozpoczynamy od zagotowania wody z solą, którą następnie trzeba wystudzić. Do czystego słoika należy włożyć rzodkiewki, koper, pokrojony w słupki chrzan, pieprz i ziele. Można jeszcze dodać kilka łyżek wody z kiszonych ogórków (najlepiej własnej roboty lub kupionej na targu od osób sprzedających kiszoną kapustę) dla zakwaszenia. Jeżeli ktoś nie lubi wody po kiszonych ogórkach, to może dodać przekrojonego ogórka małosolnego. Wszystko należy zalać wodą, docisnąć warzywa i zostawić do kiszenia na blacie w kuchni na 3 dni. Po tym czasie trzeba je wstawić do lodówki szczelnie zakręcone. Kiszone rzodkiewki są pyszne przez cały rok. W wersji pikantniejszej do powyższych składników można dodać takie przyprawy jak:
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka owoców ziela angielskiego
- 2 papryczki giundilla (lub chilli)
- 4 listki laurowe
Proces kiszenia trwa od 4 do 7 dni, a gotowe kiszone rzodkiewki można przechowywać także w piwnicy (najważniejsze, żeby miejsce przechowywania było chłodne)
Przepis na kiszone rzodkiewki na zimę
Zimą warto je jeść jako dodatek do sałatek i kanapek. Kiszone rzodkiewki na zimę to dobry sposób na uzupełnienie cennych witamin, których zimową porą brakuje. Różowe wnętrze wręcz zachęca do chrupania.
Lekarze zalecają jedzenie kiszonek, zwłaszcza przy niedoborach składników mineralnych. Przepis na kiszone rzodkiewki bez problemu wykonamy sami w domu. Możemy też postawić na gotowe, ekologiczne produkty. Kiszonki to naturalne probiotyki, które wspomagają odporność i dodają błonnika, a jednocześnie są świetnym sposobem na długie przechowywanie warzyw.