Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jagody acai – właściwości zdrowotne i wpływ na odchudzanie

2022-04-04
Jagody acai – właściwości zdrowotne i wpływ na odchudzanie

Bezdyskusyjnie – jagody acai oferują mnóstwo wyjątkowych właściwości prozdrowotnych, jednak w Polsce są wciąż mało popularne. Wyróżniają się składem bogatym w cenne witaminy, minerały, aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Ich ogromną zaletą jest wykazywanie działania leczniczego. Jagody acai można spożywać zarówno w formie suszonej, jak i przyjmować w postaci kapsułek czy soku. 

Jagody acai – co to jest?

Jagody acai (ang. acai berry) są niewielkimi owocami, które rosną wyłącznie na amazońskich podmokłych terenach Ameryki Południowej, na drzewach palmy. Wyglądem przypominają owoce borówki amerykańskiej, jednak różnią się smakiem. W przypadku acai wyczuwalne jest połączenie smaku czekolady i jagód, dlatego mogą poszczycić się szczególnym uznaniem osób przebywających na diecie odchudzającej.

Jednocześnie stają się coraz popularniejsze ze względu na odkrywanie posiadanych przez nie właściwości leczniczych. W rezultacie okrzyknięte zostały prawdziwym superfoods i umieszczone na liście najlepszych produktów świata. 

W jakiej postaci spożywać jagody acai?

Wysokie wymagania dotyczące warunków uprawy znacząco wpływają na ograniczoną dostępność świeżych owoców acai na całym świecie. W Polsce spotykane są wyłącznie w przetworzonej formie. Konsumenci najczęściej wybierają produkty w postaci proszku, które stanowią dodatek do deserów lub koktajlów. Przed sproszkowaniem owoce poddaje się procesowi liofilizacji, co zabezpiecza posiadane przez nie właściwości odżywcze. W konsekwencji przyjmowanie preparatu wysokiej jakości pozwala czerpać korzyści identyczne, jak w przypadku jedzenia świeżych owoców.

Liofilizowane jagody acai dostarczają do organizmu wszystkich kluczowych substancji, dzięki czemu zasłynęły na całym świecie. Alternatywą dla wysuszonej formy jest sok z acai. Dostarcza on nie tylko wartości odżywczych, ale i urozmaica smakowo całą dietę. 

Jagody acai – właściwości odżywcze

Jagody acai w swoim składzie mają cały szereg cennych substancji, które są bardzo istotne dla zachowania prawidłowej pracy organizmu. Naukowcy wyodrębnili zarówno witaminy, minerały, aminokwasy, jak i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jagody acai dostarczają witaminy: A, B, C, E. Ponadto wskazano, że w owocach tych znajdują się minerały takie jak magnez, wapń, fosfor, potas, cynk, miedź. Nie można zapomnieć również o błonniku pokarmowym, który odpowiada za tempo i jakość trawienia. 

W 100 gramach jagód acai znajduje się 52,2 g węglowodanów, 8,1 g białek, 32,5 g tłuszczu i aż 44,2 g błonnika. Warto pamiętać również o wartości energetycznej, na którą zwracają uwagę przede wszystkim osoby przebywające na diecie odchudzającej. Ile kalorii mają jagody acai? W 100 gramach owoców jest aż 533,9 kcal, czyli tyle, co w tabliczce czekolady. 

Dlaczego warto jeść jagody acai?

Osoby rozważające włączenie owoców z Amazonii do swojej diety powinny zwrócić szczególną uwagę na to, że wykazują one liczne właściwości lecznicze i wpływają na pracę całego organizmu. Lista argumentów, które przemawiają za ich spożywaniem, jest naprawdę obszerna. Do najistotniejszych zastosowań leczniczych zalicza się:

  • Zdolność oczyszczania organizmu, która wynika z obecności przeciwutleniaczy. Mają one możliwość neutralizowania wolnych rodników, jednocześnie wspomagając usuwanie nagromadzonych toksyn. 
  • Dostarczanie energii. W jagodach acai znajdują się spore ilości lipidów, dostarczających energię niezbędną do zachowania prawidłowej pracy organizmu. 
  • Hamowanie starzenia. Owoce te mogą poszczycić się obecnością substancji (m.in. antocyjanidów, fitosteroli), które zapewniają ochronę tkance łącznej (np. kolagenowi). Wówczas spowolnieniu ulegają niekorzystne zmiany w sprężystości skóry. 
  • Realny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W swoim składzie jagody mają polifenole, które pozwalają na wyhamowanie produkcji endoteliny. Endotelina występująca w nadmiarze w organizmie przekłada się na zwiększone ryzyko rozwoju choroby wieńcowej lub miażdżycy. Dodatkowo obecne w owocach niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe umożliwiają obniżenie stężenia „złego" cholesterolu we krwi z jednoczesnym zwiększeniem ilości tego „dobrego". 
  • Ochronę przed cukrzycą. Specjaliści zalecają spożywanie jagód acai w ramach profilaktyki przeciwcukrzycowej, ponieważ charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Są więc dobrym produktem dla diabetyków. 
  • Profilaktykę antynowotworową. Przeprowadzono liczne badania, które jednoznacznie wskazują, że regularne jedzenie jagód acai pozwala realnie zmniejszyć ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w przypadku raka piersi, płuc, jak i nowotworów złośliwych skóry. 
  • Poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Owoce te stanowią źródło cennego błonnika, który zapewnia uczucie sytości, usprawnia proces trawienia i zapobiega zaparciom. Równolegle dostrzegalne jest ich znaczenie w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego, jak również choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. 
  • Usprawnienie kondycji umysłowej. Jagody acai zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, przez co wpływają na usprawnienie pracy mózgu. 
  • Wpływ na ogólne samopoczucie. Na jego kondycję oddziałują witaminy i składniki mineralne. Przykładowo – witaminy z grupy B łagodzą negatywne emocje w momentach stresowych, jak również umożliwiają przekaz neuroprzekaźników (dopaminy, serotoniny), które z kolei utrzymują stałą temperaturę ciała i zapewniają dobry sen.  
  • Poprawę życia seksualnego. Jagody acai realnie poprawiają i usprawniają pracę organizmu, co przekłada się również na sferę seksualną. Dostrzegalna jest nawet poprawa płodności, która została zaburzona poprzez stres, zanieczyszczenie środowiska czy działanie wolnych rodników. Regularne spożywanie tych owoców pozwala na oczyszczenie organizmu i zredukowanie stanu zapalnego w organizmie.  

Szerokie działanie prozdrowotne

Owoce acai charakteryzują się wykazywaniem właściwości: przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, antyoksydacyjnych, usprawniających odporność, wzmacniających wzrok, stabilizujących poziom cukru we krwi, poprawiających perystaltykę jelit, zapobiegających powstawaniu zakrzepów w naczyniach oraz rozwojowi miażdżycy. Dodatkowo jagody acai wykazują działanie neuroprotekcyjne i energetyzujące. 

Właściwości jagód acai nie zostały jeszcze poznane w pełni. Z pewnością w przyszłości eksperci przedstawią kolejne korzyści wynikające ze spożywania niniejszych owoców. 

Czy jagody acai opóźniają starzenie i zapobiegają rozwojowi raka?

Wykazywane przez jagody acai właściwości zdrowotne działają na organizm wielopłaszczyznowo. Należy podkreślić, że dostrzegalny jest ich wpływ na zachodzące w organizmie procesy starzenia. Uzależnione jest to od zawartych w składzie przeciwutleniaczy – w acai występują antyoksydanty niemalże każdego rodzaju.

Przeciwutleniacze hamują procesy starzenia, a także mają zdolność do zwalczania komórek nowotworowych w organizmie. Opowiadają za to substancje takie jak resweratrol, cyanidin-3-glukozyd, kwas ferulowy.

Działanie przeciwutleniające dodatkowo potęguje obecność polifenoli. Jagody acai zostały umieszczone na liście ORAC, która obejmuje produkty wyróżniające się wysoką zawartością przeciwutleniaczy pochodzenia roślinnego. W przypadku acai skuteczność działania tych związków szacowana jest na poziomie 161 400 μmol w 29 gramach. Dla porównania czerwone winogrona, które są określane jako owoce wykazujące silne działanie oksydacyjne, posiadają 1800 μmol w 29 gramach. 

Tak wysokie stężenie antyoksydantów umożliwia uzyskiwanie rewelacyjnych efektów w przeciwdziałaniu rozwojowi nowotworów w organizmie. Równolegle przekłada się to również na spowolnienie wszelkich procesów starzenia (np. skóry).

Jagody acai wspierają pracę serca

Nie można pominąć faktu, że jagody acai wykazują właściwości lecznicze w stosunku do kondycji serca. Zawdzięczają to obecności kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu oleinowego i linolowego, które mają bezpośredni wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu (LDL).

Jednocześnie umożliwiają podwyższenie stężenia cholesterolu „dobrego" (HDL). Dodatkowo, jagody acai zawierają błonnik, a ten ogranicza ilość przyswajania tłuszczów, wykazujących szkodliwe działanie dla organizmu. W rezultacie usuwane są czynniki odpowiedzialne za rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, jak i innych chorób układu krwionośnego.

Należy podkreślić, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za zgony w równej mierze, co nowotwory. Stąd też niezwykle istotne jest podejmowanie właściwych działań profilaktycznych i inwestycja we własne zdrowie. 

Jagody acai a odchudzanie

Jagodom acai przypisuje się także właściwości odchudzające. Wiele osób potwierdza, że ułatwiają one zrzucenie kilku, a nawet kilkunastu kilogramów. Choć występują badania, które potwierdzają to twierdzenie, to jednak należy podchodzić do tego z odpowiednim dystansem.

Warto pamiętać, że jagody acai są bardzo kaloryczne, dlatego ich nadmierne spożycie może przynieść odwrotny skutek – zyskanie na wadze. W umiarkowanej ilości owoce te mogą być spożywane każdego dnia, ponieważ stanowią źródło sporej ilości błonnika pokarmowego. Dostarczanie go wraz z pożywieniem przekłada się na dłuższe odczuwanie sytości, sprawniejszy proces trawienia i zapobieganie zaparciom.

Jednocześnie przyspieszeniu ulega przemiana materii. Niniejsze działanie może pomóc w odchudzaniu, jednak samo spożywanie jagód acai nie wpłynie na redukcję masy ciała. Konieczne jest jednoczesne zwiększenie aktywności fizycznej oraz spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Suplement diety bazujący na ekstrakcie z jagód acai będzie zaś bardzo dobrym uzupełnieniem zmienionego stylu życia.

Przeczytaj także:

Skutki uboczne spożywania owoców palmy brazylijskiej

Jedzenie jagód acai zazwyczaj nie wiąże się z występowaniem żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ich ilością. Nadmierne spożycie objawia się występowaniem problemów o podłożu żołądkowo-jelitowym. Dostrzegalne jest częstsze oddawanie gazów lub uporczywe biegunki.

U osób uczulonych może wystąpić alergia w postaci wysypki skórnej bądź nasilające się trudności w oddychaniu. Aby uniknąć niepożądanego przedawkowania suplementów diety, należy przestrzegać dziennych dawek rekomendowanych przez producenta. 

Jagody acai dla dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, czy jagody acai są bezpieczne dla dzieci. Ogromną zaletą tych owoców jest rzadkie działanie alergizujące. Produkt ten jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, należy jednak obserwować swój organizm tuż po wprowadzeniu ich do swojej diety.

Dla dzieci zamieszkujących Amazonię jagody acai stanowią podstawę żywienia, która zapewnia im energię na cały dzień. W przypadku naszej szerokości geograficznej zalecane jest, aby włączać je do diety dziecka dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Jagody można z powodzeniem przemycać w ulubionych posiłkach dzieci, np. domowych lodach. 

Gdzie kupić jagody acai?

Zarówno w Polsce, jak i w Europie dostęp do jagód acai jest znacznie ograniczony. Nie jest możliwy transport świeżych owoców z amazońskich lasów, dlatego europejczycy muszą korzystać z rozwiązań współczesnej technologii i produktów przetworzonych. W Polsce jagody te najłatwiej dostępne są w formie soków i tabletek (zawierających ekstrakt z acai). Można też z powodzeniem nabyć suszone owoce.

Produkty dostępne są zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. Dokonując zakupów, należy zachować szczególną czujność, gdyż wielu nieuczciwych sprzedawców oferuje artykuły, które wcale nie są owocami acai. 

Zachęcamy do bezpiecznych zakupów w Arkanie Smaku, gdzie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jakość oferowanych produktów. W naszym sklepie klienci zyskują pewność przejrzystego składu i gwarancję spełniania przez artykuły niezbędnych norm. 

Ile kosztują jagody acai?

Jagody acai należy kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach, oferujących wartościowe produkty. Średnia cena za sproszkowane jagody acai oscyluje na poziomie 60 zł za 100 gram. Z kolei tabletki acai z dużym stężeniem ekstraktu kosztują od 60 do 120 zł. 

W Polsce dostępny jest również olej z jagód acai, który poleca się jako środek do pielęgnacji. Zapewnia działanie regenerujące, wygładzające i nawilżające. Dodatkowo umożliwia wyrównanie kolorytu skóry oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych. 

Z uwagi na utrudniony transport jagód acai dużą popularnością cieszą się przetworzone formy owoców. Pewnym wyznacznikiem jakości produktów może być zatem koszt ich zakupu. Wyróżniająco się niska cena może oznaczać, że ich skład został zafałszowany.

Wyjątkowe owoce z lasów tropikalnych

Jagody acai są wciąż mało popularne w Polsce. Jednak wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej prowadzenia zdrowego trybu życia oraz wpływu żywności na funkcjonowanie organizmu, można dostrzec zmianę sposobu myślenia i postępowania przez społeczeństwo. Coraz więcej osób woli zapłacić więcej, by zjeść lepiej i dostarczyć do organizmu niezbędnych substancji.

Niniejszy trend przekłada się również na zwiększone zainteresowanie jagodami acai, nawet pomimo stosunkowo wysokiej ceny w porównaniu do innych owoców. Z pewnością jest to dobra inwestycja w zdrowie i tańsze rozwiązanie niż ewentualne koszty wizyt u specjalistów i drogie leczenie.

Zachęcamy do kupowania sprawdzonych produktów wytworzonych z jagód acai w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Kombucha Acai 330 ml

Kombucha Acai 330 ml

6,49 zł brutto/1szt.(0,02 zł / ml brutto)
pixel