Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Żurawina - właściwości, które na pewno polubisz

2021-10-21
Żurawina - właściwości, które na pewno polubisz

Właściwości żurawiny wykazują silne działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana przy różnego rodzaju infekcjach. Jej najbardziej popularnym zastosowaniem jest pomoc w walce z infekcją układu moczowego. Co warto wiedzieć o działaniu żurawiny? Jaki właściwości posiada suszony owoc?

Wartości odżywcze żurawiny - co warto o nich wiedzieć?

Żurawina jest rośliną, której najcenniejszą częścią są niewielkie, czerwone owoce. To w nich gromadzą się witaminy i inne cenne składniki, które w odpowiednim stężeniu wykazują działanie prozdrowotne. Po zerwaniu przetwarzana jest do różnej postaci: suszonej lub liofilizowanej, soku, herbaty czy syropów. Niezależnie od przyjętej formy, jest ceniona za bogactwo składników, dzięki którym wykazuje działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Możemy w niej znaleźć witaminy i związki organiczne, takie jak:

 • witaminę C, B6, B3,
 • witaminy A, E, K,
 • tiaminę i ryboflawinę,
 • kwas foliowy,
 • wapń, żelazo, magnez,
 • fosfor, potas,
 • sód i cynk.

Dodatkową zaletą rośliny jest jej dobra wartość odżywcza, dzięki czemu można wykorzystać jej suszone owoce, jako dodatek do sałatek lub ulubionych koktajli. Poniższa tabela przedstawia wartości odżywcze suszonej żurawiny w 100 g produktu:

Wartość energetyczna 305 KCAL
Białko 0,17g
Tłuszcz 1,09g
Węglowodany 82,80 g

Właściwości żurawiny - jakie działanie ją wyróżnia?

Właściwości żurawiny wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka, przy jej regularnym spożywaniu lub popijaniu soku z jej owoców. Dzięki kolaboracji cennych witamin i minerałów w czerwonych owocach rośliny możliwe jest wspieranie organizmy w walce z bakteriami, a także wspieranie jego pracy.

Do głównych właściwości prozdrowotnych żurawiny zalicza się:

 1. Wspomaganie leczenia bakteryjnego zakażenia układu moczowego, które jest potwierdzone przez naukowców. Żurawina w dużym stopniu zmniejsza przyczepność bakterii do ścianek dróg moczowych męskich i żeńskich, co niweluje stany zapalne i zapobiega nawrotom infekcji.
 2. Zapobiega nawracającym infekcjom dotyczącym pęcherza moczowego u osób, które na skutek chorób ogólnoustrojowych nie są w stanie całkowicie go opróżniać podczas oddawania moczu,
 3. Wykazuje działanie profilaktyczne przeciw powstawaniu wrzodów żołądka. Bogaty skład suszonej żurawiny zapobiega namnażaniu się bakterii w śluzówce żołądka, na przykład helicobacter pylori, które odpowiadają za pojawienie się stanów zapalnych w jego wnętrzu,
 4. Pozytywnie wpływa na kondycję dziąseł, dzięki działaniu antybakteryjnemu. Jej przyjmowanie pozwala zimniejszych liczbę bakterii w jamie ustnej, co pozytywnie wpływa na profilaktykę chorób przyzębia i samych dziąseł.
 5. Usprawnia pracę serca i układu krążenia, dzięki flawonoidom, które zawiera. Ich działanie niweluje ryzyko powstawania zakrzepów, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych,
 6. Redukuje ilość cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza szansę na zachorowanie na miażdżycę i zatorowość naczyniową.

Przeciwwskazania do spożywania suszonych owoców żurawiny

Różne formy żurawiny: suszone owoce, herbaty, soki oraz tabletki są dobrze tolerowane przez organizm ludzki. Nie wywołują skutków ubocznych, a ich dobroczynne działanie wspiera pracę organizmu oraz pozwala uzupełnić braki witaminowe i mineralne w krwioobiegu. Jest częstym dodatkiem wykorzystywanym w kuchni, ze względu na smak oraz właściwości lecznicze.

Niemniej jednak jej przyjmowanie powinny ograniczyć osoby, które na stałe przyjmują leki przeciwzakrzepowe, których składnikiem czynnym jest warfaryna. Substancje, które zawierają owoce rośliny, mogą utrudniać i hamować usuwanie leku z organizmu, czego skutkiem mogą być krwotoki wewnętrzne.

Suszona żurawina jest prawdziwym superfoods, które warto włączyć do swojej diety. Dzięki antybakteryjnemu działaniu pozwala zapobiegać rozwojom stanów zapalnych, a także uzupełnia niedobory witamin i innych składników, których brak może osłabiać pracę układu odpornościowego oraz obniżać ogólny stan zdrowia.

Bibliografia:

 • "Żurawina - nowe spojrzenie na właściwości lecznicze" - D. Rodowski
Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel