Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Suszona morwa biała – właściwości, stosowanie, indeks glikemiczny

2021-10-06

Morwa biała zachwyca swoimi rozmiarami (drzewo osiąga nawet 15 metrów), ale także właściwościami zdrowotnymi. Jej działanie lecznicze odkryli Chińczycy, którzy liście stosowali do obniżania wysokiego ciśnienia i normowania poziomu cholesterolu. Badania naukowe potwierdzają obserwację Chińczyków.

Roślina jest wykorzystywana w kosmetyce, farmacji i w kuchni. Owoce przypominają odrobinę jeżyny lub malinę. Najpopularniejsza odmiana ma barwę białą. Każda część morwy ma dobroczynne właściwości.

Właściwości rośliny

Uprawiana jest w Chinach od 4500 lat głównie na potrzeby hodowli gąsienic jedwabnika morwowego - liście stanową idealne pożywienie dla tych owadów. W innych rejonach świata pełni funkcję rośliny ozdobnej, leczniczej, a nawet żywopłotu.

W tradycyjnej medycynie chińskiej leczono nią gorączkę, kaszel, nadciśnienie, hiperglikemię i hiperlipidemię. Odkryto przeciwpasożytnicze działanie morwy. Jej owoce o charakterystycznym wyglądzie mogą być jedzone na surowo, a także przetwarzane na soki i dżemy.

Tradycyjnie stosowane były również jako środek wspomagający wzrok i pracę wątroby. Współczesne badania naukowe potwierdziły wszystkie znane tradycji właściwości rośliny. Zawiera ona substancje obniżające poziom cukru we krwi oraz związki zmniejszające ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Polecana jest osobom na diecie odchudzającej. Owoce mają właściwości przeciwgorączkowe, moczopędne oraz pobudzają laktację. Korzeń wykorzystuje się do leczenia kaszlu oraz astmy, natomiast liście obniżają poziom glukozy we krwi i są zalecana diabetykom, a także osobom chorującym na cukrzycę typu 2.

Morwa pomaga w walce z biegunką, bywa stosowana jako środek przeciwgorączkowy i regenerujący po zmęczeniu. Świeże owoce dostępne są tylko na przełomie lipca i sierpnia. Warto ich szukać w lasach i parkach. Można też posadzić drzewko w ogrodzie i cieszyć się własnymi pysznymi i zdrowymi owocami. W pozostałych miesiącach trzeba sięgać po produkty suszone.

Właściwości owoców morwy białej - suszonych i świeżych

Owoce omawianej rośliny zawierają kwasy organiczne, sacharozę, glukozę, fruktozę oraz maltozę. To jedno z najlepszych źródeł flawonoidów, czyli związków usuwających wolne rodniki z organizmu (działanie przeciwnowotworowe).

Oprócz tego znaleźć w nich można dużą ilość pektyn, które mają wpływ na prawidłową pracę jelit (poprawa perystaltyki). Oznacza to, że morwa ułatwia regulację procesu wypróżniania. Garbniki mają działanie ściągające na błonę śluzową przewodu pokarmowego, dlatego poleca ją się osobom, które mają problemy z wrzodami dwunastnicy i żołądka.

Oprócz tego zawiera: błonnik, witaminę C, białko, wapń, żelazo, węglowodany. Owoce omawianej rośliny powinny spożywać osoby zmagające się z anemią, chorobami sercowo-naczyniowymi czy obfitymi krwawieniami.

Morwa biała pobudza laktację. Dzięki niej karmiąca mama może być spokojna o ilość pokarmu i z radością patrzeć na zasypiające przy piersi maleństwo.

Warto wiedzieć, że regularne spożywanie suszonych owoców morwy białej opóźnia procesy starzenia. Ich właściwości sprawiają, że jest surowiec wykorzystywany do produkcji preparatów leczniczych.

Właściwości suszonej morwy białej

Owoce morwy białej po ususzeniu są pyszne i niskokaloryczne, choć mają nieco inne właściwości niż owoce świeże. Suszona zawiera żelazo, chrom i miedź, które wspierają właściwe działanie układu odpornościowego. Wśród cennych jej właściwości jest obecność flawonoidów, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegają nowotworom i wykazują działanie antybakteryjne.

Z kolei pektyny – błonnik rozpuszczalny występujący w owocach – wspomagają pracę jelit. Suszone owoce wzmacniają organizm podczas wyczerpujących wędrówek. Zawierają kwasy organiczne (w tym jabłkowy i cytrynowy).

Używa się ich w produkcji win i likierów. Są świetnym dodatkiem do ciast.

Przeczytaj, jak samodzielnie suszyć owoce na zimę!

Jak jeść morwę białą suszoną?

Z ususzonych liści przygotowuje się napar bądź herbatkę. Wystarczy zalać wrzątkiem, zaparzyć i rozkoszować się delikatnym, słodkawym smakiem.

Ze świeżych owoców można zrobić przetwory - syropy, soki, dżemy, nalewki, wina. Ciasto z owocami to fantastyczna słodka niespodzianka dla rodziny lub przyjaciół.

Jak jeść morwę białą suszoną? Najlepiej smakuje jako przekąska - jest doskonała i słodka. Dietetycy zalecają ją jako alternatywę słodyczy. Energię na cały dzień zapewni dodanie ich do porannej owsianki – naturalnie ją osłodzi i będzie kolejnym wartościowym pod względem zdrowotnym składnikiem śniadania. Sprawdzi się też w koktajlach. W sprzedaży są gotowe mieszanki musli zawierające suszoną morwę. Cechują się idealnym doborem składników pod względem wartości odżywczych i smaku. To idealna propozycja na pierwszy posiłek dla osób zabieganych.

Jogurt z tym dodatkiem to pyszna propozycja na podwieczorek. Ciekawym lunchem jest sałaka z morwą, zawierająca rukolę, fetę, filet z indyka oraz gruszkę z lekkim dressingiem na bazie soku z limonki. To sycący obiad dla osób dbających o linię i dla dzieci, które marudzą przy jedzeniu - kolorową i słodką sałatkę zjedzą bez grymaszenia.

Wykorzystanie suszonych liści

Suszone liście to kolejny cenny produkt pozyskany z tej rośliny. Wykorzystuje się je w leczeniu cukrzycy, wysokiego cholesterolu i jako pomoc w odchudzaniu. Zawierają najwięcej cennych składników zdrowotnych, ponieważ zawierają witaminy z grupy B: niacynę, tiaminę, ryboflawinę oraz pirydoksynę. W

ykorzystuje się je do leczenia nadciśnienia, niewydolności krążenia, chorób układu pokarmowego. Pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn, działają moczopędnie, przyśpieszają gojenie ran, pozytywnie wypływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Ich stosowanie poprawia także pamięć i ostrość widzenia.

Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność suszonych liści morwy białej w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Na odchudzanie polecana jest herbatka.

Indeks glikemiczny

Przeprowadzono badanie nad wpływem herbaty z białej morwy na wartość glikemii wśród diabetyków. Okazało się osoby spożywające 70 ml naparu z liści miały o 15% niższą wartość glikemii na czczo, natomiast poposiłkowej o 30% w porównaniu do osób, które wybrały napar z czarnej herbaty. Indeks glikemiczny owoców jest niski – wynosi 25.

Kalorie

Osoby odchudzające się są zainteresowane odpowiedzią na pytanie morwa biała a kalorie. Nie muszą obawiać się bomby kalorycznej. Zarówno świeża, jak i suszona jest nisko kaloryczna w porównaniu do innych przekąsek np. orzechów. Garść suszonych owoców (około 30 gramów) dostarcza naszemu organizmowi 102 kalorie. Wystarczy zaledwie 10-minutowa przejażdżka na rowerze, aby to spalić. Mała ilość kalorii sprawia, że mogą ją bez wyrzutów sumienia i obaw o efekty diety spożywać osoby będące na diecie odchudzającej.

Suszona morwa biała - przepisy

Świeża i suszona morwa biała to nie tylko kopalnia cennych składników zdrowotnych, naturalny lek i środek zapobiegający wielu ciężkim chorobom, ale także bogactwo smaku. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Warto wypróbować dania i przetwory.

Przepis na herbatkę przeciwcukrzycową z morwy białej

Do wykonania herbatki potrzebujemy ok. 1 g liści, które zalewamy ok. 100 ml wrzącej wody. Odstawiamy do zaparzenia na 3 - 5 min. Zaleca się wypijanie 1 filiżanki bezpośrednio przed posiłkiem. Tak przygotowaną herbatę mogą pić zarówno diabetycy, jak i osoby zdrowe.

Syrop bez dodatku cukru

Domowy syrop z morwy białej nie zawiera cukru i polepszaczy smaku. Mogą go pić diabetycy i osoby na diecie odchudzającej. Do jego przygotowania potrzebujemy około kilograma owoców, 200-300 ml wody oraz sok z cytryny. Przygotowanie:

  1. Owoce dokładnie myjemy pod kranem z bieżącą wodą, na następnie rozgniatamy delikatnie (można do tego użyć tłuczka do ziemniaków lub drewnianej łyżki.
  2. Dodajemy wodę i powoli doprowadzamy do wrzenia. Następnie na małym ogniu gotujemy przez około 10-15 minut i odstawiamy do ostygnięcia.
  3. Chłodniejszy wywar odcedzamy (można użyć durszlaka o bardzo małych oczkach lub zwykłą gazę).
  4. Do tak przygotowanego „mikstury”| dodajemy sok z cytryny i gotujemy przez 5 minut, zdejmując tworzącą się na powierzchni pianę. Tak powstały sok można przelać do butelki. Syrop należy przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu.

Sałatka z morwą białą

Owoce w sałatce to genialne, kulinarne odkrycie. Taka sałatka posmakuje nawet dzieciom, które nie przepadają za warzywami czy mięsem. Morwa to coś oryginalnego, co na pewno wzbudzi zainteresowanie najmłodszych. Sałatka może być świetnym dodatkiem do grilla, obiadem, czy drugim śniadaniem do szkoły lub pracy. Do sałatki można dodać zarówno suszone owoce morwy białej, jak i świeże. I tak będzie pyszna i zdrowa. Do wykonania sałatki potrzebne są:

  • 350 g fileta z indyka
  • 60 g suszonej morwy bio
  • 60 g rukoli
  • 2 gruszki
  • 180 g sera fety
  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich
  • 2 płaskie łyżeczki słodkiej papryki
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • sól
  • pieprz

Dressing:

  • 6 łyżek soku z limonki
  • 3 łyżki miodu

Przygotowanie:

  1. Zrobienie sałatki rozpoczynamy do przygotowania mięsa – filet myjemy, kroimy w kostkę, oprószamy solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i słodką papryką, odstawiamy na około 30 minut.
  2. Po tym czasie smażymy mięso na oleju kokosowym.
  3. Rukolę należy umyć i osuszyć.
  4. Gruszki należy umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić.
  5. Ser feta również powinien być pokrojony w kostkę (na szczęście w takiej postaci jest dostępny w sprzedaży).
  6. Wykonanie dressingu jest proste: sok z limonki należy wymieszać z miodem.
  7. Na talerzu rozkładamy rukolę, kawałki gruszki, fileta z indyka, ser feta i posypujemy suszoną morwą białą. Na końcu polewamy słodko-kwaśnym dressingiem.

Dżem z morwy białej

Jest znakomitym owocem do wytwarzania soków, nalewek, dżemów, win, likierów i konfitur. W Polsce jest trochę niedoceniana i bardzo trudno nawet na targowiskach kupić świeże owoce. Warto zobaczyć, czy nie rośnie w parku lub lesie i zebrać owoce. Dżem z morwy białej z pewnością posmakuje wszystkim miłośnikom słodkości. Do przygotowania dżemu potrzebujemy:

  • 2 kg morwy białej lub czarnej,
  • 0,5 kg cukru,
  • sok z jednej cytryny
  • 1 kg gruszki i skóra z pomarańczy
  1. Gruszki należy umyć, pozbawić je pestek i pokroić na mniejsze kawałki.
  2. Przekładamy je do garnka, skrapiamy sokiem z cytryny i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na 2-3 godziny i dodajemy morwę.
  3. Wszystko smażymy przez 2 godziny. Na koniec dodajemy skórkę z pomarańczy i gotujemy jeszcze przez 15 minut. Gotowy dżem przekładamy do wyparzonych słoików.

Ciasto z morwą białą

Przepisów na podobne ciasto jest mnóstwo. Warto zrobić wypiek, w którym jej smak nie zostanie zakłócony przez inne owoce. Do ciasta poza morwą białą potrzebujemy jeszcze:

  • 3 szkl. mąki pszennej
  • 375 g. margaryny
  • 5 żółtek
  • 3/4 szkl. cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  1. Z podanych składników zgniatamy kruche ciasto.
  2. Połową ciasta wylepiamy blachę do pieczenia.
  3. Na cieście kładziemy umyte owoce. Na nie ścieramy na tarce drugą część.
  4. Pieczemy ok. 40 min w 180 st. C. Wyjmujemy z piekarnika, układamy pianę z białek z dodatkiem cukru pudru, po czym zapiekamy jeszcze przez 10 min.

Opinie o suszonej morwie białej

Suszona morwa biała ma wiele zastosowań zdrowotnych. Jest doceniana za smak i możliwość spożywania przez diabetyków oraz osoby będące na diecie odchudzającej. Wyglądem przypomina malinę lub jeżynę, dlatego chętnie jedzą ją dzieci. Dżem lub ciasto zaspokaja potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, co jest jednocześnie zdrowe.

Suszona morwa biała jako produkt wymaga popularyzacji. Dostępna jest głównie w sklepach internetowych, brakuje jej w stacjonarnym handlu detalicznym. Na pewno jest wartościową rośliną, która pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przeczytaj także: 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel