Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Skomponuj idealny zestaw do yerba mate

2021-10-02
Skomponuj idealny zestaw do yerba mate

Jaki zestaw do yerba mate wybrać i co musi w sobie zawierać? Susz ostrokrzewu paragwajskiego, czyli popularna yerba mate, już od kilkudziesięciu lat ma w naszym kraju mnóstwo miłośników. Rytuał jej przygotowania z wykorzystaniem niezbędnych akcesoriów jest dla wielu równie ważny, co samo delektowanie się jej wyjątkowym smakiem.

Zestaw do yerba mate – z czego się składa?

Zestawy do parzenia yerby różnią się między sobą ilością akcesoriów, które zawierają, a co za tym idzie również ceną. Najbardziej rozbudowany zbiór dla początkujących, jak również doświadczonych miłośników napoju, składa się najczęściej z:

  • suszu yerby
  • tykwy
  • bombilli i czyścika
  • nabierki
  • podkładki
  • termometru
  • termosu

Yerba mate – jaki gatunek wybrać?

Zestaw do yerba mate nie może się obyć bez… yerba mate. Na rynku istnieją rozmaite gatunki suszu ostrokrzewu paragwajskiego. Różnią się one między sobą krajem pochodzenia (najczęściej spotyka się gatunki argentyńskie, paragwajskie, brazylijskie i urugwajskie), a co za tym idzie również intensywnością smaku i aromatu, sposobem mielenia i obecnością ewentualnych dodatków (na przykład mięty lub suszonych owoców).

Tykwa

Prawdziwy miłośnik yerba mate nie może obejść się bez tykwy – specjalnego naczynia wykonanego z rośliny o tej samej nazwie. Tradycyjnie używają go południowoamerykańscy Indianie Guarani, dla których picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego jest ważnym rytuałem kultywowanym od wieków. Tykwa jest w tym celu stosowana również poza Ameryką Łacińską i zawiera ją każdy zestaw startowy do yerba mate. Jest ona lekka i wytrzymała, nie parzy dłoni, lecz przyjemnie ją rozgrzewa, zapewnia również utrzymanie przez dłuższy czas temperatury napoju.

Dodatkowo dzięki właściwościom materiału, z jakiego naczynie jest wykonane, tykwa wspomaga samo parzenie suszu, wchłaniając esencję naparu. Ponadto jest ona dosyć pojemna – w zależności od wielkości może pomieścić od 150 do 350 mililitrów napoju.

Zestaw do parzenia yerba mate zamiast tykwy zawiera niekiedy małe naczynia drewniane lub ceramiczne. Mimo że nie są one tak popularne jak ich tradycyjna wersja, to mają swoich zwolenników. Niektóre z takich akcesoriów są bogato zdobione, przez co picie naparu jest jeszcze bardziej przyjemnym doświadczeniem.

Bombilla i czyścik

Elementem każdego zestawu do yerba mate jest bombilla. To specjalna, wyposażona w filtr rurka, przez którą pije się napar. Pozwala ona na oddzielenie płynu od listków i gałązek suszu. Najczęściej wykonana jest z niklu lub stali nierdzewnej, na rynku istnieją również jej wersje ceramiczne. Oprócz bombilli w typowym zbiorze akcesoriów do yerba mate znaleźć można również czyścik przeznaczony do jej mycia.

Nabierka i podkładka

Kolejne przydatne do parzenia yerby elementy to nabierka (najczęściej wykonana z drewna) i podkładka (zazwyczaj korkowa). Mimo że można się bez nich obyć, to jednak przy użyciu tych akcesoriów przygotowanie napoju jest dużo wygodniejsze.

Termometr i termos

Zapewnienie odpowiedniej temperatury naparu i jej utrzymanie to ważny element spożywania yerby, o czym doskonale wie każdy jej miłośnik. Dlatego na rynku bez problemu nabyć można specjalne wygodne termometry.

Nietrudno również napotkać zestaw do yerba mate z termosem, co jest szczególnie ważne dla osób chcących delektować się swoim ulubionym napojem w podróży lub na łonie natury podczas biwaku. Również w krajach pochodzenia ostrokrzewu paragwajskiego, termosy są przez ich mieszkańców powszechnie stosowane w drodze do szkoły czy do pracy. Podobnie jak w przypadku picia z tykwy, również poza domem niezbędna jest dostosowana do rozmiaru termosu bombilla.

Jaki zestaw do yerba mate wybrać na początek?

Swoją przygodę z parzeniem i piciem yerby należy zacząć od wyboru najbardziej odpowiedniego zbioru. Na początek nie musi być on rozbudowany i zawierać wszystkich wymienionych wyżej akcesoriów (na pierwszym etapie można się obyć na przykład bez termometru czy termosu, konieczne są natomiast tykwa i bombilla). Warto przy tym postawić na prostotę, unikając akcesoriów zbyt kosztownych i wyszukanych – być może przyjdzie na nie czas później.

Wśród startowych zestawów do yerby dla początkujących są jednak również nieco bardziej rozbudowane pakiety akcesoriów. Dotyczy to między innymi kompletów przeznaczonych dla par. Jeśli chcesz odkrywać nowe doświadczenia smakowe wspólnie ze swoim partnerem lub partnerką, doskonałym rozwiązaniem będzie zestaw yerba mate dla dwojga. Zawiera on w sobie podwójną liczbę wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Gdzie kupić zestaw do yerba mate?

Ze względu na dużą popularność yerby w naszym kraju, istnieje wiele sklepów oferujących rozmaite gatunki suszu z ostrokrzewu paragwajskiego, a także wszystko, co jest potrzebne do parzenia i picia napoju. Na artykuły dla miłośników yerba mate można również trafić, przeglądając asortyment sklepów ze zdrową żywnością ekologiczną.

Zobacz też: Jakie zioła powinny znaleźć się w Twojej kuchni.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel