Co to jest rooibos i czy to herbata dla mnie? Poznaj niezwykłe działanie czerwonokrzewu
Zobacz garść najważniejszych informacji: co to jest rooibos, jak smakuje i jak działa. Napar z czerwonokrzewu afrykańskiego, czyli czerwona herbata, o której mowa, ma wiele niezwykłych właściwości zdrowotnych. Zachwyca też smakiem. Wybierając ten gatunek, warto wiedzieć, jak wpływa na nasze zmysły i organizm. Przygotowaliśmy zestawienie kluczowych wiadomości na ten temat. Odkrywaj z nami nowe aromaty!
Co to jest rooibos?
Klimat południa
Czerwona herbata rooibos to napar z suszonych i fermentowanych liści czerwonokrzewu afrykańskiego (Aspalathus linearis), rośliny pochodzącej z południowej Afryki. Jego niezwykłe walory smakowe i właściwości zdrowotne Europejczycy poznali dopiero na początku ubiegłego stulecia, a na dobre rozsmakowali się w nim w przeciągu kilku ostatnich dekad. Dziś zyskuje on coraz większą popularność i jest uznawany na całym świecie za atrakcyjną alternatywę klasycznej herbaty.
Jak smakuje napar z czerwonokrzewu?
Przyjemny, łagodny, owocowo-miodowy smak i słodki aromat to jedna z głównych zalet czerwonej herbaty rooibos. Charakterystyczny jest też jej kolor, przyjmujący ciemnobursztynowy odcień.
Napar z czerwonokrzewu możesz pić sam lub z dodatkami. W chłodne jesienno-zimowe wieczory zadziała rozgrzewająco z imbirem, odrobiną miodu i suszonymi owocami. W upalne dni koniecznie spróbuj go w wersji mrożonej! W obu odsłonach doskonale sprawdzi się z cytryną, która nada słodkawemu z natury napojowi nieco kwaskowej nuty.
Parzenie czerwonej herbaty rooibos
Parzenie rooibosa nie odbiega od sposobu przygotowania zwykłej herbaty. Ważna jest jednak temperatura wody, jaką zalewasz susz czerwonokrzewu, a także długość parzenia. Aby uzyskać pełnię smaku i jednocześnie zachować wszystkie jego właściwości zdrowotne, należy zalać jedną łyżeczkę suszu wodą o temperaturze około 90 - 95 stopni Celsjusza. Nie warto zalewać go wrzątkiem, ponieważ traci wówczas na swoich walorach smakowych i odżywczych. Najlepiej więc:
- zagotować wodę,
- odczekać około minuty,
- sam susz parzyć (najlepiej pod przykryciem) przez około 4 - 5 minut.
Czerwonokrzew na zdrowie!
Napar z czerwonokrzewu spożywamy chętnie nie tylko ze względu na jej walory smakowe, ale także na udowodniony fakt, że pozytywnie działa on na zdrowie i kondycję fizyczną organizmu.
Na co pomaga rooibos? Badania naukowe potwierdzają jego skuteczność w leczeniu i łagodzeniu wielu schorzeń, dlatego jest on często polecany przez lekarzy i farmaceutów na długą listę dolegliwości. Do najważniejszych z nich należą: nadwaga, problemy z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym, cukrzyca i bóle brzucha u niemowląt.
Rooibos – właściwości odchudzające
Szczególnie chętnie sięgamy po czerwonokrzew w przypadku problemów ze zrzuceniem zbędnej wagi, słynie on bowiem ze swych właściwości odchudzających. To właśnie pomoc w odchudzaniu stanowi jeden z głównych powodów, dla których zdobył on tak dużą popularność i uznanie w ziołolecznictwie (fitoterapii).
Jak działa? Jego pozytywne działanie na redukcję wagi ciała polega między innymi na korzystnym wpływie na gospodarkę lipidową organizmu. Zmniejsza on ponadto poziom związków, których nadmiar odgrywa negatywną rolę w walce z otyłością – cholesterolu, trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych. Wszystko to sprawia, że herbata rooibos na odchudzanie sprawdza się doskonale!
Przeczytaj także: Herbata na odchudzanie - z jaką herbatką stracisz kilogramy?
Herbata na przeziębienie
Mieszkańcy południowej Afryki od wieków stosowali napar z czerwonokrzewu na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Współczesne wyniki badań potwierdzają łagodzenie objawów astmy czy zapalenia oskrzeli. Dzięki tym właściwościom z powodzeniem stosować możesz rooibos na przeziębienie i łagodzenie dolegliwości z nim związanych.
Działanie na układ krwionośny i na objawy cukrzycy
Choroby układu sercowo-naczyniowego i cukrzyca to jedne z częstszych problemów zdrowotnych. Okazuje się, że również w ich przypadku regularne picie naparu z czerwonokrzewu przynosi korzystne dla zdrowia efekty. Składniki w nim zawarte obniżają ciśnienie krwi, wykazują również delikatne działanie uspokajające. Obecne w nim przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, a także pomagają w przeciwdziałaniu cukrzycy typu II, między innymi poprzez wyrównywanie poziomu cukru w organizmie. Badania naukowe pokazują, że już kilkutygodniowe, regularne spożywanie napoju przynosi w tym wypadku pozytywne efekty.
Czerwona herbata rooibos dla dzieci i kobiet w ciąży
Czym jest rooibos dla dzieci i kobiet w ciąży? Dla obu tych grup napar z czerwonokrzewu stanowi doskonały zamiennik dla zwykłej herbaty, która jest bogata w kofeinę. Spożywanie jej w nadmiernych ilościach szkodzi zarówno przyszłym matkom, jak i ich młodym pociechom.
Przeczytaj także: Czy można pić herbatę w ciąży? Wybieraj zdrowo, bezpiecznie i smacznie!
Herbata dla dzieci i niemowlaków
Dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia napój z powodzeniem podawać można nawet trzy razy dziennie przy dolegliwościach żołądkowych i kolce. Łagodzi on ból, przyspiesza trawienie oraz zmniejsza problemy ze wzdęciami. Sprawdza się również w diecie starszych dzieci – maluchy lubią go ze względu na słodki, łagodny smak.
Sprawdź herbatki dla dzieci i niemowląt w naszym sklepie internetowym!
Rooibos i ciąża
W okresie ciąży i karmienia piersią istnieją pewne ograniczenia dotyczące ilości spożywanej kawy i czarnej lub zielonej herbaty. Napar z czerwonokrzewu natomiast nie tylko nie ma w składzie kofeiny, ale również zawiera duże ilości żelaza, które pomaga zapobiegać anemii związanej niekiedy z okresem połogu. Dzięki temu nie ma przeciwwskazań, aby młode matki spożywały napar nawet kilka razy dziennie. Przekonaj się sam, że to właśnie herbata dla Ciebie!