Jakie zioła powinny gościć w Twojej kuchni?
Pachnące zioła w kuchni to standard. Dodają one smaku i aromatu wielu daniom, a także stanowią bardzo zdrowy dodatek. Warto więc wiedzieć, jakie zioła powinny gościć w naszej kuchni.
Jakie zioła wybrać do kuchni?
Nie ma nic piękniejszego niż zapach świeżych ziół w kuchni. Kto raz zdecydował się na ich użycie, z pewnością nie wyobraża sobie gotowania bez tego wspaniałego aromatu. Do najpopularniejszych ziół używanych w kuchni należy m.in. skrzyp polny. Przede wszystkim zmniejsza on ilość wypadających włosów, a także łamliwość paznokci, poprawia też stan skóry. Ponadto skrzyp ma działanie moczopędne. Warto po niego sięgnąć przy wszelkich stanach zapalnych dróg moczowych, czy pęcherza.
W kuchni często używa się także dziurawca. Jego inna nazwa to ziele świętojańskie. Ma on bardzo wszechstronne działanie m.in. działa uspokajająco, a także kojąco na nerwy. Stosuje się go na wszelkie oparzenia, a także schorzenia układu moczowego czy oddechowego.
Kolejnym ziołem jest lukrecja. Ma ona bardzo pozytywny wpływ na układ oddechowy, a także działa rozkurczowo i wykrztuśnie. W korzeniach lukrecji zawarta jest glicytyzyna, która działa bakteriostatycznie, przeciwwirusowo i immunosupresyjnie. Często stosuje się ją przy astmie czy chrypce.
Bardzo ciekawe działanie ma także pokrzywa. Jest to dość pospolita roślina, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z jej działania. Przede wszystkim ma ona właściwości moczopędne i jest polecana osobom, które zmagają się z kamicą nerkową i zatrzymywaniem wody w organizmie. Pokrzywa to także bogate źródło witamin B, C, E i K, oraz manganu, fosforu, krzemu i wapnia.
Zioła czy przyprawy?
W kuchni prawdziwych kucharzy nie obejdzie się bez świeżej mięty i bazylii. Ich hodowla jest bardzo prosta i pozwala cieszyć się świeżymi aromatami przez cały rok!
Inne zioła, które warto znać
Lista ziół, które znajdują swoje zastosowanie w kuchni jest bardzo długa. Warto zwrócić uwagę na:
- moringę - jest ona bogatym źródłem witaminy A i E, w kuchni wykorzystuje się głownie olej,
- szałwię - ma dość pikantny smak, nadaje się jako przyprawa do wielu potraw,
- wrotycz pospolity - nadaje się świetnie w przypadku zapalenia stawów i artretyzmu,
- babkę lancetowatą - działa przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, przeciwzakaźnie i moczopędnie,
- macierzankę - wspiera działanie układu pokarmowego, można ją pić, płukać nią gardło i stosować do inhalacji,
- szałwię - świetnie sprawa się do dań mięsnych, kiełbas oraz do kurczaka,
- czystek - świetnie się sprawdza w stanach obniżonej odporności, a także przy problemach z trądzikiem, w kuchni przede wszystkim popularna jest herbata z czystka,
- jaskółcze ziele - sprawdza się przy bólach brzucha, kolkach i miesiączce,
- rozmaryn - idealnie pasuje do dań rybnych, drobiu i wieprzowiny, dobrze także się łączy z pomidorami, grzybami i serem,
- piołun - ma on działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, żółciopędne, a także antypasożytowe, piołun można stosować jako napar,
- dziewannę - charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, bakteriobójczym, a także antyoksydacyjnym, świetnie sprawdza się przy biegunkach, kolce jelitowej, nieżytach żołądka itd., można ją przyjmować w formie naparu lub olejku,
- a także krwawnik, bluszczyk kurdybanka, babkę płesznik, kurdybanek, kocankę, babkę jajowatą, arcydzięgiel, rukiew wodną i krwawnik pospolity.
Zioła w kuchni mają bardzo wiele zastosowań, warto o nich pamiętać i stosować je jako dodatek do wielu potraw. Aromat, a także ich zdrowotne działanie z pewnością przyniosą bardzo dobre efekty. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie własnej hodowli najpopularniejszych gatunków ziół.