Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy można pić herbatę w ciąży? Wybieraj zdrowo, bezpiecznie i smacznie!

2021-03-20
Czy można pić herbatę w ciąży? Wybieraj zdrowo, bezpiecznie i smacznie!

Odpowiednie nawodnienie to istotny element diety przyszłej mamy. Czy w ciąży można pić herbatę? Po jakie gatunki najlepiej sięgać? Odpowiadamy!

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny. W związku z tym przyszła mama powinna pić przede wszystkim wodę. Będąc przy nadziei, można też pić herbatę. Jednak niektóre rodzaje tego napoju powinno się odstawić lub ograniczyć. Co wybrać?

Jakie herbaty w ciąży?

Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka uważają, że najbezpieczniejsza dla przyszłych mam jest herbata czerwona. Biała, czarna i herbata zielona nie są wskazane w dużych ilościach. Przyszła mama może też spożywać herbaty owocowe i – dozwolone podczas ciąży – herbaty ziołowe. Niektóre z nich pomagają w łagodzeniu ciążowych dolegliwości.

Rekomenduje się wypijanie do 2 szklanek słabego naparu dziennie. To zalecenie wynika z faktu, że nadmiar kofeiny (tę substancję w herbacie nazywa się teiną) może zaszkodzić ciąży. Ponadto herbata, przede wszystkim czarna, zmniejsza wchłanianie żelaza. 

Imbir a ciąża

Właściwości zdrowotne imbiru znane są od ponad 2000 lat. Używa się go m.in. na chorobę lokomocyjną. Wykazano, że zapobiega nudnościom i wymiotom także u kobiet w ciąży. Ponadto dodaje energii, poprawia koncentrację oraz wzmacnia odporność. Uważany jest za bezpieczny lek roślinny. Podczas ciąży można sięgać po świeży imbir lub stosować go w postaci tabletek czy herbaty. Herbata z pokrzywy w ciąży Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej cenionych roślin leczniczych. Jej zalety zdrowotne znano już w starożytności. Herbata z pokrzywy ma właściwości krwiotwórcze, dlatego warto ją włączyć do ciążowego menu. Roślina ma też m.in. działanie moczopędne, przeciwbiegunkowe i regenerujące. Może być także stosowana jako środek pobudzający laktację

Zestawienie herbat, które można pić w ciąży

Herbata żurawinowa 

Żurawina ma właściwości przeciwbakteryjne. Zbadano, że jej stosowanie zmniejsza częstość występowania zakażeń układu moczowego u ciężarnych. Nie pojawiły się przy tym działania niepożądane. Wolno więc sięgać po nią w ciąży. Nie należy jednak przekraczać zalecanych dawek dziennych. 

Rumianek

Rumianek ma właściwości rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Napar z tej rośliny likwiduje wzdęcia wywołane zaburzeniami żołądkowymi. Zioło jest uznawane za bezpieczne w ciąży. Można je pić i stosować zewnętrznie. Moczenie nóg w naparze z rumianku z dodatkiem soli usuwa opuchliznę i zmęczenie stóp. 

Herbata rooibos w ciąży

Herbata rooibos jest ceniona za smak, aromat i działanie prozdrowotne. Wiadomo, że ma właściwości  przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające (ochronne przeciwko działaniu wolnych rodników). Niektórzy badacze sugerują, że zapobiega też wymiotom. Ponadto nie zawiera kofeiny i jest bogata w żelazo. Dlatego herbatę rooibos zaleca się kobietom w ciąży. Mogą ją pić także dzieci.

Przeczytaj także: Co to jest rooibos i czy to herbata dla mnie? Poznaj niezwykłe działanie czerwonokrzewu 

Herbata miętowa 

Mięta jest jedną z najstarszych roślin leczniczych świata. Działa m.in. przeciwskurczowo, dezynfekcyjnie i przeciwwymiotnie. Napar z tego zioła ma wielorakie zastosowanie – głównie przy zaburzeniach trawiennych, bólach brzucha, wzdęciach, nudnościach i jako środek uspokajający. Miętę uważa się za bezpieczną w czasie ciąży.

Herbaty niezalecane

Melisa 

Melisa to popularny środek nasenny i uspokajający. Łagodzi stany niepokoju, zdenerwowania czy bezsenności. Obniża też ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Nie wykazano jej szkodliwości dla ciąży. Jednak, z powodu niewystarczających danych z badań, nie zaleca się melisy mamom oczekującym dziecka. Przy jej stosowaniu w ciąży należy zachować ostrożność. 

Przeczytaj także: Herbaty uspokajające dla dzieci – czy faktycznie działają? Czy są bezpieczne? Od kiedy można je podawać?

Herbata malinowa w ciąży

Owoce maliny są stosowane w celu zwalczania infekcji wirusowych i bakteryjnych, zwłaszcza z podwyższoną temperaturą ciała. Sok z malin czy herbata z suszu to dobry środek napotny. Liście maliny nie są jednak zalecane kobietom będącym w ciąży. Część specjalistów uznaje je za niebezpieczne.

Czystek 

Czystek jest bogatym źródłem antyoksydantów. Uważa się, że działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Nie ma jednak wystarczających danych naukowych o jego stosowaniu przez przyszłe mamy. Przed zastosowaniem czystka kobieta w ciąży powinna się więc skonsultować z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel