Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Herbata na trawienie - co wybrać i jak bezpiecznie stosować

2021-10-17
Herbata na trawienie - co wybrać i jak bezpiecznie stosować

Zdarza się, że po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku nie czujemy się najlepiej. Szukamy wtedy domowych sposobów na złagodzenie dokuczliwych objawów i sięgamy po herbaty i zioła wspomagające trawienie.

Czy istnieją zioła na lepsze trawienie? Jak zielona herbata działa na trawienie? Czy ich spożywanie w ciąży jest bezpieczne? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Układ trawienny

Trawienie to niezwykle złożony proces, mający na celu wyodrębnić z pokarmu składniki odżywcze w formie możliwej do wchłonięcia i przyswojenia przez organizm. Całość rozpoczyna się już w jamie ustnej - zawarte w ślinie enzymy odpowiadają za wstępną obróbkę pokarmu. Kluczowy etap przebiega w żołądku i to właśnie sprawna praca tego organu jest niezbędna do prawidłowego, bezproblemowego trawienia. Obowiązkowe jest sprawne wydzielanie soku żołądkowego, o składzie, który zadba o utrzymanie kwaśnego środowiska oraz aktywację enzymów trawiennych.

Dalsze, zasadnicze trawienie odbywa się w jelicie cienkim. To w jego początkowym odcinku, dwunastnicy, wydzielana jest żółć (przez pęcherzyk żółciowy), niezbędna do strawienia tłuszczów. W późniejszej części jelit następuje wchłanianie składników odżywczych, witamin i wody.

Zaburzenia w procesie trawienia

Wystąpienie komplikacji na każdym z etapów trawienia może powodować tak zwaną niestrawność, czyli wystąpienie uciążliwych, obniżających komfort objawów, takich jak:

 • ból brzucha,
 • uczucie pełności,
 • nudności,
 • odbijanie,
 • zgaga,
 • wzdęcia,
 • przelewanie w jelitach,
 • a także biegunka i wymioty.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia tych nieprzyjemnych objawów są: niewłaściwa dieta bądź przejedzenie, alkohol, palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków.

W przypadku pojawienia się dokuczliwych symptomów ze strony układu trawiennego najczęściej sięgamy po sprawdzone, naturalne antidota, wśród których przodują ziołowe napary. Jaką herbatę na lepsze trawienie wybrać? Które zioła przyniosą ulgę po obfitym posiłku?

Najlepsza herbata na trawienie

Istnieje wiele ziół, których napary wspomagają trawienie oraz mogą przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich.

Herbata z mięty pieprzowej

Herbata miętowa to jedna z tych wybieranych w pierwszej kolejności przy wszelkich problemach żołądkowych. Mięta pieprzowa reguluje procesy trawienne oraz łagodzi dolegliwości związane z niestrawnością, w tym bóle brzucha. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne, które mogą dodatkowo pomagać w zaburzeniach trawienia.

Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski wspomaga trawienie w wyniku zwiększania wydzielania soku żołądkowego (nie stosuj jej przy zgadze). Ponadto pobudza aktywność detoksykacyjną wątroby oraz wydzielanie żółci przez pęcherzyk żółciowy.

Herbata z pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa znajduje zastosowanie przy nieżytach żołądka i jelit z uwagi na swoje działanie wspomagające trawienie i przemianę materii. Stymuluje także pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, ułatwiając pozbywanie się z niego złogów.

Herbata z kopru włoskiego

Herbata koperkowa to jeden z „babcinych” sposobów na uporczywe kolki niemowlęce. Rzeczywiście napar ten wspomaga pracę układu trawiennego poprzez uspokojenie podrażnionego żołądka, łagodzenie zgagi, wzdęć oraz zaparć.

Herbata z imbiru

Imbir jest szczególnie polecany po zjedzeniu tłustych potraw, ponieważ pobudza metabolizm oraz przyspiesza trawienie tłuszczów. Znany jest także z łagodzenia nudności.

Herbata z anyżu

Napar z anyżu nie tylko wspomaga pracę żołądka oraz całego układu trawiennego, ale przy okazji również odświeża oddech.

Herbata zielona

A co z zieloną herbatą? Kofeina, której nie brakuje w tym naparze, wykazuje działanie stymulujące oraz wspomagające aktywność soków trawiennych. Ponadto zielona herbata przyspiesza metabolizm, a także usprawnia pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, wspomagając w ten sposób proces trawienia tłuszczów.

Herbata wspomagająca odchudzanie

Każda z wymienionych wyżej herbat, poprzez korzystne wpływanie na trawienie, będzie również skutecznie wspomagać odchudzanie. Wyjątkowa wydaje się być herbata zielona, która wskutek zawartości alkaloidów, dodatkowo korzystnie wpływa na odchudzanie: przyspiesza metabolizm oraz proces spalania tłuszczów. Włączenie zielonego naparu do diety odchudzającej połączonej z aktywnością fizyczną może przynieść zadowalające rezultaty.

 

Ziołowa herbata dla kobiet w ciąży

Niektóre zioła, wykazując bardzo silne właściwości, mogą działać toksycznie na rozwijający się płód. Przyszłe mamy powinny być zatem wyjątkowo ostrożne przy spożywaniu herbat ziołowych w ciąży i koniecznie zapoznać się z listą dozwolonych oraz przeciwwskazanych naparów. Oczywiście nie warto rezygnować z picia ziołowych herbat w ogóle, gdyż niektóre z nich mogą, na przykład, przynosić ulgę w odczuwanych nudnościach (napar z imbiru).

Przykłady ziół dozwolonych i przeciwwskazanych do spożywania w ciąży:

Zioła przeciwwskazane w ciąży

Zioła bezpieczne w ciąży

aloes, anyż, krwawnik, żeń-szeń, mięta polna, jałowiec, lukrecja, szałwia, ziele piołunu

rumianek, pokrzywa, melisa, mięta pieprzowa, imbir, nagietek, siemię lniane

Jak bezpiecznie stosować herbaty na trawienie?

Niezależnie od tego, którą herbatę na trawienie wybierzesz, warto stosować ją z umiarem. Szklanka naparu wypita po ciężkostrawnym posiłku lub podczas odczuwania dolegliwości w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że jeżeli problem niestrawności powraca często lub pojawia się niemal po każdym posiłku, a także jeżeli zauważysz inne niepokojące objawy (np. krwawienie z przewodu pokarmowego lub nagłą utratę masy ciała), koniecznie skonsultuj swój stan z lekarzem.

 

Źródła:

 • Cichoń Z. i wps.: “Właściwości zielonej herbaty”, Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nr 743, 2007
 • Cieślak D. i wsp.: "Wpływ kawy i herbaty na wybrane procesy fizjologiczno-biochemiczne u szczurów. I. Wpływ kawy i herbaty na trawienie i wchłanianie białka oraz tłuszczów", Żywienie Człowieka 2013
 • Konturek S.: “Fizjologia człowieka. Tom V. Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel