Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Herbaty uspokajające dla dzieci – czy faktycznie działają? Czy są bezpieczne? Od kiedy można je podawać?

2021-03-30
kategoriaDziecko
Herbaty uspokajające dla dzieci – czy faktycznie działają? Czy są bezpieczne? Od kiedy można je podawać?

Płacz, niepokój, rozdrażnienie pociechy – z takimi wyzwaniami stykają się mamy. Czy herbata uspokajająca dla dzieci jest dobrym sposobem na te problemy? Sprawdź! 

Stan niepokoju u dziecka to częste zjawisko. Charakteryzuje się pobudzeniem, zmiennością nastrojów czy zaburzeniami snu. Dla wielu noworodków typowy jest tzw. popołudniowy niepokój. Wynika on ze zmęczenia i z faktu, że organizm mamy karmiącej piersią wytwarza wtedy nieco mniej pokarmu. Inne możliwe przyczyny zaniepokojenia u najmłodszych to kolka, ząbkowanie czy przeziębienie. W jakich sytuacjach pomoże herbata uspokajająca?

Jaka herbata na uspokojenie przy kolce?

Kolka jest przypadłością 10 - 40 proc. najmłodszych. Zaburzenie charakteryzuje się nawracającymi napadami płaczu i często jest problemem całej rodziny. Tradycyjnie w łagodzeniu tego problemu stosowano ziołowe herbatki uspokajające dla niemowląt (np. z kopru włoskiego, mięty, werbeny czy lukrecji). Jednak zasadność takiego postępowania nie jest dostatecznie udowodniona w badaniach. Dlatego przed podaniem dziecku tego typu napoju powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. 

Czy melisa uspokaja?

Melisa ma m.in. właściwości przeciwskurczowe i uspokajające. Bywa stosowana w bezsenności. To zioło często wchodzi w skład herbat uspokajających na sen dla dzieci. Producenci na ogół zalecają ich podawanie po 4. miesiącu życia. Przypuszcza się, że zastosowanie herbaty z melisy może skrócić czas płaczu maluszka z kolką. Ta kwestia wymaga jednak dalszych badań. Pojenie maluszka naparem z tego zioła trzeba skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, że nerwowość czy zaburzeniu snu mogą być objawem poważniejszego schorzenia.

Czy rumianek uspokaja?

Rumianek działa m.in. rozkurczowo, przeciwbólowo i uspokajająco. Nie ma zaleceń określających wiek, od którego można go podawać. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina jest potencjalnym alergenem. Dlatego nie należy podawać naparów z rumianku najmłodszym. Herbatka uspokajająca dla dzieci z tym ziołem jest całkowicie przeciwwskazana u maluchów, u których potwierdzono uczulenie na rumianek. 

Czy zielona herbata uspokaja? 

Zielona herbata zawiera pobudzająca teinę (związek o właściwościach podobnych do kofeiny). Jednocześnie jest źródłem teaniny, która ma działanie uspokajające i odprężające. By napój był odpowiedni dla malucha, trzeba przygotować go w odpowiedni sposób. Najlepiej zaparzyć 1 g liści w 100 ml wody o temp. 75 st. C przez 3 minuty. Dziecku należy podawać napar rozcieńczony z wodą lub z kolejnego parzenia. Będzie wtedy słabszy i zadziała relaksująco. Zieloną czy czarną herbatę można powoli wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu przez nie 1. roku życia.

Herbatka uspokajająca dla dzieci a cukier

Jeśli decydujemy się na podawanie herbaty dla dzieci, nie dodawajmy do nich cukru. Jest on źródłem zbędnej energii i stwarza ryzyko rozwoju próchnicy zębów. Pod tym kątem trzeba sprawdzać także etykiety produktowe, bo cukier nierzadko znajduje się w składzie gotowych mieszanek. Zawiera go nawet herbatka uspokajająca po 1 miesiącu. Z powodu zawartości cukru lepiej też nie sięgać po herbaty granulowane. Korzystniejsze będą produkty w saszetkach lub w formie sypkiej.   

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel