Z czym jeść musli? Propozycje dla dzieci i dorosłych
Musli na pożywne śniadanie dodaje energii na cały dzień. Powinno być smaczne, bogate w składniki odżywcze oraz łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Ojczyzną tego przysmaku jest Szwajcaria, a jego twórcą lekarz medycyny Maximilian Oskar Bircher-Benner w 1900 roku. Pierwsze składało się z kaszy, owsa i owoców jagodowych i jabłek. Z czasem urozmaicono je pysznymi, dodatkowymi składnikami, jak: płatki, ziarna i kiełki zbożowe, suszone owoce, bakalie, pestki i orzechy. Powstała mieszanka pełna zdrowia i witalności, która zdobyła serca smakoszy na całym świecie.
Zdrowe musli
Jest dostępne w każdym sklepie, jednak nie każde będzie zdrowe i pełnowartościowe. Produkt kupny może zawierać niechciane i niezbyt zdrowe składniki w postaci cukru czy różnych polepszaczy smaku. Dlatego kiedy wybieramy gotowe mieszanki, warto postawić na musli ekologiczne. Nie ustępuje ono w niczym domowemu wyrobowi.
A co możemy zmieszać w domu? Najprostsze składniki to:
- płatki zbóż,
- rodzynki,
- suszone owoce, np. suszona żurawina,
- orzechy,
- migdały,
- miód.
Śniadaniowy przysmak z owocami
Przepisów jest kilkanaście. Każdy smakosz może dopasować składniki do swoich potrzeb i gustu. Najważniejszą cechą wspólną domowych mieszanek są owoce. Wybór najczęściej pada na jabłka, winogrona, brzoskwinie, banany, kiwi, morele, maliny, truskawki (również mrożone) oraz owoce w wersji suszonej, np.: żurawina, morela, śliwka, rodzynki, figi, daktyle suszone, ananas, papaję.
Jak zrobić musli z mlekiem/jogurtem?
Zboże i owoce to suche składniki naszej przekąski. Trzeba też dodać składnik płynny. Z czym jeść musli? Może być woda, jogurt lub mleko, a nawet kefir czy maślanka. Wszystko zależy od upodobań i wskazań zdrowotnych. Mleko niekoniecznie musi być krowie. Równie dobrze sprawdza się owcze, kozie lub mleka roślinne, typu: ryżowe, kokosowe, jęczmienne, owsiane, sojowe, migdałowe. Taki mix na zdrowe śniadanie to pełnowartościowy posiłek.
Musli nie musi występować w roli głównego posiłku. Można dodać odrobinę do sałatki czy wykorzystać je jako panierkę zamiast bułki tartej.
Z czym jeść musli na diecie?
Osoby, które chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów, również mogą spożywać musli, ponieważ dostarcza ono wielu cennych minerałów i witaminy. Dietetyczny mix powinien zawierać:
- płatki wielozbożowe z pełnego ziarna,
- otręby,
- zarodki pszenne,
- siemię lniane,
- migdały,
- suszone owoce: żurawinę, śliwki, morele, jabłka.
Warto dodać orzechy. Zawierają one witaminy oraz cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co poprawia proces trawienia, reguluje przemianę materii, neutralizuje substancje toksyczne oraz wspomaga układ odpornościowy. Do domowego musli dietetycznego można dodać szklankę nasion słonecznika czy pestek dyni. Składniki wybierajmy według smaku i zapotrzebowania w danym dniu.
Z czym zjeść musli bezglutenowe
Osoby nietolerujące glutenu powinny się zdrowo odżywiać i jest to możliwe! Na forach internetowych często pojawia się pytanie, z czym jeść musli na diecie bezglutenowej. Taką bazą są płatki ryżowe błyskawiczne, płatki gryczane błyskawiczne, jaglane oraz amarantus ekspandowany.
Właściwa dieta bezglutenowa musi dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin oraz makro- i mikroelementów. Dlatego do naszego śniadania możemy dosypać garść orzechów, które są cennym źródłem kwasów omega 3, niezbędnych do prawidłowej pracy serca i wątroby. Najlepiej sprawdzą się orzechy nerkowca, włoskie i laskowe.
Ze słodkości znajdą się tutaj owoce, np.: maliny, rodzynki, żurawina, jabłka. Można dodać do smaku płatki migdałowe, łyżkę miodu i ¼ łyżeczki cynamonu. Jabłka można obrać, choć nie trzeba, bo w skórce jest bardzo dużo błonnika.
Gotowe ekologiczne mieszanki to także prawdziwa fuzja smaków. Prócz nich warto skosztować bezglutenowej granoli w różnych smakach. Wybierając wartościowe gotowe musli bio, oszczędzamy czas przygotowania oraz miejsce w naszej kuchni na wszystkie składniki osobno.
Co nieco dla dzieci
Najmłodsi nie zawsze lubią suszone owoce i orzechy. Aby stworzyć im smaczny, wartościowy i bogaty w składniki odżywcze posiłek, można wybrać pyszną i kolorową mieszankę. Jej zaletą jest ładny wgląd (dzieci jedzą przecież oczami!) i mnóstwo wartości odżywczych. Dzięki temu przemycimy jeszcze więcej zdrowia w codziennym jadłospisie dziecka. Z czym dzieci mogą jeść musli? Idealnie skomponuje się ono z jogurtem naturalnym lub mlekiem, również roślinnym i smakowym. Każdy niejadek polubi takie danie!