Czystek – działanie, przeciwwskazania. Na co i kiedy pomoże ziołowy napar?
Co to jest czystek, na co go stosować i gdzie kupić? Za sprawą swoich właściwości zdrowotnych i smakowych herbata ta jest jednym z chętniej stosowanych preparatów ziołowych. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Co to jest czystek?
Rosnące zainteresowanie zdrową żywnością i medycyną naturalną sprawia, że coraz częściej sięgamy po zioła do niedawna zapomniane. Wśród nich ważne miejsce zajmuje czystek. O uniwersalnych właściwościach tej rośliny świadczy dostępność całej gamy produktów z nią związanych. Na które produkty warto zwrócić uwagę i jak je stosować?
Pochodzenie i uprawa
Zacznijmy od podstaw. Czystek to roślina występująca w ponad 50 różnych gatunkach i przybierająca postać krzewu. W naturalnym środowisku rośnie w regionach basenu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. Każdy z rodzajów posiada nieco inne właściwości, a kilka z nich zyskało dużą popularność w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Dotyczy to w szczególności ziołowej herbaty, której smak i działanie lecznicze sprawiają, że jest coraz chętniej spożywana.
Jak parzyć i pić napar?
Parzenie tej herbaty jest bardzo proste i nie odbiega od sposobu przygotowywania wielu innych naparów ziołowych. Podstawowy przepis:
- jedną łyżeczkę suszu (lub jedną saszetkę w przypadku herbatek ekspresowych) zalać wrzątkiem,
- pozostawić pod przykryciem na około 10 minut,
- dla bogatszego smaku dodać możesz cytrynę, suszone owoce lub osłodzić napar miodem.
Do picia i nie tylko
Picie naparu to najpopularniejsza, ale nie jedyna forma użycia tej uniwersalnej rośliny. Ze względu na swoje właściwości regenerujące, witalizujące i odmładzające jest ona z powodzeniem wykorzystywana w branży farmaceutycznej i kosmetycznej.
Wśród kosmetyków spotkać można maści, oleje laudanowe oraz hydrolat z czystka. Ten ostatni doskonale wpływa na cerę, działając przeciwzmarszczkowo, oczyszczając i odżywiając skórę, a także pomagając w zmaganiach z trądzikiem i opryszczką.
Preparaty z czystka można również nabyć w formie suplementów diety i pastylek łagodzących ból gardła. Zazwyczaj są to ziołowe mieszanki, w których jest on jednym z głównych składników.
Czystek – na co stosować? Właściwości zdrowotne
Lecznicze właściwości tej herbaty i jej pozytywne działanie na organizm przyczyniają się do tego, że jest ona spożywana chętnie przez osoby zmagające się z wieloma dolegliwościami. Na co działa czystek i co stoi za jego popularnością w ziołolecznictwie? Okazuje się, że susz tej rośliny pomaga w walce z nadwagą, infekcjami i alergiami, cukrzycą, a nawet boreliozą. Pochlebne opinie lekarzy potwierdzają to, że skutecznie wspomaga on leczenie tych chorób i przynosi naprawdę dobre rezultaty w łagodzeniu objawów i profilaktyce.
Odchudzanie
Czystek jest świetną rośliną dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Pokazują to wyniki badań, zwracające uwagę na jego właściwości odchudzające. Napar z tej rośliny przyspiesza bowiem metabolizm i pozytywnie wpływa na utrzymywanie w ciele prawidłowego poziomu płynów. Dzięki niej organizm szybciej i efektywniej oczyszcza się z toksyn i szkodliwych pierwiastków, a także gromadzi mniej wody i lepiej radzi sobie w procesach trawienia.
Przeczytaj także: Herbata na trawienie - co wybrać i jak bezpiecznie stosować
Przeziębienie i alergia
Jednych z podstawowych właściwości zdrowotnych czystka jest jego wpływ na odporność i wykazywanie działania przeciwzapalnego. Jeśli spożywasz go regularnie, łatwiej unikniesz przeziębienia i innych sezonowych chorób układu oddechowego, jak również infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych. Zioło doskonale sprawdza się także w walce z alergią, a to za sprawą jego właściwości antyhistaminowych (tych samych, którymi wyróżniają się leki antyalergiczne).
Sposób na kleszcze i boreliozę
Działanie antybakteryjne czystka okazuje się być pomocne w profilaktyce i leczeniu boreliozy – choroby wywoływanej ukąszeniem przez kleszcze. Według opinii lekarzy substancje zawarte w roślinie przeciwdziałają bakterii Borrelia burgdorferi odpowiedzialnej za rozwój tego groźnego schorzenia.
Czy czystek obniża cukier?
Badania naukowe wykazały, że roślina wykazuje działanie hipoglikemiczne, co oznacza, że obniża ona poziom cukru we krwi. Ponadto zawarte w niej polifenole przyczyniają się do lepszego funkcjonowania układu krążenia i pomagają walczyć ze złym cholesterolem. Wszystko to sprawia, że picie herbaty z czystka wspomaga terapię cukrzycy i łagodzi dolegliwości z nią związane.
Czystek - przeciwwskazania i skutki uboczne
Spożywanie czystka jest na ogół nie tylko w pełni bezpieczne, ale również bardzo korzystne dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach należy zachować pewną ostrożność. Dotyczy to sytuacji, kiedy jesteś uczulony na zawarte w nim substancje. Problem ten występuje jednak niezwykle rzadko.
W ciąży
Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie o to, czy można pić czystek w ciąży. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Co więcej, w okresie tym jego właściwości lecznicze mogą okazać się dla kobiet szczególnie pomocne. Warto zwrócić uwagę na jego działanie antyoksydacyjne, które pozytywnie wpływa na rozwój płodu.
Herbata dla dzieci
Również w przypadku dzieci, nie ma przeciwwskazań co do picia takiego naparu. Przeciwnie, może być on zdrowym zamiennikiem dla zwykłej herbaty, która jest bogata w kofeinę, niewskazaną w dużych ilościach dla najmłodszych.
Herbata z czystka – gdzie kupić i jaką wybrać?
Mimo że zioła można obecnie nabyć w zwykłych sklepach spożywczych, to najlepszą i najbezpieczniejszą opcją pozostaje zaopatrywanie się w produkty z tej rośliny w dobrych sklepach ze zdrową żywnością ekologiczną. Stanowi to gwarant kupna suszu najwyższej jakości. Dokonując zakupu produktu z czystka, pamiętaj o wyborze jego odpowiedniej odmiany. Dotyczy to szczególnie preparatów przeznaczonych do picia (suszonych liści i herbatek ekspresowych). Najlepsze produkty sporządzone są z dwóch gatunków:
- Cistus incantus (odmiana szara),
- Cistus creticus (odmiana kreteńska).
Miejsce pochodzenia
Ważnym kryterium, jakim powinno kierować się przy zakupie, jest także miejsce hodowli. Najczęściej spotykany jest czystek kreteński, turecki i albański. Pierwszy z nich zawiera jedynie susz liści, co sprawia, że jego smak jest delikatniejszy, wiąże się to jednak z wyższą ceną. Gatunek albański natomiast zawiera również susz łodyg, co skutkuje nieco gorzkawym posmakiem, ale i niższym kosztem.
Czystek bio – najlepszy wybór
To, jaką postać ziołowego produktu powinieneś wybrać, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i celu, w jakim chcesz go stosować. Bez względu na to, czy decydujesz się na herbatkę, hydrolat czy suplement, warto wiedzieć, że najlepsze produkty powinny posiadać na opakowaniu informację o ekologicznym certyfikacie lub napis “bio”. Wskazuje on na wysoką jakość i pełnię wartości odżywczych wyrobu.