Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Zupa ramen – poznaj najlepszy przepis na japoński rosół

2022-08-09
kategoriaPrzepisy
Zupa ramen – poznaj najlepszy przepis na japoński rosół

Kuchnia orientalna zyskuje w Polsce popularność. Smak jej dań jest zupełnie inny niż kuchni polskiej czy innych krajów europejskich. Dzięki niej możemy choć na chwilę oczami wyobraźni przenieść do Japonii, Chin, Tajlandii czy Indii. Każdy z wymienionych krajów ma swoją bogatą kulinarną tradycję. Jedną z najbardziej znanych zup japońskich jest ramen – danie, które zyskało międzynarodową sławę.

Japoński hit kulinarny

Ramen jest powszechnie kojarzony z Krajem Kwitnącej Wiśni, jednak nie pochodzi on z Japonii. Jego nazwa pochodzi od chińskich słów "la mian" oznaczających "ręcznie wyrabiany makaron". Zupa przywędrowała tam z Chin w XIX wieku, ale dość szybko zdobyła status narodowego dania Japończyków. Ewoluowała do kilkunastu odmian i stał się prototypem dla zdrowych dań typu instant – prostych zupek błyskawicznych. Ogromną sławę zyskała dzięki Ando Momofuku, który w 1958 roku opracował przepis na ramen instant – gotowy do spożycia jedynie po zalaniu wrzątkiem. Warto tutaj dodać, że to, co obecnie sprzedawane jest jako gotowa zupka instant pod tą nazwą nie przypomina oryginału. Zdecydowanie zdrowiej ugotować prawdziwy ramen, niż spożywać zupkę błyskawiczną, która z jakąkolwiek zupą niewiele ma wspólnego.

Ramen nabrał szczególnego znacznie zaraz po zakończeniu II wojny światowej, kiedy zniszczona atakami atomowymi i uzależniona od amerykańskich dostaw Japonia zwiększyła import pszenicy ze Stanów Zjednoczonych. Z tego zboża wyrabiano makaron do ramenu.

Obecnie pisze się o nim blogi i książki. Definiuje on kulturę jedzenia w Japonii w XXI wieku. Teraz jest daniem popkulturowym, nowoczesnym, które odbiega od pierwotnej tradycji. Przy tworzeniu nowych wersji zupy nie ma żadnych zasad. 

Uwaga na zupki chińskie typu „ramen”

Ramen instant jest w Polsce dość popularny i w zasadzie dostępny bez ograniczeń w największych sieciach handlowych. To nic innego jak zupka chińska. Jest to produkt praktycznie bezwartościowy odżywczo. Odwodniony makaron dostarcza jedynie oczyszczonych węglowodanów. Ponadto w produkcie znajduje się mnóstwo sodu, nawet 900 mg w porcji. Naukowcy są już pewni, że regularne spożywanie takich zupek wpływa na ryzyko chorób metabolicznych. Badanie z 2014 roku przeprowadzone w Korei Południowej wykazało, że osoby w wieku 19-64 lat jedzące makaron instant dwa razy w tygodniu lub częściej są obarczone o wiele wyższym ryzykiem zespołu metabolicznego niż ludzie, którzy jadają danie sporadycznie. 

Ramen typu instant, który nie zawiera nawet mięsa, de facto jest często garścią suszonego makaronu z dużą dawką soli i bardzo szkodliwymi dodatkami smakowymi i konserwującymi, np.: glutaminian sodu oraz tert-butylohydrochinon (E319) prowadzący do zaburzeń neurologicznych. Mała torebka chińskiego makaronu, popularnego także wśród polskich studentów, to ok. 380 kcal i 1800 mg sodu, przy prawie zerowych wartościach odżywczych.

Jeśli szukamy gotowego produktu instant, postawmy na wyroby ekologiczne z dobrym składem.

Na pomarańczowym blacie leży kwadratowy blok makaronu z zupki chińskiej instant, gotowy do zalania wodą.

Bazy do ramenu

Ramen to bulion gotowany na wywarze z mięsa, ryb lub warzyw. Jego podstawą jest baza, czyli tare, która nadaje całości ulubiony smak. Esencja umieszczana jest na dnie miski. Konsument ma do wyboru trzy rodzaje baz.

  1. Shio tare to lekka i klarowna baza o słonym smaku.
  2. Drugi rodzaj bazy – souyu tare, powstaje z mieszanki sosów sojowych i ma ciemny kolor.
  3. Trzecią z baz – miso, wykonuje się ze sfermentowanej soi, cechuje ją orzechowy posmak.

Do wybranej bazy dodaje się gorący bulion. Całości dopełnia makaron powstający z trzech składników: mąki pszennej, wody i kansui – alkalicznej, słonej wody mineralnej wzbogaconej węglanami i kwasami. Dodatki są kwestią osobistą – mogą być nimi owoce morza, świeże grzyby, jajka, wodorosty. 

Czy ramen jest zdrową zupą?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Wartość odżywcza ramenu zależy głównie od rodzaju wykorzystywanego mięsa. Ramen charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów, tłuszczów nasyconych, cholesterolu i sodu. Jest długo gotowany na kościach, więc zawiera w sobie: białko, kolagen, witaminy z grupy B, witaminę, potas oraz żelazo.

Ramen jest odmianą dobrze znanego nam rosołu gotowanego na kościach. Prawdziwym, esencjonalnym rosołom przypisuje się kilka właściwości zdrowotnych, m.in. wspomaganie układu odpornościowego, wzmacnianie kości i stawów, łagodzenie problemów trawiennych oraz przeciwdziałanie zmarszczkom. Korzyści te mają pochodzić z aminokwasów i składników mineralnych szpiku kostnego wyekstrahowanych podczas długiego gotowania. Badania naukowe są w tej kwestii niewystarczające, aby potwierdzić prawdziwość konsumenckich przekonań. Co prawda badanie z 2000 roku potwierdza, że picie rosołu może zmniejszać stan zapalny i łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych, ale dotyczyło ono bulionu warzywno-mięsnego. 

Produkty do ugotowania ramenu:

Problem z zawartością sodu i tłuszczy

Zupa ramen zawiera duże ilości sodu. Jedna porcja pokrywa zapotrzebowanie organizmu nawet w 75%. Zwracając uwagę na fakt, że wiele produktów spożywczych zawiera sód, trzeba powiedzieć, że tak ogromna zawartość tego pierwiastka w jednej potrawie jest wadą. Nadmiar sodu w diecie jest przecież jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego. Ponadto specjał jest bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, ale według najnowszej wiedzy nie jest szkodliwe dla zdrowia, pod warunkiem zachowania umiaru.

Najpoważniejszym problemem jest makaron pszenny, który nie jest pożądany w dużych ilościach. Wykazano, że dieta bogata w węglowodany sprzyja zaburzeniom gospodarki cukrowo-insulinowej, zwiększa zagrożenia powstawania przewlekłych stanów zapalnych i stłuszczenia wątroby. Ponadto nadmiar soli zwiększa ryzyko chorób serca, w tym zawału, udaru, a także osteoporozy.

 Podsumowując: ramen dostarcza dużo energii, rozgrzewa. Jednak w wielu przepisach na ramen nie uwzględnia się warzyw. Zupa dostarcza dużo węglowodanów, a rosół na samych kościach jest ubogi w witaminy i niektóre składniki mineralne. Dietetycy są zgodni – pomimo tego, że pochodzi z kuchni azjatyckiej, która przecież słynie ze zdrowych potraw, to nie należy do spożywać go zbyt często lub warto uzupełnić zupę o warzywne dodatki

Warunkowo racjonalny posiłek

Czy ramen więc może obronić się jako racjonalny posiłek? Tak, o ile przyrządzony zostanie na bazie zdrowego mięsa lub ryb, ze zmniejszoną ilością soli. Domowa wersja będzie w tym kontekście najzdrowsza. Bez względnie należy unikać zup instant, które nawet nie mają smaku ramenu, a zupę w restauracji można zjeść sporadycznie. Od zawsze domowa kuchnia przewyższała właściwościami zdrowotnymi i smakowymi szybkie dania z kartoników, bo jest pozbawiona konserwantów i polepszaczy smaku. Alternetywą są też gotowe produkty BIO.

Jak zrobić ramen?

Najlepszy japoński rosół przygotowany jest w zaciszu swojej kuchni, z pewnych składników, w sposób, który najbardziej odpowiada domownikom. Jak zrobić ramen? Warto skorzystać z tradycyjnych przepisów. Gotuje się go przez wiele godzin na kościach wieprzowych lub korpusie z kurczaka z często z:

  • grzybami shiitake
  • katsuobushi (fermentowane i wędzone płatki tuńczyka) 
  • algami kombu 
  • niboshi, czyli suszonymi małymi sardynkami 
  • kośćmi wołowymi 

Jako dodatki wykorzystuje się: plastry pieczonego wieprzowego mięsa, jajka na twardo, por, kukurydza, masło, kiszone pędy bambusa czy kiełki fasoli.

Zasadniczym celem gotowania ramenu jest wydobycie ze składników smaku umami. Taka zupa ramen przygotowana z powyższymi dodatkami jest aromatyczna i sycąca. Może być doskonałym urozmaiceniem niedzielnego, tradycyjnego rosołu.

Na stoliku podano tradycyjny ramen z mięsa wieprzowego, z dodatkim jajka, cebulki i makaronu ramen.

Najpopularniejsze rodzaje ramenu

W Japonii jest popularnych kilkanaście odmian ramenu. Osoby, które lubią go i często gotują, mają swoje sekrety. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się:

  • Sapporo ramen – bardziej znany jako miso ramen. Jest rozgrzewające i bardzo pożywne, polecane na mroźne zimowe dni. Zawiera miso, kukurydzę, masło, siekaną wieprzowinę i czosnek. W wielu domach dodaje się do niego owoce morza, np.: kalmary, kraby i przegrzebki. 
  • Kitakata ramen – słynący głównie z grubych klusek i bulionu gotowanego na wieprzowinie oraz niboshi. 
  • Tokio ramen – inaczej shoyu ramen, jest przygotowywany na kurczaku z dodatkiem sosu sojowego oraz rybnego bulionu dashi. Dodatki w tej wersji to cebulka dymka, jajko, nori, szpinak i krojona wieprzowina. 
  • Yokohama ramen – gotuje się go na bulionie wieprzowym z sosem sojowym i dodaje grube, proste kluski. 
  • Hakata ramen – jest bardzo gęsty i jasny, gotowany na kościach wieprzowych, z cieńszym niż zwykle makaronem, smażonym czosnkiem, marynowanym imbirem, sezamem oraz marynowanymi zielonymi pędami gorczycy. 
  • Tonkotsu – ramen popularny w mieście Fukuoka, ma mlecznobiały kolor, który wynika ze sporych ilości tłuszczu i kolagenu wyekstrahowanych z kości wieprzowych podczas kilku dni gotowania.

Wybierz coś dla siebie:

Prosty przepis na ramen

Polacy lubią i potrafią gotować rosół, więc z przyrządzaniem ramenu nie mają większych problemów. Potrawa stała się popularna w restauracjach. Najlepiej przygotować ją w domu. Niezbędne składniki to: 

  • 1 kg kości wieprzowych
  • 1 kg kości drobiowych
  • 2 duże marchewki
  • 5 cebul szalotek
  • 5 cm korzenia imbiru
  • 1/2 główki czosnku polskiego
  • płat alg konbu (wodorostów) 10x20cm
  • 100 ml shoyu japońskiego sosu sojowego
  • 100 ml wina ryżowego sake
  • 2 litry zimnej wody

Dodatki:

  • 700 g łopatki wieprzowej
  • 50 g suszonych grzybów shitake
  • 500 g suszonego makaronu ramen lub 250g świeżego
  • szczypiorek lub cebula dymka
  • 6 jajek
  • przyprawy shichimi togarashi
  • prasowane glony (sushi nori)
  • 150 ml bulionu lub 1 kostka rosołowa
  1. Do garnka wkładamy kości wieprzowe i kości drobiowe np. korpus kurczaka lub indyka ewentualnie porcjami rosołowymi). Kości zalewamy zimną wodą, żeby w całości były przykryte. Należy je zagotować.
  2. Po doprowadzeniu do wrzenia odcedzamy, a kości płuczemy zimną wodą. Przekładamy ponownie do opłukanego dużego garnka.
  3. Obieramy cebulę szalotkę oraz czosnek. Imbir i marchewkę kroimy w plastry około 0,5 cm. Wszystko wrzucamy do garnka, dodajemy na wierzch glony konbu i zalewamy zimną wodą (około 2 litrów).
  4. Zupę zagotowujemy na mocnym ogniu. Gdy zupa zacznie się gotować, to wyjmujemy glony konbu.
  5. Zmniejszamy ogień, tak, żeby zupa ledwo się gotowała, usuwamy szumowiny i gotujemy przez 6 godzin.
  6. Po 6 godzinach zupę studzimy i wyciągamy z niej kości. Następnie przecedzamy przez sitko, aby uzyskać czysty bulion. Wystudzony wkładamy do lodówki.
  7. Dobę przed przygotowaniem dodatków moczymy grzyby shitake (zalać je ciepłą wodą i odstawić na 24 h). Namoczone grzyby kroimy i podsmażamy na oleju, aż zrobią się miękkie.
  8. Jajka gotujemy jak zwykle przez około 5 minut. Po zagotowaniu przelewamy zimną wodą i studzimy.
  9. Następnie przyrządzamy mięso wieprzowe. Zlewamy je bulionem i wolno gotujemy na maleńkim ogniu przez 5 godzin lub pieczemy je zalane bulionem w żaroodpornym naczyniu z przykrywką przez 2 h w piekarniku nagrzanym do 150 stopni.
  10. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zupy. Zbieramy tłuszcz z wystudzonego w lodówce bulionu.
  11. Dodajemy połowę przygotowanego sosu sojowego shoyu (50 ml) oraz całość przygotowanej sake (100 ml). Całość doprowadzamy do wrzenia i próbujemy.
  12. W razie potrzeby można dodać więcej sosu sojowego.
  13. Gotujemy makaron według przepisu na opakowaniu, układamy w miseczkach. Zalewamy bulionem i dekorujemy grzybkami.
  14. Dodajemy plaster wolno gotowanej wieprzowiny, ugotowane jajko i prasowane glony shusi nori.
  15. Całość dekorujemy szczypiorkiem lub cebulą dymką i przyprawiamy przyprawami shichimi togarashi. Można też dodać pak choi, kiełki fasoli i skropić olejem sezamowym chili.

Na stół podano tradycyjny ramen z kawałkami mięsa, jajkiem, glonami, prażonym sezamem, cebulką i kolendrą.

Przepis na miso ramen

To przepyszna zupa, która potrafi przekonać do kuchni azjatyckiej – po prostu zachwyca podniebienie. Jest bogata w smaku i obfituje w pyszności. W miso czuć azjatyckie klimaty, dzięki którym przenosimy się wyobraźnią do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest lekka i sycąca. Podstawę stanowi bulion dashi, czyli wywar o smaku ryb. Znakomita jest również wersja z bulionem warzywnym.

Obowiązkowym składnikiem jest tytułowe miso, czyli pasta ze sfermentowanej soi z dodatkiem ryżu brązowego, drożdży i soli. Dzięki dodatkowi grzybów zupka nabiera bardzo przyjemnego aromatu i smaku. Uzupełnieniem jest por, marchewka, kukurydza, chrupiący boczek oraz jajko ugotowane na półmiękko. Listki kolendry dodają świeżości.

Jeżeli chcemy spróbować tradycyjnej japońskiej zupy, to warto zacząć od powyższej wersji. Przepisów kulinarnych jest mnóstwo, zarówno na zupę gotowaną długo, jak i na trochę szybszą wersję.

Składniki do ramenu miso:

  • 7 - 8 szklanek zimnej wody 
  • 1/4 porcji ekologicznego kurczaka 
  • 300 g mięsa wołowego 
  • por (jasna i jasnozielona część ) 
  • 2 marchewki 
  • 2 pietruszki 
  • 1/3 korzenia selera 
  • 2 cebule 
  • 3 ząbki czosnku 
  • 5 cm kawałek imbiru 
  • 4 - 5 łyżeczek jasnej pasty miso 
  • ziarenka pieprzu 

Do podania:

  • 4 duże pieczarki 
  • kiełki fasoli mung lub brokułu 
  • 3 jajka gotowane na półmiękko 
  • opakowanie makaronu ramen 
  • pęczek posiekanej cebulki dymki 
  1. Makaron ugotujemy wg instrukcji na opakowaniu.
  2. Warzywa myjemy i obieramy. Cebulę dzielimy na połowę i pieczemy nad ogniem. Imbir i czosnek kroimy na mniejsze kawałki.
  3. Do zimnej wody dodajemy mięso oraz marchewkę, pietruszkę, seler, związany por, opieczone nad ogniem połówki cebuli, ziarenka pieprzu, imbir i czosnek.
  4. Wszystko zagotowujemy i potem gotujemy na bardzo małym ogniu, około 3 godziny.
  5. Kawałek kurczaka z filetem należy wyjąć w połowie gotowania. Mięso oddzielamy od korpusu, korpus ponownie wrzucamy do rosołu.
  6. Pierś odkładamy do schłodzenia i kroimy na plasterki.
  7. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju kokosowego, dodajemy pieczarki pokrojone na plasterki. Smażymy przez chwilę mieszając, do czasu kiedy grzyby się przyrumienią. Odkładamy na talerzyk.
  8. Gotowy rosół przecedzamy przez sito.
  9. W szklance rosołu rozpuszczamy 4 - 5 łyżeczek jasnej pasty miso i wlewamy do bulionu.
  10. Można doprawić świeżo mielonym pieprzem.
  11. Japoński rosół nalewamy do miseczek, dodajemy do każdej porcję makaronu, mięsa, pieczarek, marchew, dymkę, kiełki i jajko.

Szybki ramen miso

Przepis wykonany szybciej jest popularny u osób, które nie mają zbyt wiele czasu na gotowanie lub nie lubią zapachu gotującego się mięsa. Do wykonania szybkiej japońskiej zupy z makaronem wykorzystamy następujące składniki:

  • 6 szklanek bulionu dashi lub warzywnego (1,5 litra)
  • 100 g chińskiego makaronu mie lub ramen
  • 20 g grzybów mun
  • 2 płaty wodorostów nori
  • 1 marchewka
  • 1 łyżka pasty miso
  • 1 łyżka sosu sojowego

Do podania:

  • 100 g boczku
  • 1 mały por (biała część)
  • 1 jajko ugotowane na półmiękko
  • 4 łyżki kukurydzy
  • 4 łyżki posiekanego szczypioru
  • 1 łyżeczka czarnego sezamu
  • świeża kolendra
  1. Grzyby mun zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 20 minut. Odcedzamy.
  2. Marchewkę obieramy i kroimy w plasterki.
  3. Wodorosty nori tniemy nożyczkami lub kruszymy.
  4. Zagotowujemy bulion. Dodajemy pastę miso, sos sojowy i mieszamy.
  5. Zmniejszamy ogień, wrzucamy grzyby mun i wodorosty nori.
  6. Zagotowujemy i ponownie zmniejszamy ogień i gotujemy przez kolejne 20 minut.
  7. Czas ten możemy wykorzystać na przygotowanie boczku. Smażymy boczek na mocno rozgrzanej patelni, aż plastry będą rumiane i zaczną się wyginać.
  8. Dodajemy makaron, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze przez 4 minuty.
  9. Gorący ramen przekładamy do miseczek. Na wierzchu dajemy połówki jajek, plasterki marchwi, krążki pora, kukurydzę i boczek.
  10. Można udekorować kolendrą i posypać czarnym sezamem. Zupę podajemy gorącą, zjadamy pałeczkami i łyżką.

Shio ramen

To aromatyczna zupa z japońskim sosem sojowym. Potrzebujemy:

  • 1 kg kości wieprzowych 
  • 1 kg kości drobiowych (np. korpus kurczaka, indyka) 
  • 4 cebulki szalotki 
  • 10 cm korzenia imbiru 
  • pół główki czosnku 
  • 2 marchewki 
  • wodorosty/algi morskie konbu - płat o wymiarach ok. 7 x 20 cm 
  • ok. 80 - 100 ml japońskiego sosu sojowego (shoyu) 
  • 80 ml sake (wino ryżowe) 
  • wolno gotowana wieprzowina (można kupić gotową lub przygotować kila godzin wcześniej)
  • 30 g grzybów suszonych shitake 
  • 500 g świeżego makaronu ramen lub 220 g suszonego 
  • dymka lub szczypiorek 
  • 6 jajek 
  • przyprawa shichimi togarashi 
  • prasowane glony (sushi nori) 

Opcjonalnie:

  • kiełki fasoli 
  • 200 g bok choy (pak choy) (kapusta chińska)
  • sezamowy olej chili 
  1. Dzień przed planowanym gotowaniem shio ramenu, moczymy grzyby shitake.
  2. Namoczone grzyby shitake kroimy i podsmażamy na oleju aż będą miękkie.
  3. Do dużego garnka wkładamy kości wieprzowe i drobiowe. Zalewamy je wodą i doprowadzamy do wrzenia na dużym ogniu, odcedzamy, przepłukujemy zimną wodą, wkładamy ponownie do pustego garnka.
  4. Cebulki obieramy z zewnętrznych łusek, myjemy. Cebulki i czosnek rozgniatamy, aby uwolnić sok, dodajemy do garnka z mięsem.
  5. Wkładamy pokrojony na plastry imbir oraz obraną i pokrojoną na kilka części marchewkę.
  6. Dodajemy opłukane glony konbu i zalewamy całość zimną wodą (około 2 litry, do przykrycia składników).
  7. Zagotowujemy wszystko na dużym ogniu, wyjmujemy konbu, usuwamy z wierzchu szumowiny.
  8. Zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy przez 6 godzin. Studzimy, wyjmujemy kości. Bulion należy przecedzić przez sito. Wystudzony wkładamy do lodówki.
  9. Gotujemy jajka przez 5 minut od zagotowania wody.
  10. Po wyjęciu bulionu z lodówki zdejmujemy tłuszcz z wierzchu.
  11. Dodajemy połowę sosu sojowego oraz sake, zagotowujemy.
  12. Na tym etapie można już spróbować bulionu i w razie potrzeby dodać stopniowo więcej sosu sojowego. D
  13. Do misek wkładamy ugotowany makaron, wlewamy bulion, układamy grzyby, plaster mięsa z pieczeni, przepołowione ugotowane jajko, kawałek prasowanych glonów. Można posypać dymką lub szczypiorkiem i doprawić przyprawą shichimi togarashi.
  14. Można też dodać pak choi (pokrojony wzdłuż na szerokie paski i blanszowany), kiełki fasoli i skropić olejem sezamowym chili.

Jajko do ramenu

Jajka marynowane w sosie sojowym to tradycyjny dodatek do japońskiego rosołu. Potrzebujemy: 

  • Jajko - 4szt
  • Woda - 100ml
  • Sos sojowy - 100ml
  • Mirin - 50ml (w Polsce zamiennikiem jest ocet 40 ml i 1 łyżeczka cukru)
  • Imbir - łyżka posiekanego
  1. Wodę gotujemy i odstawiamy do wystudzenia. Mieszamy z sosem sojowym, octem, cukrem i imbirem.
  2. Do garnka wkładamy jajka, zalewamy wodą i gotujemy. Od momentu zagotowania się wody gotujemy 3,5 - 5 minut (w zależności od wielkości jaj). Po tym czasie przelewamy je obficie zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania.
  3. Jajka obieramy i wkładamy do zalewy. Minimalny czas marynowania to 10 godzin, a najlepiej całą dobę. 

W misce podano bardzo kolorowy ramen wegetariański z makaronem, kapustą, kukurydzą, jajkiem i zieloną cebulką.

Wegetariańskia zupa ramen przepis

Kuchnia wege zagarnia kolejne, tradycyjnie mięsne potrawy. Wegetarianie nie zamierzają przecież rezygnować z tradycyjnych dań swoich kuchni, tylko przekształcają je na wersje bezmięsne. Wege ramen jest już w ofercie wielu restauracji. Zawiera mnóstwo wspaniałych i wartościowo odżywczych składników. Podstawą przepisu jest bulion warzywny. Wegetariański ramen składa się z następujących składników: 

  • 6 szklanek bulionu warzywnego (1 i 1/2 litra)
  • 100 g chińskiego makaronu mie
  • 20 g grzybów mun
  • 1 marchewka
  • 1 kalarepka
  • 1 łyżka pasty miso
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżeczka wodorostów wakame

Smażone tofu:

  • 150 g wędzonego tofu
  • 1 łyżka oleju sezamowego
  • 1 łyżeczka sosu sojowego
  • 1 łyżeczka soku z limonki

Do podania:

  • 2 łyżki posiekanego szczypioru
  • 1 łyżka czarnego sezamu
  • świeża kolendra 
  1. Zaletą wege ramenu jest szybkie wykonanie, które zajmuje około 40 minut. Przygotowanie rozpoczynamy od zalania grzybów mun wrzątkiem i odstawienia ich na 20 minut.
  2. Grzybki odcedzamy i kroimy w paski. Marchewkę obieramy i kroimy w słupki. Kalarepę też obieramy i kroimy w plasterki. Tofu nadajemy formę plastrów.
  3. Na patelni rozgrzewamy olej sezamowy. Dodajemy sos sojowy i sok z limonki. Smażymy plastry tofu z obu stron 3-4 minuty, aż nabiorą złotego koloru. 
  4. Zagotowujemy bulion, dodajemy pastę miso, sos sojowy i mieszamy. Zmniejszamy ogień.
  5. Dodajemy grzyby mun i wodorosty walkame.
  6. Zagotowujemy i zmniejszamy ogień, gotujemy jeszcze 20 minut.
  7. Dodajemy makaron mie i doprowadzamy do wrzenia, po czym gotujemy jeszcze 4 minuty.
  8. Gorący ramen nalewamy do miseczek, na wierzchu układamy tofu, słupki marchewki i plasterki, kalarepki. Posypujemy szczypiorkiem, kolendrą i czarnym sezamem. Podajemy od razu.

Znajdź swoje dodatki:

Ramen z kurczakiem

Kurczak to popularne mięso używane do przygotowania ramenu. Sprawdzi się na romantyczną kolację i jako urozmaicenie codziennej diety. Wymaga troszkę pracy, ale bogactwo smaku wynagradza każdy wysiłek. Aby przygotować domowy ramen z kurczakiem, musimy mieć w domu następujące składniki:

  • 200 g makaronu ramen
  • 15 g glonów wakame
  • 1 filet z kurczaka 
  • 2 kapusty pak choy lub 1 pekińska pokrojone w duże kawałki 
  • 0,5 białej rzepy lub kalarepy pokrojonej w cienkie plastry 
  • 2 jajka 
  • 1 pęczek świeżego szczypiorku drobno pokrojony 

Bulion:

  • 5 łyżek sosu sojowego jasnego  
  • 2 łyżeczki pasty miso 
  • 30 grzybów shiitake
  • 8 suszonych liści kaffiru 
  • 1,5 l wody 
  • 3 skrzydełka z kurczaka 
  • 2 średnie cebule pokrojone na pół 
  • 1 marchew pokrojona w cienkie plastry 
  • 1 pietruszka pokrojona w cienkie plastry 
  • 0,5 małego pora pokrojonego w grube plastry 
  • 1 trawa cytrynowa 
  • 2 ząbki czosnku pokrojone w plastry 
  • 2 gwiazdki anyżu 
  • Sól, pieprz, chilli w płatkach do smaku 
  1. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy wymienione wyżej składniki. Gotujemy 45 minut.
  2. Gotowy bulion przecedzamy przez sito. Doprawiamy sosem sojowym, anyżem oraz chili i jeszcze chwilkę gotujemy.
  3. Makaron i wakame gotujemy według przepisu na opakowaniu.
  4. Pierś z kurczaka obsmażamy na złoty kolor i kroimy w plastry.
  5. Jajka ugotuj na półtwardo (ok. 4,5 minuty od momentu wrzenia wody).
  6. Do głębokich misek nakładamy dodatki do ramenu pak-choy, rzepę, wakame, kurczaka, przekrojone na pół jajko oraz makaron.
  7. Wlewamy porcje gorącego bulionu ramen i posypujemy pokrojonym szczypiorkiem. 

Tantanmem Ramen

W przypadku tantanmen ramen bazą jest wywar wieprzowo-drobiowy. Filozofią nie różni się od tradycyjnego, wszystkim znanego rosołu – najlepiej, gdy kilka godzin wolniutko pyrka sobie na kuchni. W tantanmen ramen wywar mieszamy z pastą sezamową i olejem z chili. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • 1 korpus z kurczaka
  • 1 kg kości schabowych lub 6g boczku wieprzowego
  • 4 litry wody
  • 8 g glonów kombu
  • 6 suszonych grzybów shitake
  • 10 cm imbiru
  • 4 dymki całe

Bulion:

  • 1,5 litra wywaru z wieprzowiny i kurczaka
  • 4 porcje makaronu ramen
  • 12 łyżek japońskiej pasty sezamowej (neri goma) lub tahini
  • 4 łyżki oleju z chili

Chrupiąca wieprzowina:

  • 400 g mielonej wieprzowiny
  • 2 łyżki oleju
  • 2 dymki drobno pokrojone
  • 2 łyżki drobno posiekanego imbiru
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki sfermentowanej pasty z fasoli i chili (tobanjan)
  • 2 łyżki oleju sezamowego
  • 2 łyżki sosu sojowego

Dodatki:

  • 2 kapusty pak choi
  • 4 jajka
  • 4 łyżki jasnego sosu sojowego
  • kiełki fasoli mung
  • 8 łyżek posiekanej dymki
  • 4 łyżki prażonych ziaren sezamu utartych w moździerzu
  1. Przygotowanie tantanmen ramen rozpoczynamy do przyrządzenia mięsa. Korpus z kurczaka i kości schabowe (boczek) dokładnie płuczemy i zalewamy zimną wodą, po czym wstawiamy do lodówki na 6-8 godzin. Co 30-45 minut należy wymienić wodę.
  2. Po tym czasie wszystkie składniki wywaru wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Stawiamy na średnim ogniu, zagotujemy i dokładnie zbieramy szumowinę.
  3. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez 5-6 godzin bez przykrycia. 
  4. Kiedy upłynie zalecany czas gotowania, wywar studzimy i przecedzamy. Można go przechować w lodówce, a nawet zamrozić.
  5. Kolejny krok to przygotowanie dodatków. Jajka wkładamy do wrzątku i gotujemy 6,5 minuty, od razu przekładamy je do miski z zimną wodą i kostkami lodu.
  6. Obieramy jajka ze skorupek, przekładamy do miski i zalewamy sosem sojowym tak, aby były całkowicie przykryte. Odstawiamy na godzinę.
  7. Kapustę pak choi dzielimy na pojedyncze liście. Wrzucamy na 30 sekund do wrzątku, a potem szybko płuczemy zimną wodą. Odstawiamy.
  8. Sezam podpiekamy na suchej patelni, a potem ucieramy w moździerzu.
  9. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy mielone mięso, dymkę, imbir i czosnek. Kiedy zaczyna się rumienić, dodajemy sfermentowaną pastę z fasoli i chili, olej sezamowy i sos sojowy.
  10. Smażymy dalej do momentu, gdy płyny odparują, a mięso będzie zarumienione i chrupiące.
  11. Do misek, w których będziemy podawać ramen, wlewamy wrzącą wodę, dzięki temu ramen nie wystygnie za szybko. Przed podaniem odlewamy wodę z misek.
  12. Wywar z wieprzowiny podgrzewamy do momentu, aż zacznie wrzeć i zmniejszamy ogień. Trzymamy cały czas na małym ogniu.
  13. Gotujemy makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu.
  14. W misce, w której serwujemy ramen, mieszamy pastę sezamową z olejem z chili.
  15. Dodajemy wywar i ponownie mieszamy. Do przygotowanego bulionu wkładamy porcję makaronu.
  16. Na makaron dajemy mięso mielone, 2-3 liście pak choi, kiełki fasoli, dymkę i przekrojone marynowane jajka. Zupę podajemy posypaną utartymi ziarnami sezamu.

Ramen wołowy

Ramen wołowy to prawdziwy kulinarny majstersztyk. Smak długo przygotowanego wywaru po prostu powala z nóg, cieszy kubki smakowe i syci na wiele godzin. Przygotowanie wymaga sporo czasu, jednak nie jest to trudne. Aby ugotować ramen wołowy, musimy mieć pod ręką następujące składniki:

  • 1 kilo mięsa wołowego (szponder z kością) 
  • 1 marchewka 
  • 1 korzeń pietruszki 
  • 2 cebule dymki wraz ze szczypiorem 
  • 20 g suszonych grzybków moon 
  • 250 g makaronu pszennego (najlepiej Chow mein albo Udon) 
  • 5 jajek 
  • 2,5 l wody 
  • 50-90 ml sosu sojowego 
  • 1 papryczka chilli albo 1 łyżeczka suszonej przyprawy 
  • 1 korzeń imbiru 
  • 1 garść glonów wakame 
  • sól, pieprz 
  1. Przyrządzanie rozpoczynamy od umycia mięsa i warzyw. Obieramy warzywa: marchew i pietruszkę i wstawiamy do garnka.
  2. Wsypujemy dwie płaskie łyżeczki soli i łyżkę ziaren pieprzu.
  3. Gotujemy wołową zupę pod przykryciem przez około 6 godzin. W międzyczasie usuwamy wszystkie zbierające się szumowiny.
  4. Do gotującego się bulionu dorzucamy pokrojony imbir.
  5. Wykorzystując wolny czas, gotujemy jajka na twardo – wkładamy je do zagotowanej już wody i trzymamy w niej ok. 8 minut.
  6. Kolejną czynnością jest zalanie grzybków wrzątkiem i gotowanie ich pod przykryciem do napęcznienia (ok. 5 minut). Szatkujemy ugotowane grzyby.
  7. Makaron przyrządzamy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu.
  8. Kiedy minie już 6 godzin od wstawienia do gotowania wywaru mięsnego, wyławiamy cedzakiem wszystkie składniki. Obieramy mięso z kości, tłuszczu i włókien.
  9. Do zupy dodajemy tylko oczyszczoną wołowinę i pozbywamy się reszty gotowanych składników. Jak ktoś lubi marchew gotowaną, to może ją zostawić. 
  10. Do ramenu dodajemy też grzybki moon, poszatkowaną wcześniej dymkę, garść glonów wakame i sos sojowy.
  11. Połówki jajek na twardo, makaron oraz chilli podajemy dopiero na talerzach. Ramen wołowy jest wyjątkowy ze względu na rodzaj mięsa. W innych wersjach tej zupy dominuje wieprzowina, kurczak i bulion rybny. 

Ramen z kaczki

Miłośnicy drobiu wiedzą, że istnieje coś lepszego i bardziej aromatycznego do kurczaka. Jest to kaczka. Wykorzystują ją także Japończycy. Możliwość wymiany rodzaju mięsa na swoje ulubione, bez utraty tradycyjnego smaku, to wielka zaleta zupy ramen, za którą pokochali ją smakosze w wielu krajach świata. Aby ugotować w domu ramen z kaczki, potrzebujemy następujących produktów spożywczych:

  • około kilograma kości z kaczki (szkielety, porcje rosołowe), 
  • 2 piersi z kaczki ze skórą, 
  • 6 ząbków czosnku, 
  • około 4 cm kawałek świeżego imbiru, 
  • 2-3 cebule, 
  • 2 marchewki, 
  • garść suszonych grzybów mun, 
  • świeża papryczka chili, 
  • sól, pieprz, sos sojowy, 
  • opakowanie makaronu ramen (zwykle 400 gramów), 
  • Jako dodatki jajko ugotowane na półtwardo, cebulka dymka, kapusta pekińska. 
  1. Kości z kaczki rozkładamy równomiernie w dużej brytfannie. Piersi nacieramy solą i również układamy w brytfannie skórką do góry.
  2. Pieczemy kaczkę przez 1 godz. i 15 min w temperaturze 180 stopni, następnie zwiększamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez kolejne 45 minut.
  3. Cebulę kroimy na pół i przypalamy na suchej patelni.
  4. Kości przekładamy do dużego garnka (piersi i wytopiony tłuszcz odkładamy), dodajemy obrane i przekrojone na połówki ząbki czosnku, cebulę, obrany i pokrojony imbir oraz grzyby mun.
  5. Zalewamy zimną wodą (około 3 litrów), zagotujemy. Szumowiny wyjmujemy i wyrzucamy. Czas gotowania bulionu to minimum 4 godziny na bardzo małym ogniu i bez przykrycia. 
  6. W tym czasie duża część płynu wyparuje – finalnie ma go zostać około 60 proc. pierwotnej objętości. W międzyczasie możemy ugotować makaron według przepisu na opakowaniu i jajka na półtwardo.
  7. Czas gotowania wywaru wykorzystujemy na przygotowania kapusty pekińskiej – należy ją grubo pokroić i krótko przysmażyć na dużym ogniu na tłuszczu wytopionym z kaczki.
  8. Pierś z kaczki kroimy w plastry.
  9. Do miseczki układamy porcję makaronu, zalewamy gorącym bulionem, na górze dajemy pierś, jajko, grzyby, przesmażoną kapustę, pokrojoną dymkę i plasterki chili. Danie podajemy gorące.

Na blacie leży miska z ramenem tajskim na bazie bulionu, z dodatkiem mleczka kokosowego, które odróżnia go od innych rodzajów zupy.

Ramen tajski

Są takie zupy, których odkrycie zachwyca i szybko stają się przysmakiem domowników. Ramen tajski to odkrycie kulinarne Europejczyków. Różni się od innych dodatkiem mleczka kokosowego i curry. Marchew, papryka, kiełki fasoli i groszek cukrowy to tercet bogaty w witaminy i niezbędny dla trawienia błonnik. Pikantne zielone curry i kurkuma sprawiają, że danie jest nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Ramen tajski wymaga użycia następujących składników:

  • 800-900g podudzi z kurczaka, z kośćmi i skórą 
  • 2 łyżki oleju kokosowego 
  • 2-3 liście limonki kaffir 
  • 3-4 łyżki ciemnego sosu sojowego 
  • 1200ml świeżo zagotowanej wody 
  • sól 
  • pieprz
  • 2 łyżki oleju kokosowego 
  • 1 czerwona papryka 120-150g 
  • 1 duża marchewka 150-200g 
  • 1 puszka gęstego mleka kokosowego 
  • 1 garść świeżej kolendry, grubo posiekanej, z łodygami 
  • 100-150g groszku cukrowego 
  • 100-150g kiełków fasoli mung 
  • 2-3 liście limonki kaffir 
  • 1/3-1/2 opakowania pasty zielone curry Kanokwan 
  • 1 płaska łyżka brązowego cukru 
  • 1 płaska łyżeczka kurkumy 
  • 4 łyżki sosu rybnego 

Do podania:

  • makaron 
  • świeża kolendra 
  • prażony sezam 
  • orzechy ziemne, posiekane 
  • limonka 
  • szczypior 
  1. Mięso z kurczaka oczyszczamy z odstających kawałków kości i fragmentów tłuszczu. Osuszamy papierowymi ręcznikami, doprawiamy solą i pieprzem z obu stron.
  2. W dużym garnku o grubym dnie rozgrzewamy na średnim ogniu dwie łyżki oleju kokosowego i wkładamy podudzia kurczaka, skórką do dołu.
  3. Smażymy do zrumienienia około 8-10 minut, odwracamy i rumienimy mięso z drugiej strony.
  4. Zalewamy zrumienione mięso 1,2 L przegotowanej wody, dodajemy sos sojowy i 2-3 liście limonki kaffir.
  5. Przykrywamy pokrywką i gotujemy mięso do dwóch godzin, na małym ogniu. Kiedy mięso łatwo odchodzi od kości, można wyłączyć ogień.
  6. Wywar przecedzamy do mniejszego garnka. Mięso obieramy z kości i skóry, dzielimy na małe fragmenty, odkładamy.
  7. W tym samym garnku znowu rozgrzewamy olej kokosowy. Na gorący tłuszcz wrzucamy pokrojoną w zapałki obraną marchew i pokrojoną w półcentymetrowe paski umytą i oczyszczoną paprykę. Smażymy warzywa, mieszając do zeszklenia.
  8. Dodajemy 1/3 lub ½ opakowania zielonej pasty curry, dokładnie mieszamy. Uwaga, nie należy dawać do zupy całego opakowania pasty, bo danie będzie nie do zjedzenia. 
  9. Następnie wlewamy do garnka z pastą i warzywami 2-3 łyżki wywaru mięsnego oraz mleczko kokosowe i dokładnie całość mieszamy.
  10. Wsypujemy cukier, kurkumę, wrzucamy dwa liście limonki i z grubsza posiekaną kolendrę. Dodajemy pozostały wywar i mięso z wywaru i sos rybny.
  11. Wszystko razem zagotowujemy, dorzucamy groszek cukrowy i kiełki fasoli mung. Całość gotujemy na małym ogniu 8-10 minut, pamiętając o przemieszaniu potrawy co jakiś czas.
  12. Zupę podajemy z dowolnym makaronem. Porcję klusek na talerzu zalewamy gorącą zupą.
  13. Gotowy posiłek posypujemy posiekaną kolendrą, szczypiorem, podprażonym jasnym sezamem i orzeszkami. Skrapiamy sokiem z limonki i podajemy.

Warto wiedzieć, że z każdym kolejnym schładzaniem i odgrzewaniem zupa robi się bardziej i bardziej pikantna. Jest to zasługa zielonego curry. Ramen tajski to zupa dla osób, które lubią ostre smaki i próbowały już kuchni tajskiej. 

Makaron ramen - przepisy

Jeżeli nie mamy czasu, aby przygotować w domu zupę, możemy kupić makaron ramen i zrobić zwyczajne danie obiadowe.

Aby przygotować makaron ramen z kurczakiem curry, potrzebujemy takich składników, jak:

  • 1 łyżka oleju kokosowego 
  • 1 mała cebula 
  • 1/2 marchewki 
  • 1/2 papryki 
  • 1 duży ząbek czosnku 
  • 1 łyżeczka przyprawy curry w proszku 
  • 1/2 łyżeczki płatków chili lub 1/3 łyżeczki ostrej papryki 
  • 250 ml mleka kokosowego 
  • 250 ml bulionu 
  • 1 pojedynczy filet z kurczaka 
  • 200 g świeżego makaronu ramen 
  • 1/4 limonki 
  • świeża kolendra do posypania 
  1. Przygotowanie obiadu z makaronem ramen rozpoczynamy od rozgrzania na głębokiej patelni (wok) oleju kokosowego.
  2. Cebulę kroimy w kosteczkę, podsmażamy przez 4 minuty, po czym dodajemy do oleju kokosowego. Kolejno dodajemy marchewkę pokrojoną w słupki i paprykę w formie kosteczek. Smażymy przez 2 minuty, cały czas mieszając.
  3. Wrzucamy drobno starty czosnek i chwilę podsmażamy. Dodajemy curry i chili.
  4. Mieszamy, wlewamy mleczko kokosowe i zagotowujemy.
  5. Dodajemy bulion i znów zagotowujemy.
  6. Gotujemy przez 2 minuty i dodajemy pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka. 
  7. Mieszamy i gotujemy przez 10 minut, aż mięso będzie miękkie.
  8. Dodajemy makaron ramen i mieszamy z sosem.
  9. Gotujemy jeszcze przez 2 minuty. Odstawiamy z ognia i posypujemy kolendrą. Delikatnie skrapiamy sokiem z limonki. 

Kiedyś wydawało Polakom, że zrobienie domowego ramenu jest trudne i jest to zadanie tylko wtajemniczonych. Brakowało też w polskich sklepach składników kuchni japońskiej. Teraz czasy się zmieniły. Azjatyckie przyprawy są obecne w naszych sklepach. Gotowanie ramenu jest co prawda czasochłonne, ale przecież wywar gotuje się sam i nie trzeba stać przez wiele godzin w kuchni.

Ramen podaje się w miskach. Japoński rosół można jeść łyżką, a pozostałe składniki – pałeczkami. Japońska kultura nakazuje głośno siorbać podczas jedzenia. To oznaka podziwu i szacunku dla kucharza, który poświęcił wiele godzin na ugotowanie tej aromatycznej zupy. Zatem smacznych dalekowschodnich podróży!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4127 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
błyskawiczna realizacja zamówienia Polecam!!
2024-11-10
Ciekawe produkty, bezproblemowe zamówienia
pixel