Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Ocet jabłkowy - na odchudzanie i nie tylko!

2021-04-03
Ocet jabłkowy - na odchudzanie i nie tylko!

Ocet jabłkowy na odchudzanie? Sprawdzamy!

To jeden z tych podstawowych produktów, które zawsze znajdują się w kuchennej szafce. Znany ze swojego charakterystycznego ostrego zapachu i kwaśnego smaku. Ten najpopularniejszy - spirytusowy - jest ceniony nie tylko za swoje właściwości konserwujące i zakwaszające, ale także czyszczące. 

Coraz częściej rola octu spirytusowego ogranicza się do pełnienia funkcji niezawodnego środka czyszczącego, gdyż w kuchni zaczynają królować octy owocowe. Najpopularniejszym jest ocet jabłkowy, który zyskał sporą sławę, kiedy okazało się, że ma właściwości… odchudzające. Czy to prawda? Jak go stosować i jakie da to efekty? Czy są jakieś skutki uboczne jego spożywania? 

Ocet jabłkowy i jego właściwości

Octy owocowe otrzymuje się na drodze fermentacji alkoholowej owoców. W przypadku octu jabłkowego tą bazą jest, produkowany z jabłek, cydr. Najczęściej służy on do konserwacji żywności, zakwaszania potraw, jako składnik sosów, dressingów i musztardy. Okazuje się jednak, że produkt ten wyróżnia się większą ilością cennych właściwości. Już od wieków znajdował on zastosowanie w medycynie ludowej w celu leczenia różnych infekcji. Czy słusznie?

Bogaty w cenne składniki

Nie ulega wątpliwości, że ocet ten jest bogaty w wiele cennych składników, w tym kwasy organiczne, takie jak kwas octowy, cytrynowy, mlekowy i inne. To właśnie obecność kwasów odpowiada za właściwości konserwujące, ponieważ skutecznie hamują one rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów (np. bakterii). 

Ocet jabłkowy może poszczycić się również obecnością w swym składzie flawonoidów, polifenoli, enzymów i pektyn, które posiadają udowodnione walory prozdrowotne. Co więcej, to także źródło składników takich jak: 

 • aminokwasy, 
 • minerały: żelazo, potas, wapń, magnez, fluor, miedź,
 • czy witaminy: z grupy B, witamina C, E i A.

Udowodnione korzyści prozdrowotne 

Jakie zatem korzyści prozdrowotne posiada ocet jabłkowy? Przede wszystkim należy zacząć od tych najbardziej oczywistych, które wynikają z obecności kwasów organicznych. Będą one działać przeciwdrobnoustrojowo nie tylko w kontakcie z żywnością, ale także w naszym organizmie. Spożyty produkt niszczy chorobotwórcze bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym, zapobiegając lub zwalczając zatrucia pokarmowe. 

Udowodnione zostało również korzystne oddziaływanie na profil lipidowy, czyli obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów we krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych

Składniki obecne w occie jabłkowym odpowiadają również za obniżenie stężenia glukozy we krwi i zwiększenie wrażliwości komórek na działanie insuliny (której prawidłowa aktywność jest niezbędna do odpowiedniej gospodarki glukozy). Spożywanie go jest szczególnie polecane osobom w stanach przedcukrzycowych, diabetykom oraz osobom cierpiącym na insulinooporność.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Prawdopodobnie najwięcej mówi się jednak o działaniu octu jabłkowego w procesie odchudzania. Rzeczywiście produkt ten może być pomocny przy redukcji masy ciała. Warto jednak pamiętać, że powinien on być dodatkiem odpowiednio zbilansowanej, różnorodnej diety połączonej z aktywnością fizyczną. 

W jaki sposób ocet jabłkowy działa na odchudzanie?

 • Zwiększa uczucie sytości, a zatem po prostu możemy zjeść mniej i szybciej się nasycić,
 • wspomaga metabolizm węglowodanów,
 • poprawia gospodarkę glukozy,
 • a w rezultacie redukuje tkankę tłuszczową.

Jak stosować ocet jabłkowy nie tylko na odchudzanie?

Najlepszy sposób to wykorzystywanie go jako dodatku do gotowych potraw, marynat, sosów sałatkowych czy dressingów. Z pewnością słyszałeś o piciu octu jabłkowego. Niektórzy zachęcają do wypicia szklanki po przebudzeniu, co miałoby być magicznym remedium na łatwe stracenie kilku kilogramów. Nic bardziej mylnego! Zbyt duże ilości kwasu octowego mogą być szkodliwe, na przykład drażnić błonę śluzową żołądka czy ścierać szkliwo zębów. 

Zatem jak pić ocet jabłkowy? Przede wszystkim z umiarem. Dla obniżenia porannej glikemii możesz przed snem wypić szklankę czystej wody, do której dodasz 2 łyżki octu. Dla lepszego smaku oraz zwiększenia korzyści zdrowotnych możesz również dodać do specyfiku miodu.  

 

Piśmiennictwo:

 • Gajewska M. i wsp. “Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowania innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2020
 • Launholt T. L. i wsp. “Safety and side effects of apple vinegar intake and its effect on metabolic parameters and body weight: a systematic review”, European Journal of Nutrition 2020
 • pantabletka.pl
 • Yagnik D. i wsp. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression”, Scientific Reports 2018
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel