Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie herbaty ziołowe powinny znaleźć się w Twojej kuchni

2021-12-05
Jakie herbaty ziołowe powinny znaleźć się w Twojej kuchni

Herbaty ziołowe są od wieków używane przy różnych dolegliwościach. Jakie zioła działają na sen, ból brzucha czy trądzik? Sprawdź!

To nie tylko zamiennik wody lub słodkich napojów. Poza tym, że gaszą pragnienie, mają wiele właściwości prozdrowotnych. Oto lista 7 herbat ziołowych, które zawsze warto mieć w kuchni.

Właściwości herbat ziołowych

Picie herbaty w zależności od jej rodzaju ma różne skutki. Prozdrowotne właściwości ziół są ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym czy dla kobiet w ciąży.

Mięta - królowa herbat

Mięta pieprzowa jest jedną z najstarszych roślin leczniczych świata. Była stosowana w medycynie chińskiej, a Egipcjanie używali jej do balsamowania zwłok. W lecznictwie ludowym polecana jest do dziś jako środek na uspokojenie, niestrawność i bóle zębów czy głowy. Herbata z tego zioła orzeźwi Cię i ochłodzi. Przyda Ci się również na ból brzucha, wzdęcia, zgagę, odbijanie czy nudności. Mięta wspomaga też odchudzanie. 

Uspokajająca herbata z melisy

Melisa lekarska była stosowana na nerwy przez starożytnych Arabów, Greków i Rzymian. Jednak to nie tylko herbata na uspokojenie. Zioło działa też przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ma również właściwości pobudzające trawienie i przeciwwymiotne. Herbata z tej rośliny pomoże Ci także w stanie wyczerpania pracą umysłową, na sen oraz przy wymiotach i biegunkach. Melisa jest też ziołem na trądzik i obniżenie ciśnienia.

Moczopędny mniszek

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego (pospolitego) są w Polsce znane od XVI wieku. „Mlecz” ma m.in. działanie moczopędne. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy. Hamuje także łaknienie i zapewnia lepszą przemianę materii. Będzie więc pomocny, jeśli potrzebujesz herbatki na odchudzanie. Herbata ziołowa z mniszka pomoże Ci też na wątrobę.

Ziołowa herbata z pokrzywy

Pokrzywę, która była znana już starożytnym medykom, uważa się za jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Zioło ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwkrwotoczne, przeciwbiegunkowe, odkażające i regenerujące. To również herbata moczopędna. Możesz ją też stosować przy krwotokach z nosa, zaburzeniach przemiany materii i w anemii. 

Herbata ze skrzypu polnego

Szukasz czegoś na nerki? Postaw na skrzyp. Ta roślina używana była w celach leczniczych już w starożytności. Zioło ma właściwości moczopędne i ściągające. Działa też krwiotwórczo i przyspiesza gojenie się ran. Ponadto poprawia stan skóry i paznokci oraz pomaga na wypadanie włosów. W medycynie ludowej polecane jest m.in. przy schorzeniach nerek i pęcherza.

Ziołowa herbata rumiankowa 

Uzupełniając półkę o herbaty ziołowe, nie zapomnij o rumianku. Tę roślinę zalecali już ojcowie medycyny. Stosował ją Pliniusz, Hipokrates i Dioskurides. Do dziś jest używana w medycynie ludowej m.in. na sen, migrenę czy przy przeziębieniach. Napar z rumianku ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczowe i regulujące trawienie. Działa też uspokajająco. Jest również herbatą moczopędną. 

Herbata z nagietka

Pierwsze doniesienia dotyczące stosowania nagietka lekarskiego pochodzą z XII wieku. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, rozkurczowe, przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne. Działa też ochronnie na wątrobę. Zewnętrznie polecana jest przy uszkodzeniach skóry, oparzeniach czy odmrożeniach. Herbatę ziołową z nagietka możesz stosować także na bóle miesiączkowe.

Warto postawić na zioła!

 

Przeczytaj także:

 

Bibliografia:

Szustakowska-Chojnacka M., 100 roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015, s. 374, 377-378, 381-382, 384-385, 392-393, 399-400, 401-402

Cieślowska B., Cieślowska P., Superfoods, czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej, Warszawa 2016, s. 80-84

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel