Właściwości soku z żurawiny – wskazania i przeciwwskazania
By zapobiegać infekcjom układu moczowego, warto sięgać po sok z żurawiny. Właściwości zdrowotnych tego napoju jest jednak dużo więcej. Poznaj je wszystkie!
Żurawina zaliczana jest do superżywności. Sok z jej owoców to skarbnica składników o działaniu prozdrowotnym. Czym się charakteryzuje?
Sok żurawinowy – skład i właściwości
Żurawina ma wysoką wartość odżywczą. Jest bogata zwłaszcza w witaminę C. To silny zmiatacz wolnych rodników, które są przyczyną wielu chorób przewlekłych. Owoce zawierają również wapń, fosfor, miedź i jod. Znajdują się w nich także pektyny, glikozydy, kwasy organiczne (w tym cytrynowy i benzoesowy), garbniki, barwniki antocyjanowe i cukry. Wartość energetyczna 100 g tych owoców to jedynie 49 kcal.
Dla układu moczowego
Uważa się, że żurawina może pomagać w profilaktyce zakażeń układu moczowego. Do niedawna uznawano, że ma na to wpływ jej wysoka kwasowość. Dziś wiadomo, że owoce zawierają proantocyjanidyny, które zapobiegają przyleganiu bakterii chorobotwórczych do komórek wyścielających układ moczowy i uniemożliwiają rozmnażanie się patogenów. Wpływ soku na zmniejszanie ryzyka zakażeń układu moczowego wymaga jednak dalszych badań, bo dotychczasowe doniesienia na ten temat nie są jednoznaczne.
Na co jeszcze pomaga
Składniki zawarte w owocach mają także korzystny wpływ na odporność. Mogą również pomóc w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego. W badaniu z udziałem mężczyzn z nadwagą i otyłością wykazano, że codzienne spożycie soku żurawinowego zmniejsza wybrane czynniki ryzyka rozwoju chorób serca.
Badania sugerują również, że antyoksydanty i inne substancje przeciwzapalne zawarte w żurawinie mają właściwości przeciwnowotworowe. Obecnie nie ma jednak wystarczających dowodów na to, że same owoce lub sok z żurawiny mogłyby chronić przed rakiem.
Inne właściwości soku z żurawiny
Witaminy i związki wchodzące w skład soku żurawinowego mają też korzystne działanie na układ pokarmowy. Badania wykazały, że mogą zapobiegać rozwojowi i namnażaniu się bakterii Helicobacter pylori, która jest przyczyną wrzodów żołądka. Istnieją też dowody, że sok wspomaga hamowanie rozwoju bakterii w jamie ustnej.
Sok z żurawiny – przeciwwskazania i dawkowanie
Należy dawkować go zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególną ostrożność przy jego spożywaniu powinny zachować osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej oraz stosujący leki przeciwzakrzepowe z acenokumarolem lub warfaryną. W przypadku zażywania któregoś z tych medykamentów, picie soku najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto także wiedzieć, że duża ilość witaminy C znajdująca się w owocach żurawiny może prowadzić do zafałszowania wyników badań glukozy i hemoglobiny.
Żurawina do picia – jaką wybrać
Owoc ma cierpki smak. Dlatego w skład napojów przyrządzonych na jej bazie nierzadko wchodzi cukier. Można w nich także znaleźć inne soki. Podobnie rzecz ma się z herbatą owocową, która często zawiera jedynie niewielki procent żurawiny. By mieć pewność, że nasz napitek będzie korzystny dla zdrowia, trzeba dokładnie czytać etykiety i wybierać sprawdzone sklepy.
Bibliografia:
- Cieślowska B., Cieślowska P., Superfoods, czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej, Warszawa 2016, s. 139-141
- Szustakowska-Chojnacka M., 100 roślin w twojej kuchni, Warszawa 2015, s. 152-153