Domowa granola - jak zrobić pyszny przysmak samemu?
Domowa granola to mieszanka płatków i bakalii - idealny pomysł na zdrowe śniadanie lub sycącą przekąskę.
Domowa granola - dlaczego warto przygotować ją samodzielnie
Granola to popularna nazwa mieszanki płatków - zazwyczaj owsianych - i bakalii z dodatkiem miodu. Taką mieszankę zazwyczaj jada się z dodatkiem mleka, jogurtu lub jako samodzielną przekąskę. Wersja sklepowa to produkt wysokokaloryczny, dlatego warto zrezygnować z gotowej wersji tego przysmaku i przyrządzić ją samemu. Tym bardziej, że do wykonania fit granoli potrzeba dosłownie kilkunastu minut i piekarnika.
Domowa granola to świetna alternatywa dla słodkich i wysokoprzetworzonych płatków śniadaniowych. Może stanowić podstawę lub dodatek do odżywczego śniadania. Zawartość błonnika, witamin i mikroelementów powoduje, że organizm dostaje dużą dawkę energii, która jest uwalniana stopniowo.
Bazą mieszanki są płatki owsiane - lub żytnie, które są idealne dla osób aktywnych i stosujących dietę niskiego indeksu glikemicznego. Duża porcja wartościowych węglowodanów to gwarancja dobrego samopoczucia już od samego rana.
Przepis na zdrową granolę
Bazą domowej i zdrowej granoli są płatki. Najlepsze i najsmaczniejsze będą owsiane - można wybrać wersję górskich - wtedy będzie delikatniejsza. Produktami uzupełniającymi są pestki, orzechy i bakalie. W zależności od preferencji do dosłodzenia można użyć cukru trzcinowego, miodu lub syropu z agawy.
Równie pyszna, chociaż bardziej kaloryczna będzie wersja z kawałkami czekolady wegańskiej, ale taką wersję możemy z powodzeniem potraktować jako deser dla niespodziewanych gości.
Do przygotowania klasycznej wersji granoli potrzeba:
- 2 szklanki płatków owsianych
- 1 szklanka orzechów laskowych, włoskich i nerkowca
- 1/2 szklanki pestek z dyni (mogą być też pestki słonecznika)
- garść rodzynek
- 3 łyżki miodu
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- starte na grubych oczkach jabłko
- opcjonalnie cynamon
Piekarnik nagrzać do 180 stopni - koniecznie z termoobiegiem. Składniki wyłożyć na głęboką blaszkę od piekarnika, wyłożoną pergaminem. Można także w tym celu użyć naczynia żaroodpornego. Nie ma konieczności siekania składników, ale warto dobrze sprawdzić, czy w orzechach nie znajdują się kawałki skorupek. Zmieszać miód z cukrem i utartym jabłkiem (ewentualnie z dodatkiem cynamonu) i równomiernie rozłożyć na pozostałych elementach.
Granola domowej roboty piecze się nie dłużej niż 20 minut. Warto w międzyczasie przemieszać dokładnie wszystkie składniki. Po tym czasie należy wyjąć ją z piekarnika i posypać rodzynkami. Po ostudzeniu można pieczoną granolę pokruszyć lub pokroić w duże kwadraty. Wtedy będą to domowej roboty crunchy fit ciastka.
Dzięki użyciu cukru przekąska stanie się bardziej chrupiąca, ale można z powodzeniem poprzestać na miodzie i syropie z agawy, lub dla smakoszy na syropie klonowym. Dodatek startego jabłka powoduje, że mieszanka jest lekko wilgotna i nadaje przyjemnej kwasowości.
Z czym jeść domową granolę
Fit granola to idealne zastępstwo dla niezdrowych i kalorycznych przekąsek, takich jak ciastka lub chrupki. Dzięki wyjątkowemu smakowi i chrupkiej konsystencji to smakowita alternatywa dla słodyczy, która zaskarbi sobie sympatyków wśród dzieci i dorosłych.
Idealnie pasuje z gęstym jogurtem greckim lub typu skyr. Domową granolę warto połączyć ze świeżymi owocami. To pożywny posiłek, zawierający optymalną proporcję białka i węglowodanów. Praktycznie nie zawiera tłuszczu, tylko naturalne tłuszcze będące zdrowym składnikiem orzechów, przez co idealnie nadaje się dla osób na diecie.
Granola w domowej wersji z dodatkiem czekolady lub posypana kakao zastąpi z powodzeniem ciastka i zachwyci gości.