Morwa biała – herbata o niezwykłych właściwościach
Jakie właściwości ma herbata z liści białej morwy? Dlaczego warto ją pić?
To roślina, której popularność wiąże się z jej właściwościami prozdrowotnymi oraz leczniczymi. Jej wpływ na człowieka oraz substancje, które zawiera, od wielu lat interesują naukowców, którzy dzięki specjalnym badaniom, potwierdzili jej skuteczność.
Roślina wykorzystywana jest do produkcji herbat, suplementów diety czy tabletek. Dodatkowo wiele osób borykających się z nadwagą, wykorzystuje ją jako dodatkowe wsparcie podczas gubienia kilogramów.
Biała morwa należy do rodziny niewielkich drzew. Jej najcenniejszą częścią są liście oraz owoce. W nich gromadzą się największe ilości dobroczynnych składników. Jej owoce posiadają zbliżony kształt do jeżyn, przybierają biały lub lekko żółty odcień. W celach leczniczych najbardziej wartościową częścią drzewka są liście. Herbata z liści morwy białej stała się niezwykle popularna. Poznaj jej właściwości oraz dowiedz się, na jakie dolegliwości sprawdza się najlepiej.
Liście białej morwy – jakie cenne składniki kryją?
Lata badań prowadzonych nad poznaniem składu liści rośliny wykazały, że zielone części drzewka zawierają bardzo cenne składniki. Oprócz związków wykazujących działanie lecznicze dodatkowo można znaleźć sporo składników odżywczych, które uzupełniają niedobory w organizmie. Jakie dobroczynne związki kryje morwa?
- białko oraz błonnik pokarmowy,
- sporą ilość witaminy C,
- beta-karoten oraz szczawian,
- fityniany,
- kwas taninowy,
- mikroelementy: żelazo, magnez, fosfor, cynk,
- flawonoidy: kemferol, rutynę, kwercetynę,
- substancje o działaniu przeciwbakteryjnym,
- witaminy: B, E, niacynę.
Herbata z liści morwy białej – właściwości i działanie
Liście rośliny, po ususzeniu, wykorzystywane są do zaparzenia i przygotowywania herbatki. Wyciąg z liści morwy białej jest szczególnie zalecany dla diabetyków oraz osób, które borykają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Herbata z jej liści jest smaczna, posiada przyjemny zapach, a dodatkowo wykazuje działanie lecznicze. Jakie właściwości posiada?
- moczopędne - poleca się przy zapaleniu pęcherza moczowego,
- przeciwgorączkowe - dzięki aktywnym składnikom niweluje stany zapalne organizmu,
- obniża poziom cukru we krwi - hamuje aktywność enzymów, które podnoszą poziom glukozy we krwi,
- pobudza laktację - jest istotna w okresie ciąży i karmienia piersią,
- działa antyoksydacyjnie - dzięki zawartości przeciwutleniaczy i witamin opóźnia procesy starzenia się komórek,
- obniża poziom cholesterolu we krwi - dzięki obecności flawonoidów cholesterol zostaje skutecznie obniżony, co zapobiega powstawania chorób układu naczyniowego i krążenia,
- wpływa na pracę mózgu - spora ilość magnezu oraz witamin z grupy B pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy.
Herbata z morwy białej – jak pić?
Herbatka z morwy białej ma delikatny, ziołowy posmak oraz przyjemny zapach. Jest zalecana dla osób dorosłych. Można ją przygotować zarówno ze świeżych liści, jak i suszonych. Suszone części morwy możemy kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Warto zwrócić uwagę na jakość – nie powinna zawierać dodatkowych związków konserwujących lub ulepszających smak.
Aby najlepiej przygotować napar, należy dwie łyżeczki suszu zalać około 150 ml wrzącej wody. Następnie przykryć talerzykiem na około 10 minut. W tym czasie liście uwolnią swoje cenne składniki. Napój najlepiej spożywać przed posiłkiem, nie więcej niż filiżankę dziennie.
Morwa biała na odchudzanie
Wyciąg z morwy białej jest z powodzeniem wykorzystywany jako suplementacja wspomagająca utratę wagi. W aptekach możemy znaleźć nie tylko liście do sporządzenia naparu, ale też ziołowe tabletki z ekstraktem z rośliny.
Przeczytaj także: Herbata na odchudzanie - z jaką herbatką stracisz kilogramy?
Składniki zawarte w liściach wykazują działanie, które hamuje aktywność enzymów rozkładających cukry proste. Zahamowanie procesu powoduje, że z jelit do krwi wchłania się znacznie mniej węglowodanów. Dzięki temu organizm nie odkłada tkanki tłuszczowej, a spala ją.
Warto zaznaczyć, że sam ekstrakt z rośliny nie powoduje straty wagi ani nie będzie zamiennikiem zróżnicowanej diety ani zdrowego trybu życia. Jedynie w połączeniu ze zdrową dietą o ujemnym indeksie kalorycznym oraz aktywnością fizyczną, herbatkę ziołową z morwy białej można traktować jako dodatkowe wsparcie w odchudzaniu.
Przeciwwskazania
Morwa może wchodzić w interakcje z lekami. Warto więc zaznaczyć, że jak przed każdym nowym składnikiem w jadłospisie - warto najpierw skonsultować się z lekarzem, a dopiero później pić dziennie po 1 filiżance naparu.
Bibliografia:
Zbigniew Podbielkowski: "Słownik roślin użytkowych"
Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: "Dendrologia"