Jakie (nieoczywiste) przyprawy dodać do bigosu?
Jakie przyprawy dodajemy do bigosu według tradycji, a co może być jego ciekawym urozmaiceniem?
To kapuściane danie to w wielu domach klasyka kuchni polskiej. Niezastąpione na przyjęciu czy balu karnawałowym. Powstaje na bazie kapusty i mięsa oraz sekretnych dodatków, które dobiera do swojego gustu osoba przyrządzająca potrawę. Jest to danie jednogarnkowe wymagające długiego gotowania wszystkich składników. Nie ma jednego przepisu – jedni wolą, kiedy dominuje kwaśny smak, inni lubią słodszy posmak. Są też osoby preferujące pikantne nuty.
Wielość smaków w jednym garnku
Bigos to potrawa uniwersalna - każde połączenie kapusty i mięsa wypada smakowicie. Można dodać:
- wieprzowinę,
- wołowinę,
- drób,
- boczek,
- ulubione kiełbasy.
Przeczytaj także: Jakie przyprawy pasują do wołowiny? Czym przyprawić aromatyczne mięso wołowe
Możemy zrobić go wyłącznie na kapuście kiszonej lub w połączeniu z białą. Często wybieranymi dodatkami są grzyby suszone a także pieczarki. Dodaje się również suszone śliwki lub powidła śliwkowe. W zależności od wybranych składników bigos będzie miał różny smak, które można modyfikować za każdym razem, wrzucając do garnka inne mięso lub odpowiednie przyprawy.
Równie smaczny jest bigos w wersji wege:
Jakie przyprawy dodać do bigosu - gotowe czy domowe?
Sekretem dobrego dania jest oczywiście jego doprawienie. Można kupić gotową przyprawę do bigosu/kapusty, która najczęściej zawiera:
- czosnek,
- kminek,
- kolendrę,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- majeranek,
- owoc jałowca.
Jest to specjalna kompozycja ziół, przypraw i suszonych warzyw, która wzbogaca walory smakowe i zapachowe powyższej potrawy.
Domowa mieszanka ziół
Samodzielne przygotowanie przyprawy sprawia, że można doprawić bigos do smaku według swojego gustu i potrzeb. To wspaniałe danie utrzymuje się w polskiej tradycji kulinarnej od kilku wieków właśnie dzięki temu, że każdy, kto je przygotowuje, może dodać coś od siebie, a potrawa i tak zachwyca swoim smakiem. Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że potrawę należy długo gotować i nie wolno jej przypalić.
Przyprawy do Twojego bigosu:
Czym dokładnie doprawić bigos?
Autorzy przepisów kulinarnych, blogerzy, sławni kucharze na pytanie, jakie przyprawy dodać do bigosu, odpowiadają, że najbardziej charakterystycznymi są: ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty, suszona śliwka, słodka papryka, liście laurowe, majeranek. Smak mięsa podkreśla jałowiec – zapomniana przyprawa do bigosu, która znakomicie komponuje się z mięsem. Naprawdę warto dodać go do garnka i przekonać się, jak wspaniale poprawia smak dania, wprowadzając do niego „leśną nutę”.
Z niestandardowych przypraw do bigosu dodajemy również: czerwone wino oraz jabłka, które dodają słodyczy. Jeżeli potrawa wyszła zbyt kwaśna, można wsypać odrobinę cukru. Znanym dodatkiem jest także koncentrat pomidorowy bezglutenowy, który nadaje potrawie kolor i przyśpiesza gotowanie. Jeżeli ktoś lubi tymianek, to także ta przyprawa może znaleźć się w potrawie.
Błędem jest stosowanie gotowej, uniwersalnej przyprawy do potraw, ponieważ jest w niej więcej soli i polepszaczy smaku niż ziół i dominuje ona nad kapustą i mięsem, przez co zanika smak prawdziwego bigosu.
Nieoczywiste dodatki do bigosu:
Niesamowita historia tego dania
Pierwszy bigos został przyrządzony XV wieku i był dziełem przypadku. Oszczędna gospodyni z uwagi na szacunek do jedzenia chciała zużyć wszystkie świąteczne pozostałości, użyła przypadkowych składników. Danie nazwano bigosem.
Spopularyzował go Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, gdzie opisał proces jego gotowania. Od tamtej pory była to potrawa kojarzona z polską tradycją i tak zostało do dzisiaj.
Danie zachwyca również obcokrajowców i przekonuje ich, że kiszona kapusta nie jest zepsuta, a jest cudownym, zdrowym produktem, z którego można wyczarować coś takiego.
Przeczytaj także: