Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czystek na kleszcze - czy faktycznie działa?

2021-08-19
kategoriaDom i ogród
Czystek na kleszcze - czy faktycznie działa?

Sprawdzamy, czy herbata z czystka działa na kleszcze. Jak ją stosować, by się przed nimi chronić? 

Kleszcze to nie tylko uciążliwe stworzonka – to bardzo niebezpieczne pajęczaki wywołujące u zwierząt i ludzi bardzo groźne choroby, np.: odkleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, wirusowe gorączki krwotoczne, kleszczowe gorączkę Colorado, babeszjozę. Szczyt aktywności kleszczy przypada od marca do października. Atakują ludzi i zwierzęta. Na ukąszenie szczególnie narażone są psy.

Wszędobylski pajęczak - profilaktyka

Kleszcze pojawiają się w lasach liściastych i mieszanych. Żyją także na skraju lasu, na polanie, w parku, trawniku i w ogrodzie. Oznacza to, że są w zasadzie na każdym kawałku zieleni, więc szansa na ukąszenie jest spora. Bardzo lubią paprocie, czarny bez i leszczynę. 

Nasilone występowanie tego szkodnika ma miejsce w ciepłe, ale nie upalne dni. Odpocząć od nich można, kiedy temperatura spada poniżej 4℃. Aktywne są rano oraz późnym popołudniem. Zdecydowanie lepiej zapobiegać ukąszeniu niż leczyć skutki. Medycyna ludowa na kleszcze szczególnie poleca stosowanie czystka. Dlaczego?

Czystek przeciwko kleszczom

Czystek to bardzo zdrowe zioło, które ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Zawiera polifenole. Poprawia też odporność i usuwa z organizmu niepotrzebne i szkodliwe toksyny. Badania potwierdzają jego silne działanie antyoksydacyjne – wpływa odmładzająco na skórę, neutralizując enzymy odpowiedzialne za rozkład kolagenu. Pomaga w zachowaniu higieny jamy ustnej

Ziołowa ochrona przeciw kleszczom

Czystek posiada zdolność odstraszania owadów – w tym komarów i kleszczy. Herbatka z czystkiem nie tylko pomaga zapobiegać ukąszeniu, ale także wspomaga leczenie boreliozy. Okazuje się, że substancje zawarte w naparze neutralizują krętka boreliozy, co przeciwdziała łączeniu się substancji z komórkami. Sprawa wymaga dokładniejszych badań. Naukowcy upatrują w tym działaniu nadziei na nowe leki na omawianą chorobę. 

Pewnym jest, że zapach zioła drażni komary i kleszcze. Wywar z tej rośliny chroni także zwierzęta. Można powiedzieć, że czystek stosowany na kleszcze dla kota czy psa to naturalny sposób, aby uchronić pupila przed niebezpieczeństwem.

W jaki sposób herbata z czystkiem działa na kleszcze?

Sposób działania herbatki z czystka na kleszcze opiera się na zapachu zioła, który jest przyjemny dla ludzi, ale na owady działa odpychająco i drażniąco

Prawdą jest, że czystek odstrasza kleszcze, ale napój trzeba pić regularnie. Napar jest smaczny i delikatny. 

Jeżeli komuś nie odpowiada smak herbaty, ale jeszcze bardziej nie znosi kleszczy, to może wmasować napar w skórę lub skropić nim ubranie.

Pomoc dla zwierząt

Napar z czystka należy wcierać także w skórę zwierząt. U psa ukąszenie przez kleszcza zwiększa ryzyko chorób odkleszczowych. Pajęczaki lubią wbijać się w uszy czworonoga lub pod obrożę, co utrudnia wykrycie intruza na skórze psiaka. Spryskanie pupila czystkiem zapewnia dobrą ochronę przed pasożytem. Dzięki niemu czas aktywności kleszczy nasz pies może przejść bez przykrej niespodzianki.

Naturalne sposoby na kleszcze

Stosowanie czystka na kleszcze to o wiele lepszy sposób na zapobieganie ukąszeniom niż preparaty chemicznie. Nie podrażnia on skóry, oczu i uszu oraz nie powoduje uczuleń. Jest to produkt naturalny, naprawdę godny zaufania.

Przeczytaj także: Czystek – działanie, przeciwwskazania. Na co i kiedy pomoże ziołowy napar?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel