Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie przyprawy muszą znaleźć się w prawdziwym leczo?

2021-10-04
kategoriaPrzepisy
Jakie przyprawy muszą znaleźć się w prawdziwym leczo?

Dowiedz się, jakie przyprawy do leczo będą pasowały do tego dania idealne!

Każdy wie, że leczo to wywodząca się z Węgier jednogarnkowa potrwa pełna warzyw. Jak jednak sprawić, aby subtelne w smaku warzywa oddały swoją głębię? Jakich przypraw użyć, aby potrawa szybko zniknęła z garnka? Istnieje na to kilka niezawodnych, sprawdzonych sposobów!

Jak przyprawić leczo?

Zanim do przyprawiania przystąpimy, przyjrzyjmy się podstawowym składnikom, które powinny znaleźć się w daniu. Tradycyjna węgierska kompozycja była dodatkiem do dań mięsnych. Podawana na ciepło porcja duszonych warzyw uzupełniała obiad złożony z kotletów lub gulaszu.

Obowiązkowo musiała znaleźć się w nim papryka, cebula oraz pomidory. Do środka trafiała też często dobrej jakości kiełbasa pokrojona w plasterki. Całość dusiła się na wolnym ogniu, aż do uzyskania pożądanej miękkości.

W tradycyjnej wersji danie przyprawiano sproszkowaną papryką, solą i pieprzem. Współczesne wersje są dużo bardziej demokratyczne. Oprócz podstawowych warzyw mogą zawierać także inne, lokalne i sezonowe. Wzbogacają one danie, nadal też nawiązują do idei oryginału, czyli jednogarnkowej kompozycji. Równie smaczne będzie dobre leczo z cukinii, jak i kabaczka. Warzywa mogą wystąpić solo lub zmieszane w dowolnych proporcjach.

Wegetarianie mogą z powodzeniem zrezygnować z mięsnych dodatków. Odpowiednio doprawione leczo nadal będzie pyszne.

Dobrze przyprawione leczo powinno mieć lekko pikantny smak. Efekt ten uzyskamy, dodając sproszkowaną ostrą paprykę, płatki chilli lub świeżo mielony pieprz. Ponieważ jest to danie, w którym papryka gra pierwsze skrzypce, warto dodać solidną porcję słodkiej papryki. Smak dobrze pokręci także jej wędzona wersja.

Dobrze komponują się także ziołowe dodatki, jak bazylia, oregano czy kolendra. Wydobywają one smak warzyw i nadają daniu głębi. Idealnie pasuje tutaj także czosnek, czy to w świeżej, czy też granulowanej wersji. Całość dopełni szczypta cukru, sól oraz sok z cytryny dla odrobiny kwaskowatości.

Zobacz też, jakie przyprawy dodać do rosołu.

Gotowa mieszanka czy indywidualna kompozycja — czym doprawić leczo warzywne?

Przyprawiając leczo, można stworzyć samodzielną kompozycję ulubionych przypraw lub skorzystać z gotowych mieszanek. Analizując etykiety zatytułowane “przyprawa do leczo - skład”, warto mieć na uwadze, aby zawartość nie miała w sobie sztucznych aromatów i barwników. Dobry skład to jedynie kompozycja przypraw i ziół. Tak doprawione danie będzie zarówno zdrowe, jak i smaczne.

Przyrządzając leczo, warto oprócz przypraw zadbać o dobrej jakości warzywa. Proces duszenia skłania do tego, żeby użyć nieco już nadwiędniętych okazów, ale należy pamiętać, że jest to danie, którego jakość wyznaczają dorodne warzywa. Przyprawy do leczo są tutaj bardzo ważne, jednak powinny one stanowić tło dla tego, co finalnie wrzucimy do naszego garnka. Dobrej jakości papryki, dojrzałe pomidory, smaczne cukinie i kabaczki są podstawą dobrego leczo.

Wybierz składniki do swojego ulubionego leczo:

Przygotowanie

Sam proces przyrządzania dania jest bardzo prosty. Umyte warzywa kroimy w większe kawałki i dusimy pod przykryciem z dodatkiem odrobiny tłuszczu. Ważny jest czas, który musimy poświęcić na gotowanie. Dobrze jest robić to na małym ogniu, aby warzywa oddały swój smak, ale pozostały jędrne.

Danie może być jedzone samodzielnie lub zgodnie z pierwowzorem, jako warzywny dodatek do mięsa. Dobrze komponuje się z ryżem lub pieczywem. Jest to także posiłek, który poddaje się długiemu przechowywaniu. W lodówce z powodzeniem może stać kilka dni. Leczo możemy także pasteryzować w słoikach lub zamrozić. Odgrzane nadal będzie tak samo smaczne, jak świeże. Smacznego.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel